Середня частка витрат на електрику в загальних витратах виробництва в добувному секторі може досягати 60%.
Державний бюджет України зазнає недоходу в розмірі 20 мільярдів гривень унаслідок підвищення тарифів на електричну передачу. Це нововведення призведе до зростання витрат на видобуток корисних копалин та супутньої продукції, повідомляє Цензор.НЕТ.
Видання зазначає, що в собівартості добувних підприємств частка витрат на електрику уже становить від 30 до 50%.
"Підвищення тарифу на передачу електроенергії, яке пропонує схвалити Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (HKPEKП) негативно вплине на обсяги реалізації та надходження до бюджету", - вважає виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України Ксенія Оринчак.
Проєкт рішення, яке передбачає зростання тарифу на передачу е/е у 2025 році на 26% - з 528,57 до 665,27 грн/МВт год HKPEKП схвалила 13 листопада. У разі остаточного погодження нової ставки тарифу, за підрахунками асоціації, скорочення надходжень до бюджету від добувних підприємств України очікується на рівні близько 20 млрд грн. Наразі щорічний обсяг надходжень до бюджету України від компаній, які представляє асоціація, становить близько 300 млрд грн.
"Коливання цін на електроенергію має значний вплив на діяльність усіх підприємств у добувній галузі, незалежно від складності їх виробничих процесів чи наявності етапів збагачення. Наразі витрати на електрику складають від 30% до 50% у загальних витратах добувних компаній. У разі подальшого збільшення цих витрат, підприємства можуть втратити свою конкурентоспроможність, особливо на експортних ринках. Це викликає необхідність розгляду можливих обмежень у виробництві, що, в свою чергу, вплине на бюджетні надходження, валютну виручку та зайнятість населення", - зазначила Оринчак.
За словами аналітика асоціації Георгія Попова, на більшості українських підприємств у сфері видобутку вартість виробництва перевищує витрати конкурентів з інших країн. Наприклад, у випадку залізної руди, в Україні собівартість у три рази вища через необхідність збагачення, що передбачає виконання трьох додаткових енергоємних процесів. Що стосується виробництва титанових або феросплавних виробів, то кількість таких операцій ще більша, а витрати на електроенергію зростають ще більше.
На його думку, якщо частка витрат на електрику в загальних собівартісних витратах перевищить 60%, підприємству слід розглянути можливість призупинення роботи, оскільки виробництво перестане бути вигідним.
"Варто зауважити, що у випадку зростання тарифу, яке пропонує НКРЕКП, добувні підприємства не просто стикнуться зі зменшенням виробництва і продажів через чергове зростання витрат, деякі з них можуть просто зупинитися. І надходження ренти чи податку на прибуток не просто зменшаться, а їх взагалі може не бути", - пояснив Попов.
Оринчак також підкреслила, що витрати компаній вже суттєво зросли через збільшення акцизів на бензин, дизельне паливо та скраплений газ, а також через підвищення тарифів на електроенергію і зростання витрат на залізничну логістику. Це додаткове фінансове навантаження лише погіршить становище окремих підприємств і всієї галузі в цілому. В результаті підприємства можуть втратити можливості для модернізації виробництв, підвищення ефективності та продуктивності, а також поліпшення екологічних стандартів, які є надзвичайно важливими в контексті європейської інтеграції України.
Пропозицію НКРЕКП представники Національної асоціації добувної промисловості охарактеризували як безпідставну. Вони підкреслили, що не було надано конкретних розрахунків впливу підвищення тарифів на ситуацію в індустрії та на економіку країни в цілому. Однак асоціація висловила надію на продуктивну співпрацю з регулятором.
На сьогоднішній день тариф на передачу електричної енергії складає 528,57 грн за мегават-годину, а тариф за диспетчеризацію – 104,57 грн за мегават-годину. Ці тарифи набрали чинності з 1 січня 2024 року.
Варто зазначити, що НЕК "Укренерго" звернулося з проханням про підвищення тарифу на передачу електричної енергії на 2025 рік на 48%, що складе 783,71 грн за МВт-год.
#бюджет #акциз #титан #Електрична енергія #Енергетична галузь #Експорт #Ставок #Державний бюджет України #Господарська діяльність #Технічний стандарт #Виконавча влада (уряд) #Промислові процеси #Робити #Електрика #Собівартість #Залізна руда #Руда. #Підприємницька діяльність #Корисні копалини #Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг #Національна енергетична компанія «Укренерго»