У цій версії угоду неможливо реалізувати, - заявив Яценюк про угоду щодо корисних копалин.

Голова Київського безпекового форуму та колишній прем'єр-міністр України (2014-2016) Арсеній Яценюк висловив думку, що Україна опинилася в складному становищі через угоду з США про видобуток корисних копалин.

Цю інформацію він поділився під час ефіру на каналі Еспресо.

На даний момент ми опинилися у ситуації, коли американська адміністрація представила щось неординарне. Цю інформацію вже висвітлювали як Financial Times, так і інші медіа. Це виглядає дивно, адже я не можу знайти жодного пояснення – ні економічного, ні політичного, ні юридичного, ні ідеологічного. Це не зовсім угода, яка передбачає колонізацію України, адже процеси колонізації мають свої специфічні критерії. Натомість, ця угода створює певну пастку для України. Якщо президент Зеленський підпише її в тому вигляді, в якому вона була оприлюднена, це може призвести до політичної нестабільності всередині країни, викликавши заяви опозиції та деяких представників влади про неприйнятність цієї угоди, що в свою чергу дестабілізує ситуацію. Якщо ж президент не підпише угоду, це надасть американській адміністрації можливість заявити: "Дивіться, ми ж намагалися допомогти Україні, працюємо без перерви, а вони відмовляються співпрацювати", - зазначив він.

Читайте також: Це вже угода не про корисні копалини. Чого насправді хочуть США від України

Арсеній Яценюк відзначив, що угоди укладаються з метою їх реалізації, проте в даному випадку це виявляється неможливим. Більше того, він висловив сумніви щодо можливості їх ратифікації.

"Наразі отриманий договір у його поточному вигляді не підлягає підписанню. Договори мають укладатися з метою їх виконання, а цей документ не підлягає реалізації. Я навіть не впевнений, що його можливо ратифікувати. Більш того, якщо ратифікація відбудеться, то в угоді повинні бути включені безпекові гарантії, яких наразі немає. Лише тоді можна буде зрозуміти, чому ми звертаємося до Конгресу США з проханням: "Ми, як Україна, ратифікували його у нашому парламенті, тепер ваша черга". Хоча військові сили вони не направлять, але, принаймні, ми можемо обговорити ті гарантії, які вони надали Ізраїлю. В Ізраїлі, до речі, існує десятирічна угода, яка також була ратифікована Конгресом, і щорічно Ізраїлю виділяється близько трьох мільярдів доларів без розміщення американських військових на його території. Це може бути важливим аспектом, який варто врахувати", - підкреслив колишній прем'єр-міністр України.

Читайте також: "Політичний контроль РФ та економічний контроль США": аналітик Горбач про можливу загрозу суверенітету України

На його думку, на даний момент наша країна опинилася у вкрай заплутаній та важкій ситуації внаслідок цієї угоди.

"І тут зараз не позаздриш і Зеленському, як з цієї ситуації виходити. І тут зараз не питання в Зеленському, а питання як виходити з цієї ситуації в Україні. Я ще раз підкреслюю, що це пастка. Як не зробиш - хорошого виходу немає. Є єдиний вихід, по якому пішла зараз адміністрація Зеленського, який я не вважаю, що він стовідсотково успішний. Це найняти юристів. Це була моя ідея тоді, коли приїжджав міністр фінансів США, що для повноцінної угоди найняти американських юристів і там вже можна тягнути доволі довго тижнями і місяцями самі деталі цієї угоди. Можливо, є незначний шанс того, що українська делегація, яка відвідає Вашингтон, знайде якісь аргументи, переконати американську адміністрацію в тому, щоб прибрати просто абсурдні пункти цієї угоди", - вважає Арсеній Яценюк.

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.

28 березня в медіа з'явилася новина про те, що адміністрація президента США Дональда Трампа знову включила до угоди щодо надр вимогу до України компенсувати всю допомогу, яку Сполучені Штати надали після початку масованого вторгнення Росії у 2022 році.

28 березня під час години запитань до уряду у Верховній Раді міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що уряд отримав проект угоди від США стосовно корисних копалин, і наразі Україна визначає свою позицію з цього питання.

Пізніше Зеленський висловив свою думку щодо нового американського проекту угоди, що стосується українських рідкісноземельних мінералів, зазначивши, що в документі з'явилися елементи, які раніше були відкинуті обома сторонами.

31 березня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп заявив, що український керівник має намір відмовитися від значної угоди стосовно корисних копалин.

Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.

4 квітня Зеленський заявив, що наступного тижня юристи представлять йому основні пункти українського драфту угоди про рідкісноземельні мінерали зі США.

#Дональд Трамп #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Верховна Рада #Володимир Зеленський #Президент України #Вашингтон, округ Колумбія #Ратифікація #Financial Times #Ізраїль #Опозиція (політика) #Парламент #Сполучені Штати #Юрист #Експрес-телебачення #Прем'єр-міністр України #Суверенітет #Колонізація #Корисні копалини #Арсеній Яценюк #Конгрес Сполучених Штатів Америки

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
У цій версії угоду неможливо реалізувати, - заявив Яценюк про угоду щодо корисних копалин.
Економіст Пендзин поділився своїми думками щодо непрямих загроз, які можуть виникнути для України внаслідок митної війни, ініційованої Трампом.
У штабі Трампа повідомили, що більше ніж 50 держав виявили готовність до обговорення нових тарифів.
Теги