Кількість звільнень перевищить кількість нових робочих місць: українські компанії готуються змінювати штатний розклад.

В найближчий рік, відповідно до прогнозів бізнесу, ситуація на українському ринку праці продовжить залишатися складною. Зокрема, компанії мають намір звільняти більше працівників, ніж залучати нових. Ця тенденція, зокрема, може бути особливо вираженою в сферах будівництва та видобутку корисних копалин.

Це підтверджується даними опитування компаній, яке провів Національний банк України (НБУ). "Очікування респондентів щодо скорочення чисельності працівників у їхніх організаціях на найближчі 12 місяців залишаються на тому ж рівні: баланс відповідей склав "мінус" 10,9% (у другому кварталі 2024 року був зафіксований "мінус" 10,7%)," - зазначається у звіті НБУ.

Зокрема, серед підприємств планують зберегти кількість співробітників 64,5%. Наймати нових працівників готові 12,3%, а проводити звільнення - 23,2%, що майже вдвічі перевищує кількість тих, хто готовий збільшувати штат.

В Національному банку України повідомили, що респонденти з усіх секторів економіки виявили негативні прогнози. Найбільший песимізм спостерігається серед опитаних представників таких галузей:

Середній бізнес демонструє найменшу оптимістичність у питанні найму нових працівників: 24,9% респондентів готові звільнити співробітників, тоді як лише 7,4% планують їх найм. Натомість великі компанії оцінюють ситуацію більш позитивно, адже 17,7% опитаних мають намір залучити нових працівників, а 20,7% - звільнити.

У той же час, компанії сподіваються на зростання виробництва товарів і послуг. Однак ця тенденція помітна лише у половині секторів економіки, зокрема на підприємствах:

Очікується, що зростання підприємств відбудеться в десяти областях, зокрема найбільший приріст прогнозується у Волинській області.

Кому найлегше знайти роботу в Україні

Внаслідок мобілізації в Україні спостерігається нестача чоловіків на ринку праці, що створює нові перспективи для жінок та пенсіонерів у сферах робітничих професій. Як зазначила HR-експерт Тетяна Пашкіна, вже спостерігається помітний брак робочих кадрів у різних галузях. Зокрема, роботодавці активно шукають фахівців у таких професіях:

Також у транспортному секторі спостерігається нестача кадрів. Особливо бракує водіїв автобусів і тролейбусів. Регулятор уже запропонував внести зміни до вікових обмежень для навчання водіїв громадського транспорту, щоб дати можливість працевлаштувати молодь, починаючи з 18 років.

Експерт підкреслила, що Державна служба зайнятості вже активно заохочує жінок до здобуття робітничих професій. Як приклад, можна навести випадок, коли одна жінка стала ковалькою після мобілізації свого чоловіка.

Окрім жінок на ринку праці починають з'являтися нові можливості для пенсіонерів. Зокрема, пенсіонери залучаються до виконання фізичної та технічної роботи, де є дефіцит кадрів через мобілізацію. Також побільшало роботи для молодих людей до 25 років.

Як зазначало OBOZ.UA раніше, до 2030 року Україні загрожує нестача від 5 до 10 мільйонів працівників. Проте, можна компенсувати цю прогалину, використовуючи внутрішні ресурси країни. Тому важливо сприяти залученню жінок, ветеранів та інших недостатньо представлених груп населення до економічного життя.

#Національний банк України #Економіка #Фірма #Мобілізація #Дефіцит #Товари #Бізнес #Робоча сила #Пенсіонерка #Експерт #Ринок праці #Волинська область #Працевлаштування #Громадський транспорт #Тролейбус #Автобус.

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги