
Домовленості щодо оновлення угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС передбачають суттєве збільшення квот на експорт чутливої агропродукції в ЄС порівняно з тими, які діяли до введення автономних торговельних преференцій (ATM) у 2022 році.
Вони відновили свою діяльність з 6 червня 2025 року.
Цю інформацію повідомляє Інтерфакс Україна.
"Тепер ми маємо офіційні дані: ми уклали угоду з ЄС про оновлення угоди щодо вільної торгівлі, що дає змогу зберегти обсяги торгівлі, які були досягнуті під час дії автономних торгових преференцій," -- зазначив Тарас Качка, заступник міністра економіки та торговий представник України.
Він повідомив представникам ЗМІ, що відповідно до висновків комітету асоціації, європейська сторона у п’ятницю, 4 листопада, оприлюднила нові запропоновані квоти в торговому складі.
Ці угоди повинні отримати схвалення від Єврокомісії та бути узгоджені Радою ЄС, в той час як з українського боку їх буде затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів. Качка зазначив, що формалізація цих домовленостей запланована на наступний місяць.
З його слів, обговорення щодо перегляду торговельних умов відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, що включає угоду про Зону вільної торгівлі (DCFTA), розпочалися 2 червня і принесли позитивний результат.
"З $800 млн потенційних збитків (від припинення ATM) ми всі їх прибрали. Ці (нові затверджені) умови сукупно не містять шкоди", -- підкреслив Качка.
Він підкреслив, що на даний момент учасники досягли угоди про наступний перегляд торговельних умов для агропродукції в контексті Угоди про асоціацію, який заплановано на три роки вперед — у 2028 році.
Качка повідомив, що з 40 квот на експорт української продукції в країни ЄС п'ять лібералізовано в цілому (гриби, продукти з ферментованого молока, харчові домішки), у чотирьох квотах лібералізовано окремі товари (наприклад, виноградний сік, фруктозу, жирніші види сухого молока), а чотири квоти перекомпоновано.
З 2021 року обсяги квот на мед були збільшені на 483,3%, досягнувши 35 тисяч тонн. Для цукру та обробленого крохмалю зростання склало 400%, з новим обсягом 100 тисяч тонн та 8 тисяч тонн відповідно. Щодо ячмінної січки та круп, квоти підвищилися на 335,8%, до 34 тисяч тонн, а для висівок, лузги та залишків – на 286%, до 85 тисяч тонн.
У той же час, квоти на експорт сухого молока зростуть на 208%, досягнувши 15,4 тисячі тонн. Для яєць цей показник збільшиться на 200% до 18 тисяч тонн. Квоти на солод, оброблені томати та перероблені цукрові продукти зростуть на 150% до 17,5 тисяч тонн, 25 тисяч тонн і 7,5 тисяч тонн відповідно. Обсяги експорту крохмалю виростуть на 144% до 24,4 тисячі тонн, а вершкового масла — на 133,3% до 7 тисяч тонн. Експорт вівса зросте на 92,5% до 7,7 тисячі тонн, тоді як кукурудзи — на 53% до 1 мільйона тонн.
Як зазначив Качка, квоти на експорт молока, вершків і згущеного молока були збільшені на 50% і тепер складають 15 тисяч тонн. Квота на експорт часнику зросла до 750 тонн, а на інші види цукру — до 30 тисяч тонн. Водночас, квота на яблучний сік також підвищена до 30 тисяч тонн, продукти з обробленого вершкового масла — до 375 тонн, цукрова кукурудза — до 2,25 тисяч тонн, манітол-сорбітол — до 150 тонн, а перероблені зернові продукти — до 3 тисяч тонн.
Крім того, квоти на експорт цукрових сиропів збільшаться на 35% до 2,8 тисяч тонн, м'яса курки - на 33,3% до 120 тисяч тонн, пшениці - на 30% до 1,3 мільйона тонн, етанолу - на 25% до 125 тисяч тонн, а ячменю - на 22,2% до 450 тисяч тонн.
Згідно з інформацією, наданою Качкою, 21 із 34 квот перевищує максимальні обсяги торгівлі, які спостерігалися під час дії преференцій, а в трьох інших випадках обсяги також вищі за експорт 2024 року.
Згідно з його заявами, в шести квотах, що мають обсяги нижчі порівняно з рівнем 2024 року (сухе молоко, яйця, мед, пшениця, ячмінь і кукурудза), торговельні умови сприяють збереженню експортних обсягів.
"Тільки для трьох категорій товарів обсяги виявилися нижчими, ніж у період преференцій, але нам вдалося зменшити негативні наслідки", — зазначив Качка. Йдеться про експорт м'яса птиці, цукру та яблучного соку, який у 2024 році з України до ЄС досягнув 136,6 тис. тонн, 331,8 тис. тонн та 78,2 тис. тонн відповідно.
Як було зазначено раніше, автономні торгові ініціативи Європейського Союзу для України стартували 4 червня 2022 року з метою підтримки економічної стабільності країни.
З 6 червня 2021 року Європейський Союз офіційно відновив квоти для України. Тимчасові полегшення, що були впроваджені в 2022 році, більше не є чинними. Це свідчить про закінчення безмитного режиму та відновлення квот на 30 категорій товарів з України.
При цьому Україна та Європейська Комісія планували напрацювати впродовж червня-липня 2025 року рішення щодо подальшого експорту української агропродукції на європейський ринок.
#Apple #молоко #Вершкове масло #Європейський Союз #Європа #Економіка #Україна #Товари #Європейська комісія #Експорт #М'ясо #тонна #Vitis #Сухе молоко #Яйце #Кукурудза. #Любий. #Hordeum #Ферментація #Цукор #Анас. #Сік. #Висівки #БАНКОМАТ #Фруктоза