Подарунки для диктатора: п'ять кроків Трампа, що викликають радість у Путіна та стурбованість в Україні.

Президент Трамп висловив готовність подвоїти американські санкції проти Росії, щоб завершити "конфлікт" в Україні, повідомляє спеціальний посланець США з питань України та Росії Кіт Келлог. Проте, наразі спостерігаємо протилежну тенденцію — дії нової адміністрації, які, навпаки, надають підтримку російському диктатору Путіну.

11 лютого Дональд Трамп висловив вдячність Володимиру Путіну за звільнення американського викладача Марка Фогеля, який за необґрунтованими звинуваченнями провів багато років у російській тюрмі. Президент США зазначив, що "визволення може суттєво вплинути на процес припинення війни в Україні" і охарактеризував цей вчинок як "жест доброзичливості" з боку російського лідера. Водночас 47-й президент США вже встиг здійснити декілька "м'яких" кроків на користь Путіна. Серед них - розформування CleptoCapture, американського підрозділу, що займався пошуком активів російських олігархів, які підпадають під санкції та мають зв'язки з Кремлем. Це рішення було позитивно сприйняте в Москві і стало одним з важливих етапів у серії дій нової адміністрації США, які можуть послужити інтересам Володимира Путіна.

У матеріалі OBOZ.UA розглядається, як Дональд Трамп та його уряд здійснюють дії, що викликають задоволення у Кремлі.

Олігархи святкують, а пропаганда веселить.

Генеральна прокуратура США оголосила про скасування робочої групи KleptoCapture, який займався пошуком та арештом активів російських компаній та олігархів, які потрапили під американські санкції у зв'язку з війною в Україні. Цей напрямок було розпочато за президента США Джо Байдена після початку російського повномасштабного вторгнення.

KleptoCapture зосередила свої зусилля на обмеженні фінансових потоків олігархів, які мають тісні зв'язки з Кремлем. Серед осіб, які потрапили під приціл, - алюмінієвий магнат Олег Дерипаска, "православний" медіа-олігарх Костянтин Малофєєв, сенатор-олігарх Сулейман Керимов, а також надзвичайно багатий бізнесмен Віктор Вексельберг, який також має близькі стосунки з Кремлем. Крім того, команда займалася моніторингом дотримання санкцій проти Москви, виявляючи та караючи компанії, що намагалися їх обійти. Діяльність цієї групи суттєво підривала економічні можливості Росії в контексті війни в Україні та завдавала шкоди олігархам, пов'язаним з кремлівським режимом.

Американське відділення організації боротьби з корупцією "Transparency International" заявило, що рішення генпрокурора США Бонді "значно підриває здатність США протидіяти транснаціональній корупції, яка продовжує загрожувати ключовим інтересам США у сфері безпеки та економіки", адже дії KleptoCapture "привели до ідентифікації, заморожування та конфіскації мільярдів доларів, які контролювали вороги Америки". Трампівський генпрокурор вважає інакше. Бонді заявила, що політику, спрямовану на витіснення Росії зі світових ринків тепер буде перенаправлено на боротьбу з наркокартелями, а тому кошти, що прямували на роботу групи, підуть на фінансування нових напрямків.

Станом на лютий 2024 року, KleptoCapture вжила заходів для обмеження доступу до активів російських бізнесменів, вилучивши або отримавши судові рішення щодо конфіскації майже $700 мільйонів. Цю інформацію оприлюднив сайт Міністерства юстиції США. Протягом своєї діяльності група пред'явила обвинувачення більш ніж 70 особам за порушення санкцій і правил експортного контролю щодо Росії.

Генеральний прокурор США також вирішила скасувати Foreign Influence Task Force -- робочу групу в Мін'юсті, яку було створено під час роботи першої адміністрації Трампа для протидії іноземному впливу. Зусилля співробітників цього відділу були спрямовані проти російських спроб "посіяти розбрат, підірвати демократію та поширювати дезінформацію". Фактично ця група протидіяла розповсюдженню російській пропаганді у Штатах та в Європі, різке збільшення подібної діяльності відзначається після 24 лютого 2022 року.

Минулого року, в тому числі за допомогою Foreign Influence Task Force, ФБР змогла створити 277-сторінкове досьє, де докладно описуються плани Росії щодо завоювання "сердець і умів" американців та європейців. Уряд США звинуватив громадян Росії і прикрив діяльність більше 30 інтернет-доменів через сплановану кампанію з впливу на американські та європейські вибори.

На вершині розвідувальної діяльності стоїть особа, яка має особливу чутливість до Російської Федерації.

Сенат Сполучених Штатів Америки затвердив Тулсу Габбард на позицію директора Національної розвідки, що формально означає її роль голови розвідувальної спільноти країни, до складу якої входять 18 різних агентств, зокрема ЦРУ, ФБР та розвідувальні підрозділи Міністерства оборони. Додатково, її офіс відповідає за підготовку "Щоденного президентського резюме" — секретного зведення розвідувальної інформації, яке щодня надається президентові.

Тепер американською розвідкою керуватиме особа, яка підхоплює російську пропаганду та бездумно повторює її фальшиві наративи про війну в Україні, НАТО та заходи підтримки, що надаються Україні. Габбард насправді виявляє "співчуття" Росії у її агресії проти України.

"Цієї війни і страждань можна було б легко уникнути, якби адміністрація Байдена/НАТО просто визнала законні побоювання Росії щодо безпеки у зв'язку зі вступом України до НАТО", - заявляла вона на початку повномасштабної війни.

Цей крок може призвести до "гальмування" обміну розвідданими, що, в свою чергу, може негативно позначитися на розвідувальних можливостях НАТО та України, яка під час війни активно взаємодіє з американською розвідкою.

Розслідування злочинів, вчинених Російською Федерацією, опинилося під загрозою.

Рішення адміністрації Дональда Трампа щодо призупинення фінансової підтримки інших країн почало впливати на глобальні ініціативи, спрямовані на притягнення Росії до відповідальності за можливі військові злочини в Україні, повідомляє агентство Reuters. З лютого 2022 року в Україні зареєстровано більше 140 тисяч справ, пов'язаних з військовими злочинами.

США фінансують міжнародні ініціативи, зокрема Групу консультантів з розслідування військових злочинів в Україні (ACA), яка надає підтримку українським органам влади, сприяючи проведенню розслідувань навіть у часи бойових дій. Всього йдеться про шість проектів, що фінансуються США і реалізуються Офісом Генерального прокурора України, з загальним бюджетом у 89 мільйонів доларів. Принаймні п'ять з цих проектів вже зупинено.

Серед ініціатив, які зазнали негативного впливу, можна виокремити проекти, спрямовані на збори та збереження свідчень військових злочинів, антикорупційні ініціативи та реформування системи прокуратури в Україні. Внаслідок зупинки фінансування близько 40 фахівців з Міжнародної ініціативи кримінального правосуддя при Джорджтаунському університеті, що координує роботу ACA, змушені були призупинити свою діяльність. Окрім цього, постраждали українські НУО, які займалися збором доказів і документуванням завданих збитків.

Сполучені Штати переосмислюють свою стратегію надання допомоги.

Перша зустріч контактної групи з питань озброєння України "Рамштайн", що відбулася 12 лютого, свідчить про те, що президент США, як і обіцяв, поступово змінює свою політику щодо підтримки України. Відзначимо, що вперше "Рамштайн" проходив під керівництвом не США, а Великої Британії. Крім того, цього разу Сполучені Штати не оголосили про новий пакет військової допомоги.

Міністр оборони США Піт Гегсет все ж взяв участь у засіданні контактної групи, висловивши заклик "найшвидше завершити військовий конфлікт між Росією та Україною". Він також підкреслив, що питання безпекових гарантій ляжуть на плечі європейських країн. Крім того, адміністрація президента США планує спонукати європейських союзників почати закупівлю американського озброєння для підтримки України, якщо вони цього бажають.

Це може бути ознакою початкових кроків Трампа.

Щодо розформування американського спецпідрозділу, що займався російськими олігархами, це може бути однією з перших поступок Трампа на адресу Путіна. На мою думку, він вважає, що таким чином зможе досягти вигоди в двох аспектах. По-перше, він задовольняє певні вимоги Кремля, а по-друге, це відкриває можливість для повернення капіталів російських олігархів в економіку США. Цей крок, безумовно, може свідчити про початок переговорного процесу та перші поступки Кремлю щодо пом'якшення санкцій. Таку точку зору в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента".

На думку експерта, створення відповідних груп і комітетів, які перешкоджали обхід санкцій у режимі онлайн, свідчило про активну боротьбу з цим явищем. Наразі ж усе залежить від Дональда Трампа та його унікального світогляду, який, як для демократичного лідера, є досить незвичним. Однак це не означає, що питання остаточно закрите, адже президент США в будь-який момент може віддати наказ фінансовому розвитку та Міністерству фінансів "вдарити" по російських олігархах. Тепер усе знову повертається до особистого рішення Трампа.

"Щодо рішення скасувати Foreign Influence Task Force, то ця група з'явилася при Трампі як відповідь на обвинувачення, що його президентська компанія мала російський присмак допомоги. І таким чином він намагався довести, що все це неправда. В часи Байдена робота цієї групи була найбільш активна, коли якраз і почалися обмеження російських пропагандистів в Штатах. Так, Трамп сьогодні руйнує різні інституції, але це не означає, що завтра дозволять працювати в Штатах російським і китайським пропагандистським компаніям. Це буде вирішувати вже в ручному режимі нова американська адміністрація, кого допускати, кого ні", - зазначає Олександр Леонов.

Щодо зміни підходів до допомоги, Леонов зазначає, що в Сполучених Штатах нині розглядають важливий аспект. Наприклад, американці прагнуть фінансової угоди у всьому. Експерт підкреслює, що це має значення. Коли Україна отримувала зброю у вигляді допомоги, її використання потребувало узгодження з партнерами. Проте, якщо зброя купується, то ніхто не може диктувати, як її слід використовувати.

Олександр Леонов зазначив: "Якщо Україна придбає ракети ATACMS, а не отримуватиме їх у рамках допомоги, то очевидно, що нашій країні слід самим вирішувати, як їх використовувати. Крім того, існує ймовірність розширення асортименту озброєння. Під час президентства Байдена активно обговорювалася передача Україні інших типів крилатих ракет, але цього поки що не відбулося. Можливо, саме під час закупівлі ці ракети і надійдуть в Україну. Таким чином, можна вважати, що з одного боку це може зменшити можливість отримання зброї безкоштовно, але з іншого — це може призвести до отримання більшої кількості та сучаснішої зброї без обмежень на її використання, але за фінансування наших європейських партнерів. Це дійсно цікавий аспект."

#НАТО #Олег Дерипаска #Дональд Трамп #Європа #Росія #Економіка #Україна #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Корупція #Озброєння #Дезінформація #Реклама #Джо Байден #Сполучені Штати #Підприємництво #Кабінет міністрів США #Оцінка розвідданих #Прокуратура України #Диктатор. #Військова розвідка #Олігархія #Воєнний злочин #Державна пропаганда в Російській Федерації #Джорджтаунський університет #Генеральний прокурор України #Східна Православна Церква #Генеральний прокурор США #Федеральне бюро розслідувань

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Українцям пояснили, в якій валюті оптимально зберігати свої заощадження: які тенденції спостерігаються на фінансовому ринку.
"Це була фінансова допомога": Зеленський заперечує існування боргу України перед Сполученими Штатами.
Росія вклала всі свої накопичення, які були зібрані за час президентства Путіна, на ведення війни, заявив керівник зовнішньої розвідки.
Теги