Бізнес-стратегія Трампа щодо конфлікту: як Сполучені Штати прагнуть досягти угоди з Путіним і яке відношення до цього мають українські природні ресурси.

За словами Трампа, переговори між Україною та Росією щодо завершення конфлікту проходять "досить успішно", і США запланували кілька зустрічей з цього питання у найближчому майбутньому.

Як видно, Дональд Трамп активно прагне реалізувати свої основні обіцянки, дані під час виборів, і питання України не є винятком. Звісно, за один день, як неодноразово підкреслював Трамп, завершити війну неможливо. Проте адміністрація США вже розпочала діалог як з українською стороною, так і з Москвою з метою досягнення угоди про припинення бойових дій. Трамп та його команда вважають, що для цього Україні та Росії доведеться піти на певні компроміси. Це може стати реальністю під тиском, зокрема, через загрозу зупинки американської військової допомоги, а з боку Кремля — через посилення санкцій та зниження світових цін на нафту.

Коли саме та на якому рівні у адміністрації Трампа заплановані переговори з росіянами поки що невідомо. Проте західні ЗМІ вже пишуть про можливі майданчики - ОАЕ та Саудівська Аравія. Натомість у Києві найближчим часом, за словами Володимира Зеленського, очікують на Кіта Келлога - спецпредставника Трампа по Україні та Росії. Чи поїде він до Москви, та чи взагалі має мандат на проведення переговорів з росіянами, також невідомо. Але, судячи з численних заяв Трампа, його адміністрація вже має певні контакти з Кремлем. Поки що Путін озвучив дві головні умови для початку переговорів: проведення президентських виборів в Україні та юридичне визнання російської окупації чотирьох українських областей.

Проте це не останні вимоги Путіна. Водночас, Україна також може запропонувати Трампу цікаві перспективи. Яким чином нова адміністрація США намагається досягти угоди з Росією щодо припинення вогню? Дізнайтеся більше у статті на ТСН.ua.

В кінці вересня 2024 року, за півтора місяця до президентських виборів у Сполучених Штатах, Володимир Зеленський зустрівся з Дональдом Трампом у Нью-Йорку. Ця зустріч відбулася на тлі негативних коментарів після візиту українського президента на оборонний завод у Скрентоні, штат Пенсильванія. Республіканці скористалися цим моментом у своїй передвиборчій кампанії, звинувативши Зеленського в втручанні в американські вибори. Попри всі ці звинувачення, українському лідеру вдалося презентувати Трампу свій План перемоги для України.

Трохи пізніше стало відомо, що найважливішими в цьому Плані перемоги є три пункти:

Тоді в Нью-Йорку українська делегація намагалася переконати Трампа в тому, що Україна володіє великими запасами мінеральних ресурсів, включаючи ті, що розташовані на анексованих територіях. Посиливши свій вплив в Африці та Латинській Америці, Росія та Китай вже займають значну частку світового видобутку цих корисних копалин. Якщо ж вони також отримають контроль над українськими родовищами, в умовах глобального конфлікту між демократіями і авторитарними режимами, Захід ризикує опинитися без доступу до цих життєво важливих ресурсів, які все ще має Україна та, наприклад, Казахстан.

Згідно з інформацією Всесвітнього економічного форуму, який щорічно проходить у Давосі, Швейцарія, Україна займає місце серед десяти провідних постачальників мінеральних ресурсів у світі, володіючи приблизно 5% глобальних запасів. До цього переліку входять такі корисні копалини, як титан, літій, берилій, марганець, галій, уран, цирконій, графіт, нікель та інші. Наприклад, Україна є лідером у запасах титану в Європі, який знаходить широке застосування в аерокосмічній, оборонній, медичній, автомобільній та морській галузях.

Україна володіє одними з найбільших підтверджених запасів літію в Європі, які оцінюються приблизно у 500 тисяч тонн. Літій є критично важливим компонентом для виробництва акумуляторів, кераміки та скла. Країна займає 5-те місце у світі за виробництвом галію, що необхідний для напівпровідникових технологій та світлодіодів. Крім того, Україна historically постачала 90% високоякісного неону для напівпровідникової промисловості США. Також в Україні є значні запаси берилію, що має ключове значення для ядерної енергетики, авіації, оборонної, акустичної та електронної галузей, а також урану, важливого для ядерних та військових потреб, як зазначено у звіті Всесвітнього економічного форуму.

За різними оцінками, загальна вартість українських рідкоземельних ресурсів становить від 12 до 15 трильйонів доларів. Більше 30% цих запасів розташовані на територіях, що перебувають під окупацією, до яких вже отримала доступ Росія. З огляду на те, що Китай контролює близько 70% видобутку рідкоземельних елементів і 90% їх переробки, пропозиція України для Сполучених Штатів є надзвичайно важливим питанням. На третьому тижні свого президентства, підписуючи виконавчі накази в Овальному кабінеті, Дональд Трамп несподівано оголосив, що його адміністрація працює над низкою угод, які забезпечать США певні гарантії.

"Ми говоримо Україні, що вони мають дуже цінні рідкоземельні ресурси. Ми хочемо, щоб те, що ми надали, мало гарантії. Ми хочемо гарантій. Ми прагнемо укласти угоду з Україною, де вони збираються забезпечити те, що ми їм даємо, своїми рідкоземельними елементами та іншими речами", - додав президент США.

Україна продовжує отримувати американську військову допомогу в рамках пакету на суму 61 мільярд доларів, який був схвалений Конгресом у квітні 2024 року, після тривалого блокування з боку Дональда Трампа, яке тривало понад півроку. Його команда ніколи не приховувала, що може шантажувати Україну, погрожуючи зменшенням допомоги, якщо Київ не погодиться на переговори з Росією для досягнення мирної угоди. Проте, суттєвою проблемою залишається те, що Путін відмовляється від зустрічі з Зеленським, посилаючись на нібито його нелегітимність. Насправді ж, кремлівський керівник не прагне зустрічатися навіть з європейськими лідерами, а лише з президентом США.

Отже, угода щодо продовження американської допомоги з гарантіями українських природних ресурсів має потенціал стати вигідною для обох сторін – Вашингтона і Києва. Це особливо актуально в разі, якщо Трампу не вдасться досягти порозуміння з Путіним щодо встановлення режиму припинення вогню та замороження конфлікту.

"У нас є достатньо корисних копалин. Як ви знаєте, Росія з 2014 року окупувала частину наших територій, де насправді зосереджені значні запаси цих ресурсів. Ми готові до співпраці з партнерами, які підтримують нас у захисті нашої країни, надаючи військову допомогу, свою присутність та санкційний тиск на агресора. Ми зацікавлені у залученні інвестицій від американських компаній," - підкреслив Володимир Зеленський.

За словами президента України, Київ та Вашингтон активно працюють над розкладом майбутніх зустрічей. Зокрема, очільник Офісу Президента України Андрій Єрмак у вівторок, 4 лютого, обговорив це питання з радником з національної безпеки Дональда Трампа, Майком Волтцом. Вони досягли згоди щодо "необхідності організації особистих переговорів між президентами України та США в найближчий час". Київ неодноразово підкреслював, що спершу представники адміністрації Трампа повинні провести зустрічі з українськими чиновниками для узгодження спільної позиції перед переговорами з російською стороною.

На думку Томаса Грехема, почесного експерта Ради з міжнародних відносин (CFR), який обіймав посаду спецпомічника президента США та старшого директора з питань Росії в апараті Ради національної безпеки у 2004-2007 роках, адміністрація Трампа стикається з двома непростими викликами.

По-перше, яким чином можна спонукати Путіна до участі у переговорах і забезпечити їхню чесність?

По-друге, необхідно знайти таке врегулювання, яке задовольняло б інтереси Путіна та Росії, водночас відповідаючи базовим вимогам США, українських партнерів та наших європейських союзників.

На сьогоднішній день залишається незрозумілим, як можна досягти прогресу. Основним інтересом Путіна є ведення переговорів щодо капітуляції України. Він висунув ряд вимог: відмову України від вступу до НАТО, визнання анексії чотирьох українських областей, а також демілітаризацію та денацифікацію. Крім того, він вимагає, щоб Захід скасував санкції. Путін не бачить причин для компромісу на даному етапі, оскільки вважає, що все йде відповідно до його планів. Він вважає, що його економіка здатна витримати західні санкції, а також помічає кадрові труднощі, з якими стикається українська сторона, і слабку підтримку з боку Заходу. Тож, перебуваючи в Кремлі, він не бачить сенсу в переговорах, — зазначає Томас Грехем.

До всіх цих умов додається ще й вимога Путіна провести в Україні президентські вибори, що навіть в умовах режиму припинення вогню неможливо. Тож, дійсно, Путін вимагає того, що апріорі неможливо виконати. До того ж, на юридичне визнання російської окупації чотирьох українських областей ніколи не піде ні Київ, ні Захід. У ситуації, коли Трамп постійно говорить, що війна Росії проти України - це більше проблема Європи - Євросоюзу також слід відігравати тут більшу роль, не залишаючи Трампа з Путіним "наодинці".

Нещодавно Дональд Трамп знову висловив думку, що Європа не встигає за Сполученими Штатами в питанні підтримки України. За його словами, "однією з проблем у російсько-українському конфлікті є те, що США прагнуть до певного балансу", оскільки Америка вже інвестувала близько $300 мільярдів, тоді як Європа виділила на $200 мільярдів менше. Проте ці дані не відповідають дійсності. Від початку повномасштабної агресії Росії США надали Україні військової допомоги на суму $177 мільярдів, тоді як Європейський Союз надав приблизно $145 мільярдів у вигляді фінансової, військової та гуманітарної допомоги.

#НАТО #Дональд Трамп #Казахстан #уран #титан #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Машина. #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Латинська Америка #Сполучені Штати #Пенсильванія #Нью-Йорк #2010 Президентські вибори в Україні #Об'єднані Арабські Емірати #Літій #Африка #Швейцарія #Атомна енергетика #Напівпровідниковий #Анексія Криму Російською Федерацією #Саудівська Аравія #Корисні копалини #Всесвітній економічний форум #Кераміка #Галій #Давос #Цирконій #Неон #Берилій #Марганець

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Новини 15 квітня: Україна робить кроки до Європейського Союзу у сфері роумінгу, питання лімітів фінансів.
Європейська комісія підходить до завершення розробки нових ініціатив щодо спрощення торгівлі з Україною.
Син Божий, прихована бухгалтерія партії та таємний флот Росії. Вражаючі розслідування від УП.
Теги