Як посилити тиск на Кремль?

В Україні перебуває спеціальний посланник Президента США по Україні Курт Волкер. На сьогодні у нього запланована зустріч з депутатським корпусом. Напередодні він уже поспілкувався з Президентом Петром Порошенком і начальником Генштабу ЗСУ Віктором Муженком. За результатом зустрічі Порошенко та Волкер наголосили, що «Москва має нарешті продемонструвати політичну волю до мирного врегулювання і погодитись на розміщення миротворчої місії ООН на окупованому Донбасі, включно з неконтрольованою ділянкою українсько-російського державного кордону».


Проблема в тому, що одразу після Києва Волкер має відбути до Об’єднаних Арабських Еміратів, де у нього запланована зустріч із помічником президента Росії Владиславом Сурковим. Остання їхня зустріч відбулася ще в листопаді минулого року в Сербії, на якій вони головним чином обговорювали можливість миротворчої місії ООН на сході України. Тоді Сурков повідомив, що з 29 пунктів плану дій щодо Донбасу, які запропонували американці, росіяни прийняли лише три. З того часу дещо змінилося. Як відомо, перед новим роком відбувся масштабний обмін полоненими, а також США надали летальну зброю Україні.
Крім цього, минулого тижня Верховна Рада ухвалила закон про так звану деокупацію Донбасу, який запроваджує низку змін. Зокрема, документ урегульовує правові основи використання Збройних сил України на сході країни й офіційно визнає РФ агресором, який окупував частину української території. Також скасовується так звана антитерористична операція, яка тягнеться майже чотири роки. У відповідь в російському МЗС заявили, що закон про реінтеграцію перекреслює Мінські домовленості.

Тим не менш, Сурков летить у Дубай, а отже, Кремль готовий торгуватися далі. Показово, що під час перебування Волкера в Україні окупаційні війська на сході Україні припинили порушувати режим тиші. «Жодного порушення режиму припинення вогню на Донбасі 23 січня, коли К. Волкер перебував в Україні. Кожен крок на Донбасі контролюється Росією, яка хоче всіх обдурити», — написала у Twitter речниця МЗС України Мар’яна БЕЦА. Якими можуть бути аргументи Суркова під час зустрічі з Волкером — напередодні в інтерв’ю російському виданню «Коммерсант» фактично озвучив очільник російського МЗС Сергій Лавров.
«Заважає тільки одне: ніхто не хоче починати конкретно обговорювати наші пропозиції, — каже Лавров. — ...Поправок нам ніхто не пропонував, а ми якраз хочемо поправок. Наш проект резолюції означає, що Мінські угоди непорушні: частина домовленостей передбачає місію спостерігачів ОБСЄ, а оскільки вона не завжди працює в безпечних умовах, її потрібно охороняти. Хай би куди йшла ця місія, її повинна супроводжувати озброєна охорона від ООН. Це логіка та юрисдикція Мінських домовленостей. Нам кажуть: якщо ми приймаємо концепцію миротворців, то давайте їх зробимо відповідальними за все, що відбувається на правому боці від лінії зіткнення, нехай вони забезпечать безпеку аж до кордону з Росією. Тоді за таких умов ми проведемо вибори, і все буде добре. Але Мінські домовленості свідчать, що треба спочатку провести амністію, ввести в дію закон про особливий статус (який ухвалений, але не введений в дію), інкорпорувати його в Конституцію і потім проводити вибори».
Суть російської позиції насправді полягає в тому, щоб узаконити свої злочинні дії на сході України, заморозити ситуацію і прив’язати до нашої країни контрольованих нею так званих «ДНР» і «ЛНР», перекривши таким чином шлях України до європейських та євроатлантичних структур. Це вже не кажучи про те, що Кремль будь-яким чином відкидає навіть згадку про анексований Крим, вважаючи це вирішеним питанням. Звичайно, такий підхід Україну абсолютно не влаштовує. Київ, як відомо, ще до російської резолюції запропонував ввести миротворців на Донбас, причому на всю територію і за умови виведення звідти окупаційних військ Росії. Отже, з чим приїхав до України Курт Волкер? Які аргументи і козирі він підготував для зустрічі в Дубаї, щоб змусити Кремль піти на поступки?


«ЗАРАЗ ДУЖЕ БАГАТО ДИПЛОМАТИЧНИХ ЗУСИЛЬ ВКЛАДАЄТЬСЯ У ТЕ, ЩОБ ЗРУШИТИ СИТУАЦІЮ З МІСЦЯ»

Ганна ГОПКО, голова комітету Верховної Ради України з закордонних справ:

— На порядку денному зустрічі депутатського корпусу, представників різних фракцій і груп у парламенті з Куртом Волкером буде обопільне інформування сторін. Зокрема, щодо перемовин, які ведуться з Сурковим. Нам особливо важливо почути бачення, з чим Волкер їде на ці перемовини, які мають відбутися 26 січня. Також відбудеться обговорення щодо мандату миротворчої місії ООН, тому що Волкер здійснює багато координації з іншими нашими західними партнерами щодо цієї підготовки. Для нас також важливе обговорення питання санкцій проти Кремля, кроків адміністрації Трампа і Держдепу задля посилення тиску на Росію, щоб зробити її більш «договороздатною».
Зараз дуже багато дипломатичних зусиль вкладається у те, щоб зрушити ситуацію з місця. Один із механізмів — це миротворча місія ООН з усіма «червоними лініями», що їх виставила Україна, і яку підтримали наші ключові партнери — Франція та Німеччина, а також США і Великобританія. Проте дуже важливо, якою буде стратегія в тому разі, якщо Путін буде затягувати з миротворчою місією або якщо перейде від образу агресора до образу миротворця. Тобто якою буде реакція, якщо російський президент почне виставляти додаткові вимоги, які неприйнятні для України.
Треба розуміти, що вже кінець січня, і зважаючи на те, що Канада головує у «Великій сімці», важливо виробити якесь бачення на випадок провалу миротворчої місії.
Путін розраховує дестабілізувати Київ і готується до президентських та парламентських виборів в Україні. Непередбачуваною ситуацією на Донбасі, яка не вирішена й не зрушена з місця, також буде намагання скористатися, щоб впливати на внутрішню політику України. Одним із його варіантів може бути, коли в жовтні буде чергове завдання продовження «замороженого» закону щодо спецстатусу ще на один рік.
Тому про це вже треба думати. Хоча в цій ситуації важко прогнозувати, тому що ми не знаємо, якою буде політика Путіна, зокрема щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі, і наскільки вона зміниться після президентських виборів у Росії.
Також нам з парламентарями дуже важливо поінформувати про ухвалений закон щодо деокупації, про визнання Росії державою-агресором, територій — тимчасово окупованими, про відповідальність Росії за злочини, які там відбуваються, про посилення наших позицій у міжнародних судах, що так само у цій великій кампанії дотискання Кремля є одним із важливих елементів.
Очевидно, що до виборів президента залишилося недовго, потім буде футбольний чемпіонат, тому, можливо, Путіну буде вигідно показати, що він іде на якісь поступки, і виторговувати для себе поступове послаблення санкцій для того, щоб виходити з ізольованості й тиску західного світу.


«ЯКЩО БУДЕ ЗНОВУ БЛАГАННЯ ЗРОЗУМІТИ, ТО Я В ЦЕ НЕ ВІРЮ»

Володимир ОГРИЗКО, міністр закордонних справ України (2007 — 2009       рр.):

— Щодо теми введення миротворців, то її можна обговорювати ще стільки ж років, скільки вже минуло. А якщо прийти на ці переговори з конкретними аргументами на користь введення та конкретними санкціями в разі відмови Росії це зробити, тоді запевняю: швидкість прийняття позитивних рішень буде космічною. Доки триває позиційна переговорна боротьба без «меню санкцій», доти чекати на результати не доводиться.
Щодо прогнозу результатів зустрічі Волкера та Суркова, то не думаю, що там можна розраховувати на якісь практичні результати. Згадаймо попередню зустріч і скільки російська сторона спромоглася прийняти пропозицій, які їй були запропоновані. Не думаю, що з того часу щось відбулося. Дочекаємося кінця цього місяця чи початку наступного, дізнаємося про черговий список тих, хто навколо Путіна краде в Росії гроші й ховає їх на Заході, і тоді, можливо, дещо посунеться. Це треба стимулювати і в такий спосіб просуватися вперед. Якщо цього не буде і будуть лише заклики, то їх РФ як не чула, так і не почує.
Безумовно, Волкер під час зустрічі говоритиме про надання зброї Україні та про ухвалений закон щодо деокупації Донбасу. Але чи будуть це достатні аргументи для того, щоб Росія змінила позицію, я маю сумніви. Це не надто переконливо, щоб раптом із яструба перетворитися на голуба. А от якщо на стіл буде викладено кілька жорстких вимог і в недипломатичній формі сказано, що буде в разі, якщо «ні», тоді ситуація просуватиметься. Якщо ж це буде знову благання зрозуміти, то я в це не вірю.


«ОСОБЛИВИХ ДОСЯГНЕНЬ НАВРЯД ЧИ ВАРТО ОЧІКУВАТИ»

Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:

— Дуже важливо, що зберігається традиція, коли перед зустріччю із представником Росії Сурковим щодо Донбасу представник США, наразі посол Курт Волкер, відвідує Київ, проводить консультації з найвищим керівництвом і, сподіваюсь, узгоджує деякі позиції. Більш ніж переконана, що після зустрічі із Сурковим Волкер так само інтенсивно інформуватиме українських партнерів про зміст переговорів.
Тісна координація з послом Волкером дуже важлива, оскільки він є тим представником Адміністрації Трампа, якому небайдужа доля України як успішної європейської держави. Посол Волкер є союзником України. Особливо на цьому етапі переговорного процесу, коли основні вимоги щодо прогресу у врегулюванні адресовані Росії.
Водночас особливих досягнень щодо зустрічі Волкера та Суркова навряд чи варто очікувати, хоча в останні півроку є дуже популярним стереотип про те, що Путін різко подобрішав і що він з агресора поступово трансформується в миротворця. Можливо, Путін і готовий здавати Донбас, але немає підстав вважати, що він готовий за посередництва Заходу подарувати його Україні, а не втридорога продати.

#Первая полоса #российская агрессия #Курт Волкер #Сурков

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
ОВК зібралися разом для пришвидшення процесу реформування меліорації.
Національний кешбек: що це таке і як отримати свої кошти
Світовий банк виділив більше ніж 40 мільярдів доларів для надання допомоги Україні.
Теги