В Україні роль жінок у сфері економіки невпинно зростає. У минулому році жінки стали засновницями 56% нових компаній, а в цьому році цей показник підвищився до 59%. Крім того, частка жінок, які отримали гранти в рамках програми "Власна Справа" у 2024 році, зросла з 57% до 61%. Ці дані озвучила Юлія Свириденко, Перший віце-прем'єр-міністр України та Міністр економіки, під час свого виступу на Восьмому Українському Жіночому Конгресі, як повідомляє пресцентр Урядового порталу.
"В даний час ми стаємо свідками змін у ролі жінок в українській економіці. Спостерігається зростаюча тенденція, коли дедалі більше жінок і дівчат беруть на себе ініціативу, відкриваючи власні бізнеси та освоюючи професії, які раніше традиційно вважалися чоловічими. Сьогодні здатність жінок та підприємств, що керуються жінками, є ключовим елементом нашої економічної стійкості", – підкреслила Юлія Свириденко.
За інформацією, наданою Держстатом, у 2021 році в Україні спостерігався розрив у заробітках на рівні 18,6%. Аналітичні дослідження свідчать, що жінкам потрібно працювати в середньому на 6,5 років довше, щоб досягти такого ж доходу, як чоловіки. Внаслідок цього одна з основних цілей Уряду полягає в зменшенні гендерної нерівності до 13,6% до 2030 року, що відповідає середньому показнику по країнах Європейського Союзу.
Для досягнення таких цілей Уряд працює у кількох ключових напрямках:
"На жаль, Україна все ще користується Кодексом законів про працю, ухваленим у 1971 році, в якому закладені дискримінаційні положення. Наприклад, жінкам, які виховують дітей віком до трьох років, заборонено виїжджати у відрядження, а можливість офіційно працювати дистанційно або на дому відсутня. У новому трудовому кодексі ми усунули всі ці застарілі норми," – зазначила Юлія Свириденко.
Після внесення змін до трудового законодавства, запровадять вісім різновидів трудових угод, серед яких будуть ті, що дозволяють працювати вдома або дистанційно. Крім того, батьки, незалежно від статі, матимуть право на відпустку для догляду за дитиною до трьох років. Уряд також закріпить принцип рівності в оплаті праці та створить чіткі критерії для визначення, що таке праця однакової цінності.
Перший віце-прем'єр-міністр України та Міністр економіки підкреслила, що Уряд активно втілює ряд грантових ініціатив, як національного, так і партнерського рівня. Ці проекти варіюються від 150 тисяч гривень для молоді до 8 мільйонів гривень для започаткування або розширення виробництв. Крім того, держава пропонує гранти для ветеранів і їхніх дружин та чоловіків, які становлять до 1 мільйона гривень.
Участь жінок у грантовій програмі "Власна Справа" збільшилась: 48% заяв у 2024 році було отримано від жінок. Минулого року цей показник був 43%. Також вони частіше мають перегранти у програмі "Власна Справа" -- наразі цей показник становить 61%, тоді як минулого року він становив 57%.
Ще один важливий крок, який спрямований на створення рівних гендерних можливостей на ринку праці -- це перенавчання жінок, заради того, щоб вони отримували професії, які зараз потрібні ринку праці. Для цього Уряд проводить масштабну реформу центрів профтехосвіти. Завдяки цьому бізнес може активно долучатися до наглядових рад ЦПТО і впливати на те, на які спеціальності і як навчають у центрах. Аби слухачі курсів точно мали знання і навички, які відповідають запиту, що є на ринку праці.
Окрім цього, існує можливість отримати ваучери від державної служби зайнятості. Це фактично 30 тисяч гривень, які можна витратити на навчання в обраному навчальному закладі та за тією спеціалізацією, яку вибере особа. На даний момент видано вже 18 тисяч таких ваучерів, причому 71% їхніх отримувачів становлять жінки.
Інформаційно
Український Жіночий Конгрес – це щорічна відкритий форум, що служить майданчиком для розробки політик у сфері гендерної рівності. Він об'єднує урядових діячів, політиків, представників місцевих органів влади, громадських активістів, бізнесменів і медіа. Цей Конгрес був заснований у 2017 році.
#Українська гривня #Європейський Союз #Економіка #Україна #Уряд України #Бізнес #Політик #Законодавство #Конгрес Сполучених Штатів #Ринок праці #Держава (політичний устрій) #Список міністрів економіки України #Знання #Перший віце-прем'єр-міністр України #Стать #Грант (гроші) #Гендерна рівність