Дим батьківщини: ключові тютюнові корпорації продовжують свою діяльність у Росії.

PMI та JTI займають провідні позиції за доходами в державі-агресорі, фінансуючи військові дії проти України.

Тютюнові компанії Philip Morris International та Japan Tobacco International, які є визнаними міжнародними спонсорами війни проти України, у 2023 році отримали найбільшу виручку в росії серед усіх міжнародних компаній - 3,6 млрд дол. (6,9 млрд дол. - PMI та 6,7 млрд дол. - JTI). Вони також суттєво збільшили свої прибутки та виплати податку на прибуток: 402 млн дол. за 2023 рік.

На даний момент це найактуальніша інформація про податки, які міжнародні спонсори війни сплатили до бюджету Російської Федерації. Ці дані наведені в останньому звіті коаліції B4Ukraine, підготовленому в січні 2025 року, на основі інформації, зібраної Київською школою економіки.

Сплативши податок з прибутку в російську казну, PMI та JTI могли профінансувати або 2 429 "Шахедів", або 402 ракети "Калібр", або 335 ракет Х-101, якими росія постійно обстрілює територію України, знищує інфраструктуру та руйнує життя.

Згідно з інформацією, представленою на веб-сайті російського підрозділу Philip Morris, компанія володіє двома виробничими потужностями в Росії, а також має дистриб'юторську компанію з філіями в сотні міст і 3 200 співробітниками, яких міжнародні компанії зобов'язані підтримувати в разі мобілізації. Japan Tobacco International, у свою чергу, управляє чотирма фабриками, 66 офісами, дистриб'юторською компанією та налічує близько 4 тисяч працівників у Росії.

Окрім того, тютюнові вироби PMI та JTI постачаються на окуповані українські території, найімовірніше, з рф. Тютюновим компаніям байдуже, чи буде існувати українська держава, для них головне - заробіток ціною здоровʼя та життя людей.

Одночасно тютюнові компанії намагаються поліпшити своє імідж, надаючи гуманітарну підтримку населенню України, проте ці зусилля виглядають незначними в порівнянні з їхніми внесками в бюджет рф. У 2024 році українські ЗМІ повідомили, що з моменту початку великої війни компанія Philip Morris виділила 400 млн грн на гуманітарні потреби українців, тоді як у 2023 році лише податок на прибуток, сплачений у росії, перевищив цю суму в 220 разів.

На своєму сайті, призначеному для російськомовної аудиторії, JTI відкрито висловлює підтримку ветеранам Росії, в той час як їх фонд оголошує про намір надавати гуманітарну допомогу Україні.

У 2023 році Національне агентство з протидії корупції визнало компанії PMI та JTI міжнародними спонсорами війни, занісши їх у спеціальний реєстр.

У березні 2024 року НАЗК передав дані до РНБО, внаслідок чого був створений Державний реєстр санкцій. На сьогодні в цей реєстр увійшли лише дочірні підприємства російських компаній, такі як "Філіп Морріс сейлз енд маркетинг" та "ДЖ.Т.І. Росія". Водночас, слід зазначити, що саме міжнародні корпорації є власниками та кінцевими бенефіціарами цих дочірніх структур.

Вони здійснюють контроль над розподілом доходів, формуванням цін та ухваленням всіх важливих рішень, включаючи податкові відрахування з прибутків, які надходять до військового бюджету Росії. Крім того, компанії PMI і JTI є активними учасниками різноманітних бізнес-асоціацій, що виступають на захист їхніх економічних інтересів перед українською владою та парламентом. Цю тему ми вже висвітлювали раніше.

Найбільш цинічно виглядає ситуація, коли міжнародні тютюнові корпорації, які фінансово підтримують війни, отримують податкові пільги на свою продукцію від української влади.

4 грудня Верховна Рада схвалила урядовий законопроєкт, що передбачає збільшення акцизів на тютюнові вироби. Згідно з цим документом, акциз на сигарети має зрости до 90 євро за тисячу штук до 2028 року, а для тютюнових виробів, призначених для нагрівання (так звані "айкоси"), запроваджується 25% пільга. Ця преференція може призвести до недоотримання державного бюджету щонайменше 18,6 мільярдів гривень протягом наступних чотирьох років.

Віденський інститут міжнародних економічних досліджень оцінив, що зменшення акцизу на "айкоси" може спричинити близько 22,5 тисячі передчасних смертей, яких можна було б уникнути за умови справедливого оподаткування. Політика акцизів на тютюн повинна бути спрямована на захист населення від спокус куріння, де важливу роль відіграє ціна.

Окрім цього, мінімальний стандарт Євросоюзу (90 євро за тисячу одиниць) можна досягти протягом двох років, а не чотирьох, як це передбачає ухвалений законопроект. Це сприятиме значнішому поповненню державного бюджету за рахунок продажу непотрібних шкідливих товарів, понад половину ринкової частки яких в Україні контролюють саме компанії PMI та JTI.

Тютюнова промисловість завдає Україні серйозної шкоди, що стає особливо помітним на фоні демографічної кризи. Щороку близько 100 тисяч українців вмирають через хвороби, пов'язані з вживанням тютюну. У відповідь на зменшення кількості споживачів, тютюнові компанії активно залучають нових клієнтів, зокрема, спрямовуючи свої зусилля на дітей та молодь.

#бюджет #акциз #Податок #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Уряд України #Мобілізація #Українці #Прибуток (економіка) #Євро #Коаліція #Російська мова #Демографія #Гуманітарна допомога #Українська мова #Держава (політичний устрій) #Податок на прибуток підприємств #Тютюн #Національне агентство з питань запобігання корупції #Паління #Philip Morris International Inc. #Перелік тютюнових виробів #Japan Tobacco

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
США не отримуватимуть право власності на активи. Бессент поділився певними аспектами угоди з Україною.
Україна не може бути інтегрована до Європейського Союзу без згоди угорського народу, а після завершення війни вона стане своєрідною "захисною зоною" - нові коментарі Віктора Орбана | УНН
У Харкові стартувала нова система тривог з диференційованим підходом: що це включає?
Теги