Долар у руках Трампа: як зміниться "глобальна" валюта та коли варто очікувати максимум курсу.

Долар США залишається ключовою валютою на світовій арені, на яку припадає велика частка міжнародних резервів та торгових угод. Відповідно до політичних і економічних умов, що можуть змінитися з приходом Дональда Трампа до влади, долар може підсилитися або, навпаки, ослабнути. Про ці впливові чинники детальніше розповідає журналіст РБК-Україна Алік Сахно.

Зміст:

У своїх передвиборчих виступах Дональд Трамп, який стане 47-м президентом США, неодноразово висловлював бажання бачити долар слабшим. Як зазначає Олександр Мартиненко, голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU, це, на думку Трампа, могло б сприяти підвищенню конкурентоспроможності американського експорту та зменшенню торгового дефіциту країни.

"Водночас, реалії свідчать, що завдяки потужному стану американської економіки порівняно з іншими провідними світовими економіками, привабливості ринків капіталу США та їхньому лідерству у високих технологіях, курс долара залишається стабільно сильним. Більше того, ініціативи Трампа щодо підвищення мит на імпорт з основних торгових партнерів Америки підсилюють побоювання щодо їх економічних перспектив, що в свою чергу лише сприяє подальшому зміцненню долара", - зазначив Мартиненко в інтерв'ю РБК-Україна.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин дотримується думки, що американський долар, принаймні в найближчому майбутньому, демонструватиме потужні позиції в порівнянні з іншими валютами світу. Експерт також зазначає, що індекс долара може відновити свої позиції до рекордних рівнів, які спостерігалися 40 років тому, відносно кошика з шести основних валют торгових партнерів США: євро, японської єни, британського фунта, канадського долара, шведської крони та швейцарського франка.

Протягом останніх двох десятиліть індекс долара варіювався в межах 100-106 одиниць. Проте з листопада 2024 року цей показник вийшов за ці рамки, досягнувши 109 одиниць до інаугурації. Цей стрибок після тривалого періоду стабільності свідчить про можливості для подальшого зростання. Ймовірно, це пов'язано з протекціоністською політикою Трампа, яка передбачає зміцнення позицій США, необхідність в імпорті технологічних рішень, відновлення будівництва заводів та стимулювання промислового розвитку, - зазначає Шевчишин.

На думку Андрія Шевчишина, як тільки ситуація нормалізується і буде створена відповідна ресурсна та промислова інфраструктура, американська адміністрація розпочне поетапне ослаблення долара. Він вважає, що цей процес може розпочатися не раніше завершення 2025 року.

Ще один індикатор того, що Сполучені Штати прагнуть зберегти сильний долар, - це рішення Федеральної резервної системи (ФРС) залишити облікову ставку в межах 4,25-4,50%. Цей рівень є вищим за європейський, що спонукає інвесторів переорієнтовувати свої вкладення на американські активи, оскільки вони можуть отримати вищу прибутковість у порівнянні з іншими розвиненими країнами.

"У той час, як центральні банки Європи та Великобританії розглядають зниження ставок для підтримки економіки, що перебуває в стагнації або сповільнюється, ФРС тримає ставку на високому рівні. І наразі важко сказати, чи буде вона знижувати її на наступних засіданнях. Адже, враховуючи політику Трампа та тарифні війни, інфляція в США може залишатись високою, і в такому випадку не буде сенсу знижувати ставку", - пояснює фінансовий аналітик.

Він додає, що згодом через механізм ставки ФРС може бути знижена вартість долара. Американський істеблішмент може піти на це для підвищення конкурентоспроможності американського експорту. Це можна зробити, зокрема, шляхом девальвації національної валюти до певного рівня. На думку Шевчишина, команді Трампа буде легше реалізувати таку політику після відставки чинного голови Федеральної резервної системи Джерома Пауелла.

Долар близький до свого максимуму і, на думку Артема Щербини, директора з інвестицій компанії Capital Times, невдовзі почне помітно знижувати свою вартість. Він акцентує увагу на тому, що нещодавні коментарі Трампа та його команди вказують на їхнє прагнення знайти способи для зменшення бюджетного дефіциту США.

Сполучені Штати можуть продовжувати впливати на курс долара через валютні інтервенції. Дональд Трамп, який раніше виступав на підтримку розвитку внутрішнього ринку, має негативне ставлення до сильного долара та високих процентних ставок. На сьогодні ставки на долар значно перевищують ставки на євро, японську єну та британський фунт, що створює певний тягар для американської економіки. Проте, з урахуванням змін в економічній політиці, ситуація може змінитися вже на початку першого року президентської каденції Трампа. Очікується, що у цьому році долар може досягти свого максимуму, після чого почне поступово знижуватися, - зазначає Артем Щербина в інтерв’ю РБК-Україна.

Щербина вважає, що торгова війна Трампа, яка включає 10% мито на китайські товари та відтермінування на місяць 25%-вих мит на імпорт з Канади й Мексики, може сприяти зміцненню долара відносно валют цих країн. Однак, за його словами, інші світові валюти реагують на це значно менше, зміцнюючись переважно тільки щодо канадського долара та мексиканського песо.

"У разі, якщо ця політика охопить євро, долар може опинитися під загрозою в короткостроковій перспективі. Проте, головним завданням монетарної політики залишається запобігання надмірному зміцненню долара, що створить комфортні умови для споживачів при покупках та дозволить бізнесу ефективно діяти на міжнародних ринках," - зазначає він.

Експерт також зазначає, що валютний ринок зберігатиме свою нестабільність протягом найближчих кількох років, з періодичними коливаннями курсу долара, що чергуються між підвищеннями та зниженнями. Сполучені Штати мають достатні резерви, щоб впливати на валютний курс, однак через зростання відсоткових ставок та обмеження в грошовій емісії використання цих інструментів стало більш ускладненим. У даний час активно розробляються нові стратегії для стабілізації економічної ситуації.

"Один з можливих шляхів, які висунув Трамп, полягає у суттєвому зменшенні податкового навантаження з метою активізації економіки та покриття бюджетного дефіциту завдяки економічному прогресу. Проте, на думку Щербини, без зниження процентних ставок ця стратегія може виявитися недостатньо результативною."

Він вважає, що для зменшення боргового навантаження на американську економіку Сполучені Штати можуть розглянути можливість використання своїх великих запасів золота, вартість яких на даний момент досягла рекордних висот. Крім того, існує ймовірність, що США можуть запропонувати іншим державам купувати облігації, забезпечені золотом, щоб запобігти падінню ринку дорогоцінного металу через великі обсяги продажу.

Артем Щербина підкреслює, що агресивний підхід може стати визначальною рисою зовнішньої політики США в найближчому майбутньому, що ускладнює передбачення специфічних кроків, зокрема щодо курсу долара.

#Дональд Трамп #Канада #Європа #Економіка #Імпорт #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Товари #Інвестор #Китай (регіон) #Експорт #Євро #Центральний банк #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Долар США #Валюта #Англія #Мексика #Мито (податок) #Канадський долар #Федеральна резервна система #Японська ієна #Фунт стерлінгів #Шведська крона #Швейцарський франк #Капітал (економіка) #Економіка Сполучених Штатів

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
США не отримуватимуть право власності на активи. Бессент поділився певними аспектами угоди з Україною.
Україна не може бути інтегрована до Європейського Союзу без згоди угорського народу, а після завершення війни вона стане своєрідною "захисною зоною" - нові коментарі Віктора Орбана | УНН
У Харкові стартувала нова система тривог з диференційованим підходом: що це включає?
Теги