Основним фактором, що вплине на економічну ситуацію в 2025 році, залишиться війна та її інтенсивність. Водночас експерти прогнозують і доволі позитивний сценарій, згідно з яким активні бойові дії припиняються, і Україна переходить до реалізації проектів з відновлення. Яким же стане економічний ландшафт 2025 року?
У 2024 році відновлення економіки України продовжувалося, завдяки переважно стабільному внутрішньому споживчому попиту. Важливу роль у економічному зростанні відіграли значні державні капітальні інвестиції, зокрема в оборонну промисловість, а також збільшення експорту, що стало можливим завдяки стабільній роботі морських портів та розширенню виробництва в металургії та видобувній галузі. Цю інформацію навів НБУ у "Звіті про фінансову стабільність". Згідно з оцінками аналітиків Національного банку, активні бойові дії та повітряні атаки, які продовжуються, можуть негативно вплинути на інвестиційний клімат у приватному секторі. Існують також ризики щодо можливих атак на портову інфраструктуру. НБУ прогнозує, що, незважаючи на всі труднощі, зростання реального ВВП у 2025 році може прискоритися до 4,3%. Це зростання буде підтримане відновленням енергетичної інфраструктури, а також значними бюджетними стимулами, стабільним внутрішнім і зовнішнім попитом та сприятливими погодними умовами. Якою стане економіка України наступного року, які основні ризики чекають її у 2025 році та чи знизиться гривня нижче 45 грн за долар, розглядали експерти видання "Фокус".
Економічні прогнози, які розробляють фахівці, базуються на двох основних сценаріях: або на тривалій активній фазі бойових дій в Україні до кінця 2025 року, або на можливому завершенні конфлікту приблизно в другій половині 2025 року.
Якими ж виявилися думки з приводу сценаріїв? У базовому сценарії для України МВФ очікує завершення війни до кінця 2025 року. Але МВФ надав і негативний сценарій для України, де йдеться про війну, що триватиме до середини 2026 року.
Райффайзен Банк озвучив свої очікування щодо економічної ситуації. "Ключова обставина, на якій ґрунтується наш макроекономічний прогноз, полягає у поліпшенні ситуації з безпековими ризиками в другій половині 2025 року", - зазначив Сергій Колодій, провідний аналітик з макроекономічних питань банку.
Фінансовий аналітик та член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин висловив свою думку щодо можливого завершення активних бойових дій. "У моєму прогнозі я очікую, що активна фаза війни закінчиться в першій половині 2025 року. Це пов'язано з тим, що подальше бюджетне фінансування для нових хвиль мобілізації стане неможливим. Країна повинна буде покривати витрати на оборону за рахунок власних податкових надходжень. Продовження конфлікту вимагатиме нових мобілізацій, що призведе до вилучення робочої сили з економіки, яка вже страждає від нестачі ресурсів. Таке додаткове вилучення призведе до суттєвого економічного спаду і зниження бюджетних надходжень. В результаті з'явиться потреба у переході на іншу фінансову модель, не ринкову, з так званими «воєнними рейками» для економіки", - зазначив Андрій Шевчишин.
Менше оптимізму щодо можливого завершення війни в 2025 році висловлюють аналітики інвестиційної компанії ICU. "Наступний рік обіцяє бути наповненим сподіваннями на стабільне припинення бойових дій та покращення ситуації з безпекою. Проте новообраний президент США Дональд Трамп поки що не надав конкретних деталей свого мирного плану, і навряд чи це станеться до моменту його інавурації. Значні людські та економічні втрати роблять необхідними переговори щодо припинення вогню. Проте ми не сподіваємося на досягнення будь-якої угоди в найближчому майбутньому. На нашу думку, більшу частину року українська економіка залишиться в умовах, що склалися на сьогодні", - зазначив Віталій Ваврищук, керівник департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, у коментарі для Фокусу.
Найбільшим викликом для економічної ситуації у 2025 році залишається війна та її негативні наслідки, зазначають експерти, опитані виданням Фокус. Проте, незважаючи на продовження військового стану та можливість активних бойових дій, які можуть тривати до вересня-жовтня 2025 року, очікується зростання ВВП. Національний банк України прогнозує, що реальний ВВП у 2025 році зросте на 4,3%.
"Ми достатньо оптимістично дивимось на 2025 рік та очікуємо на економічне зростання у 4,9%. Воно буде підтримане відчутним зростанням реальних доходів населення, яке спостерігається у 2024 році, що надасть позитивного поштовху для торгівлі та сфери послуг. Так ми бачимо непогані перспективи для розвитку машинобудування у частині виробництва зброї, адже раніше було анонсовано значне розширення як номенклатури, так і обсягів зброї, що виробляється в Україні. Це складне виробництва з достатньо високою часткою доданої вартості", -- каже Сергій Колодій.
Економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк підкреслив, що війна приносить із собою численні супутні ризики: чи зможе енергосистема витримати навантаження, чи залишиться доступ до морських портів, чи уникнемо нових масових хвиль біженців. "Прогнозується, що зростання ВВП наступного року триватиме, але важливо розуміти, що це більше відновлення, ніж справжнє зростання економіки. Внаслідок повномасштабного вторгнення українська економіка скоротилася на третину, і лише потім почала повільно відновлюватися. Середній прогноз аналітиків на 2025 рік передбачає зростання ВВП на 3,7% в порівнянні з попереднім роком. Одним з основних чинників цього зростання залишаються безпрецедентні бюджетні вливання: кошти, які витрачаються з державного бюджету на військові та соціальні потреби. Це стало можливим завдяки значним обсягам міжнародної фінансової підтримки", – зазначив Максим Самойлюк.
У 2025 році ціни продовжать зростати. "Інфляційний фон буде достатньо сильним і в першій половині 2025 року, але потім ми очікуємо на поступове зниження показника ІСЦ до 8% на кінець року", -- зазначив Сергій Колодій. У ICU прогнозують в 2025 році інфляцію на рівні 7%. На думку Андрія Шевчишина, середньорічна інфляція буде на рівні 13%. "Я закладаю у прогноз підвищення тарифів на 30% після закінчення опалювального сезону. Підвищення податків разом із зростаючими тарифами - це все буде закладатись у ціни для споживачів", -- каже Шевчишин.
Оптимістичним аспектом для України у наступному році є ситуація з зовнішнім фінансуванням. Експерти зазначають, що ризики в цій сфері є мінімальними, і країна може розраховувати на близько 39 мільярдів доларів від своїх міжнародних партнерів. Інна Провотар, керівниця управління управлінського обліку та бізнес-аналізу ОТП Банку, акцентує увагу на тому, що в умовах війни темпи економічного зростання будуть стриманими, і саме зовнішні фактори, включаючи підтримку від міжнародних партнерів, відіграють ключову роль у процесі відновлення.
"Перспективи отримання міжнародної допомоги у 2025 році виглядають досить багатообіцяючими. Україна вже уклала угоди на значні суми фінансування, і очікується, що буде залучено понад 38 мільярдів доларів для покриття критичних невійськових витрат бюджету," - зазначає Інна Провотар. Вона підкреслює, що співпраця з різними міжнародними фінансовими організаціями, зокрема Світовим банком, триває, що відкриває можливості для реалізації важливих проєктів, зокрема в енергетиці та відновленні інфраструктури.
Максим Самойлюк вважає, що перемога Трампа на американських виборах активізувала зусилля міжнародних партнерів для фінансової підтримки України. "На 2025 рік вже підтверджено понад 80 мільярдів доларів від різних країн та у рамках різних програм. Однак ці кошти нам надають з урахуванням того, що в найгіршому випадку ми повинні будемо розподілити їх і на 2026, і навіть на 2027 роки. Тож найважливіше питання на сьогодні - це те, якою буде політика США в новій адміністрації щодо підтримки України. Саме від цього залежатиме, як ми будемо використовувати доступні ресурси в наступному році," - підкреслює Максим Самойлюк.
У 2025 році на валютному ринку України будуть продовжуватись курсові коливання, які НБУ визначив, як політику керованої гнучкості. Проте йдеться про коливання в бік девальвації гривні. "Очікую, що ми йдемо в зону 45 гривень за долар, і це цей курс нам потрібен, зокрема, для виконання всіх бюджетних надходжень. Тобто це нормальна курсовий рух, ми розуміємо, що Нацбанк буде залишати політику керованої гнучкості, буде намагатися втримувати девальваційні тенденції", -- зазначив у розмові з Фокусом Андрій Шевчишин.
Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства Глобус Банку зауважив: перший і найголовніший для нацвалюти ризик-фактор -- воєнна невизначеність і слабка економічна та політична прогнозованість (від зовнішнього "примусу" до капітуляції, що може занурити країну в стан шоку до економічного гальмування та "вірусу" інфляції). На його думку, також ризик-фактором для гривні можуть бути наслідки воєнної агресії та їх вплив на економіку, куди можна віднести і суспільні настрої, через що відбувається пожвавлення попиту на готівковому ринку. Крім того, ризиком є і скорочення фінансової підтримки України, хоча це стосуватиметься скоріше не 2024 року, а подальших років. "Однак все ж таки ми всі ризикові чинники ми сприймаємо, як пересторогу. У першому кварталі ми очікувано можемо зіткнутися з досить вагомою інфляцією, що тиснутиме на валютний ринок. Регулятор через механізм валютних інтервенцій може згладжувати курсову ситуацію на валютному ринку, аби не провокувати інфляційне зростання", -- вважає Тарас Лєсовий.
У Райффайзен Банку прогнозують, що наприкінці 2025 року курс долара досягне 45,5 гривень, а середній курс за рік становитиме 43,3 гривні. В ОТП Банку також відзначають можливість помірної девальвації. "Поточна ситуація з валютним курсом залишається стабільною, доки триває війна в країні. Ми очікуємо контрольовану девальвацію до 10% на рік. У 2025 році ми спостерігатимемо вплив сезонних факторів, а також підвищений попит через військові закупівлі, енергетичні потреби та інші необхідні ресурси для підтримки країни в умовах війни, що тягнутиме національну валюту вниз. Динаміка курсу залежатиме від ефективності монетарної політики регулятора, а також від підтримки з боку міжнародних партнерів і коливань золотовалютних резервів. Проте ми впевнені, що регулятор зможе стримувати панічні настрої на ринку та контролювати ситуацію," -- підкреслив Антон Курінний, дилер департаменту глобальних ринків ОТП Банку.
Водночас, за словами Віталія Ваврищука, з уповільненням інфляційних процесів у другій половині 2024 року Національний банк України може проявити більшу готовність до помірної девальвації національної валюти. Згідно з основним сценарієм ICU, в наступному році темпи девальвації гривні не перевищать 10%.
Безумовно, при аналізі коливань валютних курсів фахівці також беруть до уваги фактор тривалості або завершення активної фази війни в Україні. У разі встановлення миру в державі, можливість зміцнення гривні не виключається експертами.
"Безпекові ризики залишаються ключовим чинником впливу на курс. Питання фінансування дефіциту бюджету майбутнього року здебільшого закриті, в НБУ достатньо резервів для підтримання курсової стійкості, хоча й тримати курс "нерухомим" немає жодного сенсу. Встановлення миру в Україні, що наразі не виглядає вже фантастикою, та радикальне пожвавлення споживчих настроїв призведуть до зростання пропозиції іноземної валюти насамперед з боку населення. Яке потребуватиме гривневої ліквідності для реалізації відкладеного попиту. Звісно, я не можу прогнозувати безпекову ситуацію, проте якщо такий сценарій припустити, Національному банку може навіть доведеться викупати надлишок валюти на ВРУ. Адже від початку повномасштабного вторгнення українці накопичили понад 16 млрд. дол. І частина цих грошей фактично є еквівалентом згаданого відкладеного попиту", -- розповіла Фокусу директор департаменту казначейських операцій Unex Bank Анна Золотько.
#Дональд Трамп #порт #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Мобілізація #Економічне зростання #Інфраструктура #Міжнародний валютний фонд #Валовий внутрішній продукт #Економіка України #Макроекономіка #Девальвація #Валютний ринок #Валюта #Перша світова війна #Бойові дії #Металургія #Номенклатура #Гіпотеза