Чому в Україні спостерігається зростання курсу долара, зниження євро, і які перспективи на майбутнє?

Станом на четвер, 28 листопада, євро в Україні хоч і здорожчало на 81 копійку відносно понеділка, коли євровалюта впала до 42,99 грн, проте залишається на досить низькому рівні порівняно з серпнем - початком листопада, коли торгувалася в коридорі 44-45 грн. Водночас долар США встановив новий історичний максимум - 41,60 грн.

Після президентських виборів у США, де переміг Дональд Трамп, американський долар почав демонструвати зростання на міжнародній арені. Це зміцнення вплинуло на багатьох валют, які зазнали падіння. Проте гривня зберегла свою стабільність завдяки активним діям Національного банку.

"Долар підвищує свою вартість, оскільки Національний банк України нарешті зняв обмеження з його курсу. Важливу роль у цьому процесі зіграв візит місії Міжнародного валютного фонду. Наразі спостерігається стабілізація ситуації, адже Нацбанк вирішив зменшити контроль над валютним ринком," - зазначає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Останнім часом зростання курсу долара можна пояснити прагненням Національного банку України вивести валютний курс з вузького коридору, в якому він перебував останні чотири місяці, зазначає Віталій Ваврищук, керівник департаменту макроекономічних досліджень групи ICU. Він зауважує, що на даний момент важко робити прогнози щодо того, чи буде Нацбанк готовий ще більше знизити курс гривні до кінця року, проте ймовірність цього є досить високою.

"Минулого тижня Національний банк України вніс корективи у валютне регулювання, спростивши умови для міжнародних експортно-кредитних установ, проте одночасно запровадив обмеження на використання іноземної валюти для виплати дивідендів. Це можна сприймати як ознаку можливих змін у політиці. Нацбанк вживає ці заходи з метою підвищення контролю над валютним ринком, і є ймовірність, що в майбутньому ми станемо свідками подальшого послаблення валютних обмежень," - зазначає Шевчишин.

Експерт зазначає, що для забезпечення стабільності як в економіці, так і в обмінних курсах критично важливі зовнішні інвестиції. Внутрішні ресурси для інвестування виявилися обмеженими, а фінансова підтримка від міжнародних партнерів має велике значення. Зокрема, очікується, що 15 мільярдів доларів допомоги від західних союзників надійдуть протягом осінньо-зимового періоду цього року. Проте існує ризик затримки цих фінансових вливань, що додатково створює тягар для гривні.

Артем Щербина, директор з інвестицій Capital Times, підкреслює, що підвищення курсу долара обумовлене не лише перемогою Дональда Трампа, а й очікуваннями міжнародних банків і інвесторів щодо майбутніх дій його адміністрації.

Зокрема, команда новообраного президента Сполучених Штатів планує збільшити тарифи на імпорт, що прискорить інфляцію в США. Крім цього, за словами Щербини, американці можуть почати примушувати торгових партнерів до проведення операцій виключно в доларах. Це означає, що процентні ставки за цінними паперами, номінованими в доларі, будуть знаходитися вище 4%, у той час як в Європі ставка сягає близько 3,5%. Таким чином, інвестиції в американські облігації стають привабливішими, ніж в європейські.

Головна валюта Європейського Союзу опинилася серед тих валют, які на перемогу Дональда Трампа на президентських виборах у США відреагували просадкою. У цей період євро знизилося з рівня 1,09 до 1,01-1,04 щодо долара.

"Економічна ситуація в Європі залишається нестабільною, а Німеччина переживає рецесію. У зв'язку з цим, Європейський центральний банк зменшує процентні ставки, що призводить до зниження вартості євро. Як результат, гривня втрачає в ціні стосовно долара швидше, ніж до євро", - зазначає Артем Щербина.

Віталій Ваврищук підкреслює, що через зниження вартості євро по відношенню до долара на міжнародному ринку в останні тижні, в Україні також відзначалася подібна тенденція.

Євро здає свої позиції щодо гривні (фото: Віталій Носач / РБК-Україна)

"До певного моменту Національний банк утримував стабільний курс долара по відношенню до гривні, проте коли євро почало знижуватися, ця ситуація не відобразилася миттєво на нашому ринку. У результаті спостерігалася певна корекція, і тепер курс євро до гривні наближається до ринкових показників," - зазначає Андрій Шевчишин.

Він підкреслює, що в Україні нині спостерігається більший попит на долар у порівнянні з євро. Це, в свою чергу, обмежує підвищення курсу євровалюти в місцевих пунктах обміну.

"Євро купують переважно ті, хто планує подорожувати до Європи. Однак для розміщення валютних коштів на депозитах чи у вигляді ОВДП пропозиції в основному будуть саме в доларах, тоді як євро на депозитах майже не використовують", - говорить фінансовий аналітик.

Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук прогнозує, що до кінця цього року долар відносно поточного рівня здорожчає ще на 1-3%. Однак в цей період очікувати різких змін на валютному ринку не варто.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин зазначає, що наразі Нацбанк все ще доволі міцно утримує курс гривні, але інфляція продовжує зростати, і це має вплив на переоцінку курсу.

"Прогнозований курс гривні на 2025 рік складає 45 гривень за долар. Проте зважаючи на багато невідомих факторів, цей курс може коливатися і бути навіть ближчим до 50 гривень за долар, якщо ситуація погіршиться. На ринку накопичилися значні дисбаланси і головним фактором цього є високий інфляційний імпульс, який не відобразився на вартості долара", - стверджує Шевчишин.

За його словами, серед головних факторів ризику, які впливають на українську економіку в цілому та на курс валюти зокрема, - ускладнення ситуації з електропостачанням, обстріли портової інфраструктури та нестача робочих рук на ринку праці.

Нагадаємо, на 28 листопада Національний банк України вчергове підвищив курс долара щодо гривні. Долар дорожчає п'ятий день поспіль і знову поновив історичний максимум.

На думку Тараса Лєсового, керівника департаменту казначейства Глобус Банку, в грудні варто очікувати, що курс долара, як і протягом осіннього періоду, буде повільно, але стабільно зростати. Відповідно до прогнозів, орієнтовний рівень обміну має становити близько 42,1 гривні за долар, що відповідає плану державного бюджету.

#Дональд Трамп #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Європа #Економіка #Імпорт #Україна #РБК-Україна #Інвестор #Інвестиції #Банк #Євро #Німеччина #Міжнародний валютний фонд #Макроекономіка #Ринок праці #Долар США #Валютний ринок #Валюта #Президентські вибори 2016 року в США #2004 Президентські вибори в Україні #Депозитний рахунок #Дивіденд #Світовий ринок

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги