Зростання витрат на транспортування електричної енергії призведе до недостачі у бюджеті в розмірі 20 мільярдів гривень.

Зростання тарифу на передачу електроенергії спричинить недоотримання бюджетом 20 млрд грн через зростання собівартості видобутку корисних копалин та суміжної продукції. Про це пише Цензор.НЕТ, зазначаючи, що наразі частка витрат на електрику в собівартості добувних підприємств уже становить від 30 до 50%.

Згідно з думкою виконавчої директорки Національної асоціації добувної промисловості України Ксенії Оринчак, підвищення тарифу на передачу електричної енергії, яке пропонує затвердити Національна комісія з регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, матиме негативний вплив на обсяги продажів та надходження до державного бюджету.

13 листопада HKPEKП затвердила проєкт, який передбачає підвищення тарифу на передачу електроенергії у 2025 році на 26% — з 528,57 до 665,27 грн за мегават-годину. За оцінками асоціації, якщо нову тарифну ставку буде остаточно затверджено, то скорочення податкових надходжень від видобувних підприємств України може сягнути приблизно 20 млрд грн. Наразі ж щорічний обсяг податкових надходжень до державного бюджету України від компаній, що входять до асоціації, становить близько 300 млрд грн.

"Коливання тарифів на електрику впливає на господарську діяльність кожного добувного підприємства, незалежно від складності виробничих процесів, наявності етапів збагачення, тощо. Наразі частка витрат на електрику в собівартості добувних підприємств уже становить від 30 до 50%. Якщо відбуватиметься подальше зростання витрат, вони ставатимуть неконкурентоспроможними, особливо у випадку експорту. Відповідно, поставатиме питання про обмеження виробництва. А це бюджетні надходження, валютна виручка, це робочі місця", - пояснила Оринчак.

Своєю чергою, аналітик асоціації Георгій Попов пояснив, що собівартість виробництва продукції більшості українських підприємств добувної галузі уже вища за витрати конкурентів з інших країн. Наприклад, стосовно залізної руди в Україні вона вища у 3 рази через необхідність збагачення руди, яке вимагає виконання трьох додаткових енергоємних процесів. У випадку виробництва титанової чи феросплавної продукції таких операцій ще більше, а витрати на електрику ще вищі.

"Середня частка електрики у собівартості - від 30 до 50%. А якщо вона доходить до 60% і вище, то підприємству краще зупинитися. Виробництво стає нерентабельним. Варто зауважити, що у випадку зростання тарифу, яке пропонує НКРЕКП, добувні підприємства не просто стикнуться зі зменшенням виробництва і продажів через чергове зростання витрат, деякі з них можуть просто зупинитися. І надходження ренти чи податку на прибуток не просто зменшаться, а їх взагалі може не бути", - пояснив Попов.

Оринчак зазначила, що витрати підприємств значно зросли внаслідок підвищення акцизів на паливо, а також через збільшення тарифів на електрику і здорожчання залізничних перевезень. Отже, додаткове фінансове навантаження лише ускладнить становище багатьох компаній та галузей загалом, позбавляючи їх можливостей для модернізації виробництв, підвищення ефективності та продуктивності, а також поліпшення екологічних стандартів, що є критично важливими у контексті європейської інтеграції України.

У Національній асоціації добувної промисловості назвали пропозицію НКРЕКП необґрунтованою та звернули увагу на відсутність конкретних прорахунків впливу підвищення тарифу на ситуацію в галузі та економіці країни загалом. Водночас Оринчак висловила сподівання на організацію конструктивного діалогу з регулятором.

#бюджет #акциз #титан #Електрична енергія #Бізнес #Енергетична галузь #Експорт #Ставок #Господарська діяльність #Технічний стандарт #Виконавча влада (уряд) #Промислові процеси #Робити #Електрика #Собівартість #Залізна руда #Підприємницька діяльність #Корисні копалини #Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг #Збагачення корисних копалин

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги