Китай перетворився на основного торгового партнера для багатьох країн цього регіону та активно розширює свої інвестиційні зусилля.
Президент США Джо Байден поступиться китайському лідерові Сі Цзіньпіну у змаганні за вплив в одному з найбільш ресурсно багатих регіонів планети, повідомляє Financial Times.
У Латинській Америці зосереджено 57% глобальних запасів літію, 37% міді, близько 20% нафти та майже третину запасів прісної води. Крім того, тут розташовані значні площі первинних лісів.
Розуміючи стратегічне значення цього регіону, минулого тижня Сі вирішив включити до свого графіку поїздку до Перу, де він очолив групу з кількох сотень китайських підприємців. Під час візиту було урочисто відкрито першу "фазу" масштабного проєкту порту вартістю 3,5 млрд доларів, який має на меті налагодження прямого морського сполучення між Китаєм та Південною Америкою через Тихий океан.
Тим часом, Байден анонсував передачу дев'яти гелікоптерів Black Hawk в рамках програми протидії наркозлочинності, а також "вживаних" потягів з Каліфорнії для метрополітену Ліми.
"Це був такий разючий контраст", - каже професор Джорджтаунського університету Майкл Шифтер.
У Бразилії, найбільшій економіці Південної Америки, склалася подібна ситуація. Після саміту G20 Сі Цзіньпін був тепло зустрінутий у столиці, тоді як Джо Байден повертався додому. На шляху до Ріо-де-Жанейро лідер США здійснив візит до Амазонії, де оголосив про виділення $50 мільйонів на природоохоронний фонд. Тим часом, Сі планував зосередитися на китайських інвестиціях на суму в кілька мільярдів доларів.
Протягом останніх двадцяти років обсяги торгівлі між Китаєм та Латинською Америкою збільшились з 12 мільярдів доларів у 2000 році до вражаючих 450 мільярдів доларів у 2023 році. Сьогодні Пекін став одним з основних торгових партнерів для більшості країн цього регіону, надаючи все більше можливостей для інвестицій. Однак Мексика є винятком, оскільки має особливі переваги на американському ринку завдяки угоді з США та Канадою (USMCA).
Останніми роками Пекін зосередився на інвестуванні в ключові південноамериканські сектори, такі як видобуток критично важливих корисних копалин, виробництво і передача електроенергії, а також цифрова і транспортна інфраструктура.
Експертка з китайсько-латиноамериканських зв'язків Маргарет Маєрс зазначає, що 60% китайських інвестицій у Латинській Америці орієнтовані на високотехнологічні галузі, які є ключовими для обох партнерів.
Алекс Контрерас, колишній міністр фінансів Перу під час реалізації проекту мегапорту Чанкай, в інтерв'ю Financial Times зазначив, що "всі інвестиційні пропозиції є бажаними в регіоні, що страждає від значного брак фінансування".
"Якщо перед вами постане вибір між відсутністю інвестицій та китайськими капіталовкладеннями, ви завжди оберете інвестиції," - зазначив він.
Однак, незважаючи на постійні висловлювання США про занепокоєння з приводу "активності" Китаю в Латинській Америці, відповідь Вашингтона виявилася досить млявою.
Повернення Дональда Трампа до президентства, ймовірно, посилить позиції Китаю в економічному житті регіону. Аналітики не вбачають істотних можливостей для збільшення торгівлі та інвестицій з боку США в цей час. Вони вважають, що жорстка риторика Трампа посилить тиск на країни Латинської Америки з метою обмеження китайського впливу, в той час як Пекін, у свою чергу, отримає додатковий стимул для активізації своїх зусиль з розширення свого впливу, залишаючи внутрішню політику регіону в стані глибоких розбіжностей.
У Перу відбулася зустріч між Байденом, який завершує своє президентство, та Сі Цзіньпіном. Ця подія скоріше підкреслила існуючий конфлікт у відносинах між США та Китаєм, ніж продемонструвала шляхи до їх нормалізації. Яскравим свідченням масштабів суперечностей стало те, як різко відрізняються позиції обох країн щодо ситуації в Україні.
#Дональд Трамп #Канада #порт #вода #Електрична енергія #Нафта #Економіка #Президент (державна посада) #Інвестиції #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Долар #Вашингтон, округ Колумбія #Експерт #Financial Times #Пекін #Джо Байден #Латинська Америка #Тихий океан #Дефіцитні видатки #Підприємництво #Бразилія #Сі Цзіньпін #Історія #Каліфорнія #Мексика #Гелікоптер. #Ліс #Південна Америка #Перу #Наркотики #Велика двадцятка #Корисні копалини #Джорджтаунський університет #Швидкий транзит #Мідь #Ліма