Зеленський висловлює обвинувачення на адресу Фіцо, зв'язуючи його дії з відкриттям "другого енергетичного фронту" проти України за вказівкою Кремля.

Президент України Володимир Зеленський звинуватив прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо у тому, що він за наказом Росії відкриває "другий енергетичний фронт" проти України на тлі загострення суперечки щодо транзиту газу між країнами.

Зеленський висловив думку в мережі X (колишній Twitter), що, здається, Путін надіслав Фіцо вказівку активувати новий енергетичний фронт проти України, при цьому ігноруючи інтереси словацького народу.

"Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі", - додав Зеленський.

Словаччина стала однією з європейських держав, з яких Україна почала імпортувати електричну енергію у зв'язку з руйнівними ракетними обстрілами, які завдали шкоди її електрогенеруючим та розподільчим інфраструктурам. До початку війни Україна мала статус експортера електроенергії до країн Європейського Союзу.

Зеленський підкреслив, що Україні довелося імпортувати електрику лише внаслідок захоплення Запорізької атомної станції Росією, а також через цілеспрямоване знищення значної частини українських теплових і гідрогенераційних потужностей, що стало можливим завдяки атакам російських ракет і дронів "шахед".

Поки українські енергетики разом із "рятівною співпрацею" з Європейським Союзом, США, Великою Британією, Норвегією, Японією та іншими союзниками запобігли блекауту в Україні, Зеленський зазначив, що "Фіцо також втягує Словаччину в спроби Росії завдати шкоди українському народу".

Як повідомляв Голос Америки, у неділю, 22 грудня, прем'єр-міністром Словаччини Роберт Фіцо зустрівся з у Кремлі з президентом Росії Володимиром Путіним, порушуючи рішення ЄС про ізоляцію Росії.

Свою поїздку він охарактеризував як відповідь на заяву президента Зеленського про те, що Україна не має наміру продовжувати транзит російського газу через свою територію. Договір щодо транзиту російського газу через українську територію завершується наприкінці цього року.

Президент Зеленський розкритикував цю поїздку. За його словами, Фіцо намагається допомагати Путіну заробляти гроші, і таким чином підтримує "злочинну російську агресію", що є, за словами Зеленського, "абсолютно аморально".

27 грудня, у п'ятницю, Фіцо висловив можливість зупинки постачання електроенергії в Україну, якщо з 1 січня 2025 року буде призупинено транзит російського газу.

"У разі потреби ми припинимо постачання електроенергії, яка є вкрай необхідна Україні під час відключень мережі", - сказав словацький прем'єр у своєму Фейсбук-зверненні.

Фіцо підкреслив, що зупинка поставок газу з Росії стане значним фінансовим тягарем для економіки Словаччини.

"Європейський Союз заплатить близько 120 мільярдів євро більше через підвищення цін на газ і електроенергію в 2025 і 2026 роках. Наша конкурентоспроможність знову знизиться", - пояснив Фіцо.

Зеленський зазначив, що "короткозора" політика Фіцо може призвести до того, що народ Словаччини втратить щонайменше 200 мільйонів доларів щорічно, оскільки Україна платить за імпорт електроенергії.

Бо, як підкреслив Зеленський, "імпорт електричної енергії не є безкоштовним, і це вимагає великих фінансових витрат".

Словаччина імпортує приблизно 3 мільярди кубометрів газу від "Газпрому" щорічно, що покриває близько двох третин її споживання.

У своєму зверненні Роберт Фіцо звинуватив Володимира Зеленського в нехтуванні інтересами словаків.

"Хто насправді переймається Словаччиною, пане Зеленський? Але варто вам лише зіштовхнутися з проблемою, як ви відразу починаєте криком домагатися допомоги, щоб не замерзнути взимку," - так прокоментував ставлення українського президента Фіцо.

У відповідь на це Зеленський підкреслив, що "співпраця з сусідами та Європейським Союзом стане вигідною для всіх, зокрема для народу Словаччини. Це дозволить збільшити постачання енергоресурсів до Європи, зокрема газу з США та інших партнерів, що, в свою чергу, сприятиме зниженню цін на енергію для більшості домогосподарств".

Багато членів ЄС, такі як Франція та Німеччина, але також і сусідня Чехія, яка збудувала альтернативні шляхи постачання, заявили, що більше не будуть купувати російський газ. Тим часом позиція Словаччини, Угорщини та Австрії, які мають тісніші зв'язки з Москвою, ставить під сумнів спільний підхід ЄС.

Держави, які продовжують імпорт російського газу, зазначають, що це є найекономічнішим паливом, і критикують сусідні країни ЄС за високі тарифи на транспортування альтернативних джерел постачання.

Згідно з коментарем Зеленського, Словаччина забезпечує приблизно 19% імпорту електроенергії в Україну. Крім того, Україна співпрацює з іншими європейськими сусідами для підтримки необхідних обсягів постачання електрики.

Як зазначив український прем'єр-міністр Денис Шмигаль, на жовтень Словаччина займала друге місце серед країн за обсягами як екстреної, так і комерційної поставки електричної енергії в Україну.

В рамках підтримки України з боку Європейського Союзу, Київ також отримує електричну енергію з Румунії, Польщі, Угорщини та Молдови.

В середині грудня, коли Росія масовано обстріляла українську енергетику, а імпорт став критично важливим для мінімізації наслідків руйнувань, Шмигаль повідомив, що впродовж одного тижня Україна імпортувала зі Словаччини 30% електроенергії.

На думку директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, у разі, якщо Словаччина припинить постачання в Україну, Київ зможе отримати цю електрику з інших джерел.

"Зараз Україна може отримувати до 2,1 ГВт електроенергії з ЄС через чотири країни: Польщу, Угорщину, Словаччину та Румунію. Якщо одна з цих країн відмовиться від поставок, то необхідні обсяги в допустимих межах зможуть надати три інші країни", - сказав Харченко в інтерв'ю РБК-Україна.

Український експерт з питань енергетики Михайло Гончар вважає, що Фіцо "пішов ва-банк".

У своєму коментарі у мережі Facebook керівник аналітичного центру "Стратегія ХХІ" написав, що погроза припинити постачання електроенергії це - "не просто відвертий шантаж, це відкриття "західного фронту" проти України".

Гончар вважає, що Фіцо та угорський прем'єр Віктор Орбан переслідують інтереси Кремля, оскільки Росія прагне зберегти транзитні маршрути через Україну на фоні закриття альтернатива шляхів з боку Німеччини та Польщі.

На думку Гончара, Кремль організував конкуренцію між політичними лідерами Словаччини та Угорщини за "ексклюзивну знижку на експорт газу", яку отримає конкретний імпортер в Європі.

У цьому контексті Гончар зазначає, що дії Братислави та Будапешта не лише порушують, а й повністю нехтують політикою Європейського Союзу. Це відбувається, попри те, що ці країни отримують фінансування з бюджету ЄС, причому в значно більших обсягах, ніж обіцяні мільярди з Москви.

#Газпром #бюджет #Facebook #Молдова #Twitter #Електрична енергія #Природний газ #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Енергетична галузь #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Експорт #Євро #Німеччина #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Голос Америки #Прем'єр-міністр #Японія #Російська мова #Угорщина #Політика #Українська мова #Друга Польська Республіка #Роберт Фіко #Словаччина #Норвегія #Румунія #Братислава #Віктор Орбан #Будапешт #Електростанція #Чеська Республіка #Електрика #Австрія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Посол України оголосив про відкриття у Берліні Центру єдності.
Як довго Росія зможе підтримувати активні бойові дії: коментар Буданова.
Індійські жінки володіють великими запасами золота - Фінансові аспекти.
Теги