Покровськ протягом останніх кількох місяців став об'єктом уваги Росії, яка має намір заволодіти частинами сходу України. / Фото Getty Images
Невтішні новини не зупиняються. Де б не звернув погляд Київ, виглядає так, що Москва має певну перевагу, повідомляє CNN.
Росія досягає прогресу в стратегічних зонах на сході та південному сході України, паралельно реалізуючи постійні атаки повітряного терору на українські населені пункти.
Водночас Москва готується почати контрнаступ у південному російському регіоні Курськ, де Київ домігся єдиного великого військового успіху цього року. За словами президента України Володимира Зеленського, Москва перекинула в Курськ близько 50 000 військовослужбовців, яких було посилено нещодавно прибулими північнокорейськими військами.
"На даний момент російські війська мають перевагу на всіх фронтових ділянках, ефективно реалізуючи свої тактичні досягнення та зміцнюючи їх", - зазначив Джордж Баррос з Інституту вивчення війни в інтерв'ю CNN.
Баррос, який керує командами з Росії та геопросторової розвідки у вашингтонській групі з моніторингу конфліктів, зазначив, що військова перевага Росії ускладнює Україні підготовку до потенційного контрнаступу.
"Росіяни роблять дії, і вони змушують українців відповідати. Це не дуже добре, тому що ви програєте війни, постійно перебуваючи в обороні. ... Вас просто заганяють у кут, і вам доводиться вибирати з безлічі поганих варіантів", - додав Баррос.
Особливо важка ситуація склалася навколо Куп'янська. Це ключове північно-східне місто знову ризикує відійти до Росії після того, як його звільнили українці у вересні 2022 року після більш ніж шести місяців російської окупації.
Куп'янськ знаходиться на ключовому перехресті двох основних транспортних маршрутів та річки Оскіл, яка слугує важливим оборонним бар'єром у цьому регіоні. Оволодіння Куп'янськом суттєво спростить Росії подальше просування в напрямку Харківської області. Це, в свою чергу, створить додатковий тиск на Харків, друге за величиною місто України, яке щодня піддається атакам російських дронів і ракет.
Російське державне інформаційне агентство ТАСС у п'ятницю розповіло, що війська РФ зайняли околиці міста, проте українські представники запевняють, що Куп'янськ залишається під їхнім повним контролем.
Водночас Україна активно прагне зупинити наступ російських військ у південному напрямку, зокрема в околицях міста Курахове, яке вже протягом кількох місяців знаходиться в оточенні з трьох сторін. На початку цього тижня президент Зеленський охарактеризував обстановку навколо Курахового як "найскладнішу ділянку" фронтової лінії.
Хоча Росія, здається, має намір взяти контроль над містом у найближчі дні або тижні, Баррос вважає, що ця втрата не матиме стратегічного значення для Києва, адже вона не вплине на його можливості захистити більш широкий регіон.
Протягом останніх місяців Україна активно боролася за цей регіон, незважаючи на те, що деякі позиції були втрачені.
Курахове знаходиться приблизно за 40 км на південь від Покровська, важливого логістичного центру, який уже кілька місяців є мішенню для Росії. До кінця літа здавалося, що Покровськ майже напевно буде захоплений. Проте українським військовим вдалося відбити численні атаки російських сил, що змушує Москву коригувати свої стратегії.
Покровськ вже протягом кількох місяців залишається об'єктом уваги Росії, яка намагається встановити контроль над східною частиною України.
На думку Барроса, події в Покровську є лише одним із численних свідчень того, що Росія не в змозі реалізувати свої публічно оголошені амбіції.
"Цієї осені вони намагались захопити Покровськ, проте зрештою вирішили змінити свої плани і переключились на іншу ціль", - зазначив Баррос.
"Це не лише поразка для росіян. Насправді, це є складовою частиною потужної української оборонної стратегії," - підкреслив він.
Від початку 2024 року, коли Авдіївка потрапила під контроль російських військ, їхнє просування вглиб українських територій склало лише 30-40 кілометрів. Це зовсім незначний прогрес, якщо взяти до уваги величезні втрати, яких зазнали російські сили.
Москва понесла втрати приблизно п'яти дивізій механізованих сил, що складає значну кількість танків і бронетранспортерів, у Покровському районі протягом лише минулого року. Це оцінка Інституту вивчення війни (ISW), заснована на візуальних свідченнях з фронту.
"Втратити п'ять танкових дивізій та іншу техніку протягом року, просунувшись лише на 40 кілометрів, можна порівняти з усіма значними механізованими наступами XXI століття та навіть з великими битвами Другої світової війни. Це справді вражаючі показники," - зазначив Баррос.
З самого початку повномасштабного вторгнення, попри підтримку з боку союзників, Україна завжди зазнавала труднощів у контексті матеріальних та людських ресурсів.
У Росії існує значно більше озброєння, боєприпасів і людських ресурсів.
Стратегія президента Росії Володимира Путіна, як видається, полягає в тому, щоб повільно знищити Україну, перегравши і перевитративши її і вимотавши її західних союзників.
Проте численні експерти вважають, що Путін має тільки обмежені можливості для реалізації своїх цілей, враховуючи величезні втрати, які Росія зазнає на шляху до навіть найменших здобутків.
Тиск на економіку Росії через конфлікт стає все більш помітним. Протягом останніх двох років країна різко збільшила свої витрати на оборону, внаслідок чого економічна ситуація почала демонструвати ознаки перегріву: інфляція зростає, а підприємства стикаються з проблемою дефіциту робочої сили. Щоб стримати ці тенденції, Центральний банк Росії у жовтні підняв ключову процентну ставку до 21%, що є рекордним рівнем за останні десятиліття.
Незважаючи на те, що чисельність населення Росії значно перевищує українську, країна стикається з серйозними втратами, а набір нових військових призовників стає все більш складним завданням. Під час останньої часткової мобілізації сотні тисяч громадян залишили територію Росії.
Недавнє розміщення військових Північної Кореї в Росії надасть тимчасову підтримку, проте відшкодувати матеріальні втрати буде набагато важче.
"З огляду на економічну ситуацію, брак людських ресурсів у Росії та значні втрати транспортних засобів, котрі є важливими для ведення війни в їхньому стилі, ці стратегічні ресурси можуть стати серйозною проблемою для Кремля, якщо темпи збережуться на тому ж рівні протягом наступного року", - зазначив Баррос.
Чи зможе Україна використати ці виклики на свою користь, в значній мірі залежить від того, наскільки її союзники будуть готові продовжувати підтримувати країну. Повернення Дональда Трампа на пост президента США безперечно викликає сумніви щодо цієї перспективи.
Зеленський цього тижня заявив, що війна закінчиться "швидше", щойно Трамп повернеться на посаду президента.
"Якщо міжнародна західна коаліція, включно зі Сполученими Штатами, продовжить підтримувати українців протягом наступних 12-16-18 місяців, з'являться можливості дійсно порушити те, як росіяни забезпечували цю війну", - сказав Баррос. "Вони можуть вирішити, виграють росіяни чи програють".
#Дональд Трамп #CNN #Росія #Економіка #Україна #Київ #Мобілізація #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Московський Кремль #Росіяни #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Терор (політика) #Безпілотний літальний апарат #Північна Корея #Лінія фронту #Ракета. #Військовослужбовці #Місто #Танк #Курськ #Покровськ, Україна #Харків #Getty Images #Харківська область #Бронетранспортер #Воєнна розвідка #Збройні сили Росії #Анексія Криму Російською Федерацією #Контрнаступ #Авдіївка #Куп'янськ #Курахове #Оскол (річка) #Рубіж оборони #ТАСС #Дивізія (військова) #Покровський район