
В Україні знову розгорнулася серія "прем'єріади", коли політики активно обговорюють можливе звільнення прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та декількох міністрів. РБК-Україна провело розслідування, щоб дізнатися, що насправді стоїть за цими чутками та чи є у Володимира Зеленського підстави для радикальних змін у складі уряду.
Основное:
У політичних середовищах протягом останніх кількох тижнів активно обговорюють можливе значне оновлення складу уряду. Все почалося з того, що декілька депутатів та блогерів заявили, майже як про беззаперечний факт, що президент ухвалив рішення звільнити прем'єр-міністра Дениса Шмигаля і призначити на цю посаду Юлію Свириденко, яка наразі обіймає посаду віце-прем’єрки - міністерки економіки.
Декілька співрозмовників видання в уряді виявили в заявах ознаки цілеспрямованої інформаційної кампанії проти Шмигаля і спочатку відреагували на це з іронією. Особливо з огляду на те, що подібні обговорення виникали практично кожного літа, але завжди завершувалися безрезультатно. "Діма Разумков запустив кілька чуток, а прихильники Юлі почали активно просувати цю тему, нашіптуючи, що Свириденко вже скоро може стати наступним прем'єром," - розповів РБК-Україна один з високопосадовців кілька тижнів тому.
Однак чутки почали набувати нових, більш визначених форм. Питання про можливу відставку прем'єра було прямо адресовано президенту. На прес-конференції, що відбулася трохи більше тижня тому, Володимир Зеленський не спростував і не підтвердив наміри змінити очільника уряду, при цьому висловивши повагу до Шмигаля.
"Ми все-таки багато років працюємо. Так ось, у мене з ним (Шмигалем, - ред.) розмови не було. Я дійсно його поважаю, особливо за ці роки повномасштабної війни. Безумовно, і за той досвід, і просто по-людськи", - сказав Зеленський.
Шмигаль - дійсно один з небагатьох політиків, хто залишився з президентом у перші години та дні російського вторгнення. За багато років спільної роботи у Зеленського ледве були причини ставити питання про звільнення очільника уряду. "Денис не завжди подобався Єрмаку, зокрема й через близкість до Арахамії (голова фракції "Слуга народу", - ред.). Час від часу тиск в сторону Дениса був", - каже один зі "слуг".
Згідно з інформацією одного з джерел РБК-Україна, минулого тижня дійсно відбулася розмова між президентом та прем'єр-міністром, але основна тема бесіди не стосувалася питання відставки прем'єра. Під час зустрічі Зеленський, зокрема, повідомив про свої плани особисто відвідати конференцію з відновлення в Римі, яка відбудеться 10-11 липня, підкресливши, що обидва не мають там жодних справ.
Зеленський зазначив, що якщо буде ухвалене рішення щодо зміни на посаді прем'єра, він особисто зустрінеться з ним для обговорення (зображення: Facebook, KabminUA).
Проте, за інформацією іншого джерела, розмова насправді відбулася деякий час тому, і було ухвалено рішення, що до Риму вирушить президент, а не прем'єр. Тим більше, що вони зазвичай не відвідують закордонні заходи разом. "Це звична практика, а не якась особлива ситуація", - зазначив співрозмовник, нагадавши, що минулого року прем'єр також не відвідував подібну конференцію у Берліні, хоча активно долучався до її підготовки.
В будь-якому разі, разом з президентом в Італію поїде віце-прем'єрка Свириденко, що може сприйматися як презентація партнерам майбутнього прем'єра. "Це будуть ще одні "оглядини" перед нашими партнерами", - припустило одне з джерел.
Свириденко, яку в урядових колах вважають близькою до голови Офісу президента Андрія Єрмака, має амбіції стати прем'єр-міністром і не приховує своїх намірів. Ряд довірених джерел РБК-Україна повідомили, що раніше вона вже намагалася пробитися до прем'єрського посту, але її спроби зазнавали перешкод, зокрема з боку самого президента, який, можливо, не був цілком впевнений у її кандидатурі.
"Юлія часто стикається з непростими комунікаціями з колегами в уряді, особливо зі Стефанішиною, коли мова йде про питання наших зобов'язань перед Європейським Союзом. Іноді вона сприймає робочі суперечки надто близько до серця і займає позицію ображеної сторони, що не подобається президенту", - ділиться думкою один з представників команди влади.
У ході попередніх "спроб" замінити Шмигаля на Свириденко, РБК-Україна отримувала інформацію про те, що перша віце-прем'єрка досить чутливо реагує на критику та публічні нападки. При цьому, для ефективного управління урядом важливо мати стресостійкість та вміння витримувати тиск, що підкреслюють опитані експерти.
"Свириденко - видатний прем'єр для післявоєнного періоду, коли необхідно буде зосередитися на відновленні, презентувати проєкти партнерам та елегантно укладати угоди й меморандуми. Вона усвідомлює, що на сьогодні її чекають зовсім інші виклики, пов'язані з нестачею фінансів, ударами по енергетичній інфраструктурі та іншими складнощами," - зазначає один з представників влади.
Інший співрозмовник у депутатському корпусі звертає увагу на важливий нюанс, про який мало хто говорить в контексті заміни уряди. Річ у тому, що чинне законодавство забороняє припинення повноважень органів державної влади під час воєнного стану, зокрема і Кабміну. Позаяк відставка премʼєра тягне за собою відставку всього уряду, то юридично це зробити зараз неможливо, без змін закону. Варто зазначити, що законопроект з відповідними змінами (№ 13407) група депутатів з різних фракцій наприкінці червня вже внесла до Ради.
Під час підготовки цього матеріалу команда РБК-Україна провела численні бесіди з представниками уряду, однак остаточного підтвердження про ухвалене президентом рішення щодо зміни голови Кабміну не отримала. Деякі експерти оцінюють ймовірність такого кроку на рівні "понад 50%", інші - навіть до 70%. Проте майже всі погоджуються з тим, що ця ситуація виглядає значно серйозніше, ніж у попередніх випадках "звільнення Шмигаля", обговорення яких розпочалися ще в 2020 році.
"Суть проблеми полягає не стільки в особі Шмигаля, скільки в загальній необхідності зняти напругу та зменшити потік негативу, який надходить з усіх боків - фронт, обстріли, втома людей. Додатково, деякі міністри своїми діями або бездіяльністю створюють нові виклики для президента. Тож, незалежно від того, як вирішиться ситуація зі Шмигалем, нас, безумовно, чекають певні кадрові зміни. Якщо цього не станеться в липні, то, ймовірно, це буде пізніше", - зазначає в бесіді з РБК-Україна один з впливових представників "Слуги народу".
Денис Шмигаль та Олексій Чернишов (фото: telegram Д. Шмигаля)
Як приклад співрозмовник вказує на віце-прем'єра - міністра з питань національної єдності Олексія Чернишова, який ледь не влаштував скандал з поверненням із відрядження з-за кордону, а також отримав підозру у справі про корупцію кількарічної давності. Зеленському та Шмигалю довелося навіть публічно обіцяти, що Чернишов повернеться.
Зрештою, так і сталося: віце-прем'єру вдалося уникнути ганебного оголошення в розшук або арешту, але пляма на репутації центральної влади залишилася занадто помітною. Таким чином, долю Чернишова і, можливо, його міністерства можна вважати вирішеною. Цей скандал, за словами джерел РБК-Україна в уряді, став одним із факторів, що прискорили зміни в кадровій політиці.
"Відчувається певна напруга. Чутки про можливі відставки не лише Шмигаля, а й інших членів уряду, не поліпшують ситуацію. Однак, навряд чи до середини липня ми отримаємо чіткі результати. Прем'єра точно не знімуть до конференції з відновлення, а щодо подальших змін – гарантій ніхто не надасть", - зазначає один з чиновників у бесіді з виданням.
За інформацією джерел видання, кілька міністрів можуть опинитися на виході через відсутність результатів, які очікує Банкова, а також через претензії з боку відповідних галузей, скандали або все це разом. Серед тих, хто ризикує втратити свої посади, - міністр освіти Оксен Лісовий та міністр соціальної політики Оксана Жолнович. За словами співрозмовників РБК-Україна, до них висувається чимало зауважень з боку народних депутатів.
Потенційні зміни в українському уряді, безумовно, привернули значну увагу з боку європейських чиновників, що, ймовірно, також вплинуло на терміни подій. Зокрема, у Брюсселі РБК-Україна отримало інформацію про занепокоєння з приводу звільнення ключових українських посадовців, таких як віце-прем'єр з питань відновлення Олександр Кубраков та голова відповідного агентства Мустафа Найєм, незадовго до минулорічної конференції з відновлення України. Як зазначають експерти в ЄС, це, безумовно, не сприяло позитивному процесу, тому в цьому році вони сподіваються на те, що важливі зміни відбудуться вже після конференції в Римі.
Декілька співрозмовників видання у СН розповіли, що спочатку депутатів хотіли зібрати для голосування кадрових питань на 7-8 липня. Але коли стало зрозуміти, що ані нардепів, ані голосів в ці дні зібрати не вдасться, це питання начебто відклали щонайменше до 15-17 липня, зазначає джерело.
"Наразі ситуація заспокоїлась, але не вирішилась. До цієї розмови можуть повернутися вже у середині липня", - погоджується ще один із співрозмовників у владі.
Є кілька конфігурацій, як можуть розвиватися події. Якщо на посаду прем'єра у разі відставки Шмигаля варіантів рівно один - Свириденко, то по решті урядовців опцій значно більше.
"Згідно з повідомленням обізнаного джерела, на позицію Свириденко в Міністерстві економіки можуть призначити Олексія Кулебу, який наразі займає пост віце-прем'єра з питань відновлення. Якщо ж Галущенко залишить Міністерство енергетики, Кулебу можуть перевести туди. Щодо Міністерства відновлення, то його очолить Микита з Офісу президента, проте ця ситуація поки що залишається досить невизначеною."
Юлія Свириденко (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)
Поки мова не йде про заміну міністра оборони Рустема Умєрова, попри чутки про його можливе переведення на дипломатичну роботу. Разом з тим, у дипломатичному корпусі певні зрушення все ж будуть, хоча й не зовсім зрозуміло коли саме. Майже напевно свою каденцію у США завершить посол Оксана Маркарова, у якої не склалися стосунки з новою адміністрацією Трампа.
"Спочатку планувалося призначити Умєрова на місце Маркарової, оскільки його добре сприймають у команді Трампа. Проте, варто зазначити, що ці позитивні відгуки є важливими також для його теперішньої ролі. Тому, наскільки мені відомо, від цієї ідеї вирішили відмовитися," - зазначило інше джерело з урядових структур.
Зараз, за даними РБК-Україна, на Банковій розглядається інший варіант, за якого послом у США можуть відправити нинішнього міністра культури Миколу Точицького, який нібито і сам був би не проти повернутись до дипломатичної роботи.
Ще по кількох міністрам рішення лишається неприйнятим. Наприклад, невідоме подальше майбутнє міністра охорони здоров'я Віктора Ляшко, який нібито і сам би хотів піти у відставку після чотирьох років на посаді. Незрозуміла подальша доля і нинішнього міністра молоді та спорту Матвія Бідного. Також ходять розмови про можливе призначення голови бюджетного комітету Ради Роксолани Підласої на пост міністра фінансів замість Сергія Марченка. Хоча, як сказав один із співрозмовників у СН, західні партнери та донори категорично проти його звільнення.
Розглядаються також зміни в Міністерстві ветеранів, яке очолює Наталія Калмикова. "З одного боку, Калмикова, здається, не демонструє очікуваних результатів. Проте, з іншого боку, є усвідомлення, що причина не лише в прізвищі — це міністерство вже під керівництвом різних осіб, але жоден з них не зміг досягти успіху", — міркує один з джерел РБК-Україна в уряді.
Два джерела у виданні висловили припущення про можливість призначення Ігоря Клименка, голови Міністерства внутрішніх справ, на посаду віце-прем'єра. Проте вони також підкреслюють, що це рішення ще не є фінальним.
Можливі певні зміни на посадах голів парламентських комітетів, хоча варто зазначити, що вони не викликатимуть значного резонансу чи уваги, особливо якщо в уряді відбудуться суттєві кадрові зміни.
Of course! However, you haven't provided any text to transform. Please share the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
Специфічних об'єктивних підстав для зміни уряду, а також причин терміновості цього процесу, РБК-Україна так і не отримала від своїх співрозмовників. Натомість, було висловлено інші міркування — зокрема, про конфлікти між різними впливовими особами в оточенні президента. Як і в усіх попередніх випадках, нинішня ситуація залишилася під контролем голови Офісу президента Андрія Єрмака.
З одного боку, він, здається, нарешті зміг подолати опір, який протягом багатьох років чинив голові фракції СН Давид Арахамія, фактично рятуючи прем'єра від відставки. "Єрмак "викачав" усе з Давида. Або, можливо, Давид сам дозволив себе "викачати", так буде точніше", - розповідає обізнане джерело. З іншого боку, остаточне рішення щодо Шмигаля все ще не ухвалено, тому вважати перемогу голови ОП беззаперечною поки що не варто.
Одночасно Андрій Єрмак зміг витіснити з позицій свого давнього соратника, менш відомого, але впливового бізнесмена Тімура Міндіча, співвласника студії "95 квартал". Деякі урядовці, які можуть втратити свої посади, вважаються близькими до Міндіча, зокрема міністр агрополітики Віталій Коваль, щодо якого у представників галузі виникають певні запитання.
Новий сезон "прем'єріади" розпочався, незважаючи на складну ситуацію на фронті, невизначеність стосовно підтримки від міжнародних партнерів у наступному році та непередбачуваність підготовки до опалювального сезону у випадку повторних атак на енергетичну інфраструктуру. Є ймовірність, що як зовнішні, так і внутрішні ризики врешті-решт можуть утримати Володимира Зеленського від ухвалення остаточного рішення про зміну уряду, змусивши відкласти це питання принаймні до більш спокійних часів.
#Facebook #Дональд Трамп #Оксана Маркарова #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Уряд України #Володимир Зеленський #Брюссель #Прем'єр-міністр #Корупція #Законодавство #Берлін #Воєнний стан #Міністр оборони #Підприємництво #Італія #Слуга народу (політична партія) #Мустафа Найєм #Глава держави #Органи державної влади #Рим #Офіс Президента України #Андрій Єрмак #Блог #Меморандум #Міністерство внутрішніх справ (Україна) #Давид Арахамія #Міністр охорони здоров'я (Україна)