Зеленський ввів обмежувальні заходи проти Порошенка: які звинувачення висуваються колишньому президенту?

РНБО запровадила санкції проти Петра Порошенка. В чому звинувачують експрезидента?

До санкційного списку РНБО увійшли п’ять осіб, серед яких п’ятий президент України та діючий депутат Петро Порошенко. Представники СБУ зазначили, що накладення санкцій на нього обумовлене "загрозами для національної безпеки". Президент Зеленський пізніше уточнив, що ці заходи були вжиті через виведення значних сум грошей під час війни. Він також пообіцяв скасувати санкції, якщо олігархи повернуть вкрадені кошти та передадуть їх на потреби армії. Про це інформує ТСН, посилаючись на дані Контракти.UA.

У партії "Європейська солідарність" рішення, прийняте щодо Петра Порошенка, охарактеризували як незаконне. Цю ситуацію прокоментували також у Європарламенті. Манфред Вебер, президент найбільшої фракції "Європейської народної партії", заявив, що звинувачення мають політичний підтекст.

Цю інформацію висвітлено в репортажі ТСН.

Як політик Петро Порошенко народився 1997 року. Він вступив до партії Віктора Медведчука СДПУ (о) і вперше був обраний до Верховної Ради народним депутатом. За наступні шістнадцять років, до перемоги на президентських виборах, він був серед лідерів Помаранчевої революції, встиг попрацювати в командах Ющенка та Януковича і потрапляв у скандали.

Уже в перше літо свого президентського терміну Порошенко зіштовхнувся з серйозними військовими викликами. Російська агресія не припинялася, а антитерористична операція, ініційована його попередником Турчиновим, вимагала злагоджених і чітких дій.

З квітня по липень 2014 року українські військові активно протистояли проросійським терористам. Найзначніші зіткнення відбулися в районі міста Слов'янськ, яке тривалий час перебувало в оточенні сил оборони. Так зване "ополчення" під керівництвом терориста Гіркіна-Стрєлкова намагалося чинити опір, але врешті-решт вирішило залишити місто. Вони вийшли організованою колонною, без прикриття з повітря та на відкритій місцевості. Команда "знищити" не була почута нашими військовими.

Наступною трагічною сторінкою в історії стала битва за Іловайськ. У серпні українські сили вступили до цього міста, розташованого на сході Донецької області. Вже незабаром з'явилися повідомлення про те, що на територію України почали входити регулярні російські війська. Протягом кількох наступних днів вони оточили місто, де перебували українські військові. Наші бійці звернулися до державного керівництва за допомогою, але не отримали жодної реакції. В той час у Києві активно готувалися до святкування параду незалежності.

У середині серпня співвідношення між Силами оборони та російськими військами складало один до десяти. У наступні дні командування на місці досягло угоди з окупантами щодо створення коридору. Росіяни обіцяли дозволити виведення своїх військових з оточення, але не дотрималися своїх обіцянок і почали вести вогонь на ураження.

За два роки на міжнародному рівні, в тому числі в Україні, відбудеться публікація великого розслідування, що залишить слід в історії під назвою "Панама пейперс". Серед головних осіб, які потраплять під приціл, опиниться президент Порошенко. Журналісти-розслідувачі виявлять, що під час найбільш напружених боїв п'ятий президент зареєстрував офшорну компанію в Белізі.

У вересні, одразу після подій в Іловайську, у Мінську відбулися зустрічі між представниками України та Росії, до яких долучилися європейські спостерігачі. Ці переговори згодом будуть охарактеризовані як "капітуляція" Порошенка перед Путіним. П'ятого вересня було підписано так званий протокол, який фактично надав легітимність і визнання бойовикам "ЛНР" під керівництвом Плотницького та "ДНР" на чолі із Захарченком. У майбутньому їхнє існування як самостійних утворень не викликатиме жодних сумнівів.

Попри домовленості про припинення вогню, бої на сході України тривали, зокрема й за Донецький аеропорт. Згідно з домовленостями, його територія відходила бойовикам. Але наші військові відмовилися залишити свої позиції та продовжили його оборону. Згодом їх назвуть "кіборгами".

Новий виток напруженості на фронті спостерігається в січні 2015 року. Після руйнування Донецького аеропорту, агресори направили свої сили в напрямку Дебальцевого. У битвах проти українських військ вперше задіяли найманців з групи "Вагнер", окрім регулярних підрозділів армії Росії.

В Мінську знову відбулася конференція з метою встановлення миру. Переговори тривали 17 годин за зачиненими дверима. Лідери України, Франції та Німеччини висловлюють сподівання на мирне вирішення конфлікту. Однак Путін виставляє неприйнятні вимоги, пов'язані з визнанням "ЛДНР". У переговорах бере участь також Медведчук.

За два місяці запланована телефонна бесіда між Путіним і Порошенком. Цю розмову у 2020 році оприлюднить державний зрадник Андрій Деркач. У ході дружньої бесіди президенти торкаються внутрішніх питань України, вітають один одного з "першотравнем" і обмінюються жартами. Завершується ця знаменна розмова відомою фразою Порошенка: "Жму руку, обнимаю".

Майже через десять років стає очевидно, чому ставлення президентів настільки дружнє. У той період торгівельні зв'язки між Україною та її окупованими регіонами суттєво зростають. З підконтрольних територій відправляються продукти харчування та будівельні матеріали, а назад повертається вугілля. Тисячі компаній отримують спеціальні дозволи. З телефонних розмов Медведчука видно, що весь бізнес перебуває під контролем адміністрації президента Порошенка. Готівка перевозиться під охороною Служби безпеки України, а бойовики не чіпають тих, хто залучений у ці схеми на своїй території.

Отже, українські фінансові ресурси опиняються в економічному просторі ОРДЛО, підтримуючи їх військову боротьбу проти українських збройних сил. Водночас, в цей же час, Липецька кондитерська фабрика, що належить Порошенку, продовжує свою діяльність. Російська сторона не вживає жодних заходів щодо неї до початку виборчої кампанії 2018-2019 років.

У 2021 році медіа-ресурс "Бігус" опублікував записи телефонних розмов Віктора Медведчука, що відбувалися між 2014 і 2016 роками. У цей час він виконував функцію своєрідного посередника між Києвом і Москвою. З цих записів стає очевидним, як п’ятий президент фактично повернув Медведчука, кума Путіна, до української політичної арени. В Україні починають активно діяти проросійські телеканали, партії та політичні сили.

Таким чином, завдяки залученню адміністрації президента, Медведчук отримав можливість контролювати нафтову магістраль "Дружба", через яку імпортується дизельне паливо з Росії. Крім того, з підтримкою СБУ, близький до Путіна бізнесмен зумів очистити ринок автомобільного газу. У відповідь на це, Медведчук сприяв вигідній передачі росіянам судноремонтного заводу, що належав Порошенку, у Севастополі.

І ще одна претензія РНБО до політика Петра Порошенка називається "Харківські угоди". Це так званий договір між Україною та Росією, підписаний у квітні 2010 року. За ним Україна отримала знижку на газ, а Росія продовжила термін перебування Чорноморського флоту в Севастополі до 2042 року. Від України документ підписав Віктор Янукович. Від Росії - Дмитро Медведєв. Петро Порошенко спочатку, як міністр закордонних справ в уряді Азарова, документ готував, а після відставки виправдовував.

Президентський термін Порошенка запам'ятався значними досягненнями для України: країна отримала безвізовий режим з європейськими державами, армія отримала можливість для модернізації та підготовки до потенційного конфлікту з Росією, а українська церква здобула автокефалію, закріплену Томосом.

Три роки тому Порошенко отримав підозру у державній зраді від Державного бюро розслідувань. Яким чином накладені на нього санкції позначаться на ході розслідування його дій - стане зрозуміло згодом.

#Природний газ #Українська гривня #Європейський Союз #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Народний депутат України #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Європейський парламент #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Німеччина #Збройні сили України #Росіяни #Віктор Янукович #Володимир Путін #Офшорний фінансовий центр #Телефон #Франція #2014 Президентські вибори в Україні #Дмитро Медведєв #Петро Порошенко #Донецька область #Офіс Президента України #Служба безпеки України #Олександр Захарченко #Олігархія #Віктор Медведчук #Рада національної безпеки і оборони України #Панама #Помаранчева революція #Віктор Ющенко #Європейська Солідарність #Севастополь #Телевізійна служба новин #Луганська Народна Республіка #Донецька Народна Республіка #Європейська народна партія #Мінськ #Слов'янськ #Українська антитерористична операція #Дебальцеве #Тероризм #Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф'єва #Іловайськ #Збройні угруповання проросійських сил на Донбасі (2014) #Соціал-демократична партія України (об'єднана) #Беліз #Андрій Деркач #Липецьк

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Гевко: Трамп може перетворитися на найбільшого супротивника Путіна | Еспресо
Reuters: Підтримка Трампа падає на фоні занепокоєння американців щодо нової економічної стратегії - Основні новини України.
Європейський Союз протягом року витратив мільярди на закупівлю зрідженого природного газу у Москви.
Теги