Згідно з інформацією The Guardian, заборонена деревина з Росії та Білорусі нелегально постачається до Великої Британії.

46% зразків деревини, що мають сертифікат екологічної чистоти, походять не з країни, яка зазначена на етикетці.

Близько 50% сертифікованої березової деревини виявилася неправильно ідентифікованою та не походить з вказаної країни. Проведене дослідження викликає тривогу, оскільки значна частина санкційної деревини з Росії та Білорусі, ймовірно, все ще потрапляє до Великої Британії незаконно.

Видання The Guardian пише, що аналітики World Forest ID перевірили точність десятків заяв про походження заготовок на березових виробах. Зразки берези марковані як вироблені в Україні, Польщі, Естонії та Латвії, але тести з використанням "хімічного відбитка пальця" деревини показали, що інформація на етикетці 46% зразків не відповідає дійсності.

Березу вирощують і обробляють у комерційних цілях на більшій частині території Північної Європи, включно зі значною частиною Росії та Білорусі. Після вторгнення РФ в Україну імпорт російської та білоруської фанери і лісоматеріалів до Великої Британії та інших європейських країн став незаконним через санкції.

Хоча в тестах не зазначалося, з якої країни походить деревина, фахівці стверджують, що єдині ймовірні джерела її походження — це Росія та Білорусь.

"Є невелика кількість компаній, які виробляють цей матеріал легально. Берези, які ростуть у Фінляндії, зайняті невеликою кількістю лісопилок, які виробляють березову фанеру. Є й інші місця в Прибалтиці та Скандинавії. Але основна частина постачатиметься з Росії, що дає змогу вкладати гроші в російську економіку, а отже порушувати санкції", - повідомив виконавчий директор Timber Development UK Девід Гопкінс.

Для перевірки деревини дослідники використовували аналіз співвідношення стабільних ізотопів, порівнюючи хімічний склад зразків берези з еталонною базою даних з усієї Північної та Східної Європи. Для оцінки географічного походження вчені використовували маркери, викликані відмінностями в освітленості, ґрунті та водних умовах.

Після агресії Росії проти України в 2022 році спостерігалося суттєве зменшення експорту російської берези до європейських країн, серед яких була й Велика Британія. Проте в подальші місяці статистика торгівлі свідчить про те, що експорт з інших країн, таких як Казахстан і Туреччина, помітно зріс. Зокрема, експорт фанери з Казахстану виріс з 600 тонн у 2021 році до 25 600 тонн у 2022 році.

Білоруську підсанкційну деревину експортують до Євросоюзу під виглядом казахстанської. Товар направляють через Польщу з підробленими документами.

У березні 2022 року Європейський Союз ввів обмеження на імпорт білоруської деревини. Внаслідок цього, в період з 2022 по 2023 рік, обсяги імпорту деревини з Казахстану значно зросли, досягнувши рекордних 126 мільйонів євро. Зокрема, минулого року імпорт деревини з Казахстану до Польщі збільшився майже в п'ять разів - з 14 мільйонів євро до майже 68 мільйонів.

29 січня стало відомо, що підприємства з Росії продовжують експортувати деревину до країн Європейського Союзу, незважаючи на введені санкції. Загальний обсяг постачань перевищив 1,5 мільярда євро.

#Казахстан #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Сполучене Королівство #Експорт #Євро #Російська мова #Туреччина #Країни Балтії #Північна Європа #Білорусь #Скандинавія #Латвія #Фінляндія #Естонія #тонна #Східна Європа #Ґрунт #Гардіан #Дерево #Береза. #Фанера

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Пауелл висловив занепокоєння щодо можливих коливань інфляції в найближчому майбутньому.
Кабінет Міністрів України, очолюваний Сергієм Марченком, разом із міністрами фінансів партнерських держав та Президентом Європейського банку реконструкції та розвитку провели обговорення щодо шляхів співпраці для успішного відновлення.
Кабінет Міністрів України - Зміни у сфері екологічного захисту та європейська інтеграція: що бізнесу слід очікувати?
Теги