
Чому ринки реагують на Трампа і як це відображається на вартості нафти?
Зміни на глобальному ринку нафти почалися задовго до того, як Трамп ініціював торговельну війну. Причиною цього стало рішення ОПЕК скасувати квоти, щоб витіснити з ринку виробників з високими витратами на видобуток. У травні очікується ще одне зниження цін через збільшення пропозиції, проте через тарифи Трампа та дії трейдерів, замість поступового зниження на 1-2 долари за барель, ціни різко впали, пояснює експерт.
"Зараз ми спостерігаємо найнижчі котирування за останні чотири роки. І, ймовірно, ця тенденція продовжиться. Адже, незважаючи на 90-денну паузу в питанні тарифів, всі усвідомлюють, що Трамп може змінити свої рішення одним дописом у соціальних мережах", - зазначає Рябцев.
Очевидно, що тривала тенденція до зниження цін продовжиться. Це підтверджують прогнози провідних фінансових установ, які дійшли висновку, що середня ціна на нафту марки Brent значно знизиться в порівнянні з попередніми оцінками. Така ситуація створює сприятливі умови для імпортерів, в той час як експортери опиняться в складнішій ситуації, зазначає фахівець.
Наприклад, Росія, яка має значні витрати на видобуток, не зможе змагатися з такими країнами, як Саудівська Аравія, Кувейт і Об'єднані Арабські Емірати. У цих країнах собівартість видобутку нафти складає приблизно 10 доларів за барель, тоді як у більшості російських компаній ця цифра досягає 40 доларів.
З урахуванням запланованих знижок на російську нафту Urals (від 12 до 14 доларів за барель у порівнянні з Brent), навіть якщо ціни залишаться на поточному рівні близько 60 доларів за барель, це спричинить ситуацію, коли російська нафта торгуватиметься на межі собівартості — в діапазоні 45-50 доларів за барель. В результаті цього бюджет Москви щодня втрачатиме не менше 70 мільйонів доларів через недоотримані доходи. Експерт Рябцев прогнозує, що ситуація може погіршитися.
Зменшення цін на нафту призведе до зниження вартості бензину та дизельного пального.
"Найважливіше, щоб гривня не втрачала в ціні щодо євро. Якщо цього не станеться, можна очікувати подальше зниження цін на нафтопродукти в Україні, принаймні, на 3 гривні за літр. Це цілком ймовірно протягом квітня", – зауважив експерт.
Ціна на нафту 40 доларів можлива, якщо Трамп не домовиться з державами, щодо яких призупинив на 90 днів дію підвищених мит. Тому що тоді зменшаться обсяги світової торгівлі, попит і можливості купувати нафту. Якщо все це буде відбуватися, то будуть падати фондові ринки, бо на них давно відбулося зрощування ринків акцій, валюти і сировини.
"Капітал буде мігрувати між цими трьома ринками. Зрозуміло, що нафта за низького попиту навряд чи буде острівцем стабільності. Тому кошти будуть з ринку нафти мігрувати на інші. Наприклад, будуть більше вкладатися в акції Tesla чи в акції якихось інших прибічників Трампа", - пояснює Геннадій Рябцев.
Цілком ймовірно, що у випадку подальшого загострення торгової війни між США та іншими країнами, ціна нафти може знизитися до 40 доларів за барель — це вже не здається нереальним. Особливо враховуючи, що наразі нафта справді торгується на такому рівні, зазначив він.
На жаль, Росія не розпадеться, навіть якщо ціна на нафту знизиться до 40 доларів. "Швидше за все, росіяни зменшать споживання, але навряд чи Путін вирішить знизити військові витрати. Навпаки, він буде відволікати кошти з інших проектів, щоб фінансувати війну в Україні. Це саме те, про що він говорив", - зазначає експерт.
Що стосується України, то не слід сподіватися на зменшення бойових дій внаслідок зниження доходів Росії. Причина цього полягає в тому, що мита стали для Дональда Трампа новим захопленням, і він, здається, забув про свої наміри стати миротворцем.
По-друге, у випадку падіння ринків, Україна отримає менше доходів від свого експорту. Ключові експортні товари, такі як олійні та зернові культури, почнуть втрачати в ціні, що призведе до зниження вартості інших товарів, зокрема металів. Це, в свою чергу, матиме наслідком зменшення валютних надходжень та ослаблення гривні.
"Якщо відбудеться невелике очікуване зниження, яке не стане несподіванкою для більшості українських бізнесменів, це вже позитивний момент. Проте будь-які коливання, зокрема, рецесія на глобальному ринку, можуть викликати проблеми і в українській економіці, що вже страждає через війну," - зазначив Рябцев.
Щодо Сполучених Штатів, малоймовірно, що Трамп повністю усвідомлює наслідки торговельної війни з іншими країнами. Є висока ймовірність, що запровадження всіх мит призведе до серйозних проблем. Не виключено, що до 2025 року світова економіка опиниться у стані рецесії, а глобальний економічний спад стане реальністю.
"З огляду на ці обставини, нас чекають надзвичайно складні часи, і багато що залежить від того, чи вдасться уникнути ескалації конфлікту між США і Китаєм. Китай є найбільшим імпортером та споживачем у світі, а також головним експортером практично всіх товарів. Я не можу зрозуміти, на що сподівається Трамп, особливо якщо, не дай Боже, торгова війна перетвориться на військовий конфлікт, наприклад, через Тайвань. В такому випадку, швидше за все, усі забудуть про війну в Україні та зосередяться на інших питаннях," - зазначив експерт.
Дональд Трамп вимагає, щоб Європа придбала американських енергоносіїв на 350 млрд доларів. Якщо говорити про газ, який коштує на рівні 350-400 доларів за тисячу кубометрів, то це майже все, що закуповує Європа в міжсезоння.
"По-перше, в Америці немає стільки ресурсів. По-друге, рішення про те, хто і куди продаватиме цей газ, не приймає Трамп, а приватні компанії", - зазначає Рябцев.
На його думку, якщо південно-азійські держави запропонують кращі ціни, то американські газовози підуть в Китай, Індію і так далі. А взагалі вимога президента США виглядає дивно, бо це вільний глобальний ринок, і вочевидь Трамп не розуміє, як працює зараз світова економіка.
"Виявляється, ми вже забули про стіну на мексиканському кордоні та обіцянку закінчити війну в Україні за добу. Тепер з'явилася відстрочка щодо мит і нові етапи торговельної війни з Китаєм. Складається враження, що у нього просто немає справ, і тому він хапається за все підряд, як маленька дитина за нову іграшку. Ламає колеса, відкидає її вбік і переключається на щось нове. Це не політика, а щось незрозуміле", - зазначив співрозмовник.
Виглядає так, що він переконаний, що перше рішення, яке спадає на думку, є найоптимальнішим. Проте будь-яка складна задача має просте, але хибне вирішення, що яскраво ілюструє адміністрація Трампа, зазначив Рябцев.
#ОПЕК #бюджет #Дональд Трамп #Природний газ #Нафтопродукт #Бензин. #Українська гривня #Нафта #Європа #Росія #Імпорт #Україна #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Експорт #Попит #Ціна #Володимир Путін #Російська мова #Бочка (одиниця) #Індія #Міграція населення #Валюта #Об'єднані Арабські Емірати #Мексика #Світова економіка #Саудівська Аравія #Кувейт #Тайвань #Мито (податок) #Світовий ринок #Рецесія #Дизельне паливо #Капітал (економіка)