
До нещодавнього часу курс євро привертав увагу лише професійних трейдерів, учасників форекс-ринку та запалених туристів. Водночас, долар користувався більшою популярністю — його легше було прогнозувати, він мав відносно стабільну позицію, регульовану Національним банком України, і залишався надійним під час угод. Долар також став звичним вибором для великих фінансових операцій, таких як придбання нерухомості або автомобілів.
Євро є більш нестабільним і важчим для прогнозування та аналізу, а його курс зазвичай слідує за доларом з певними корективами в декілька гривень.
Пошук надії в обставинах невизначеності.
Проте нині обставини змінилися. Євро опинився на перехресті шляхів. Він набув власної динаміки, став важливим гравцем у геополітичному контексті, знайшов своїх прихильників і, водночас, зіткнувся з новими ризиками.
А отже, й нова увага з боку інвесторів, бізнесу і українців, які намагаються знайти відповіді на запитання "що і коли робити: купувати, продавати чи тримати?", "на що орієнтуватись?".
Прямої відповіді не існує, і не може бути, проте можна виділити кілька можливих сценаріїв. Хоча вони не здатні передбачити майбутнє так, як це робить магічна кришталева куля, ці сценарії надають корисні інструменти, що допомагають орієнтуватися в новій, нестабільній реальності. Кожному розвитку подій передують певні ознаки. Тому в цьому блозі ми проаналізуємо три потенційні сценарії для євро: кожен з них має свої особливості, причини та сигнали.
Спробуємо представити вам свого роду компас, який стане в нагоді для орієнтування у світі заплутаних новин та трендів. Хоча він не покаже точне місце розташування, проте допоможе вам визначити правильний шлях, щоб вберегти ваші фінанси.
Перший варіант — євро стрімко зростає.
Цілком вірогідна ситуація, коли Федеральна резервна система США несподівано зменшує облікову ставку, стверджуючи, що інфляцію вдалося контролювати, і тепер економіка потребує "дихання". Саме з цією метою Трамп активно тиснув на ФРС в публічній площині, що стало серйозною перевіркою її незалежності.
Європейський центробанк при цьому залишається в так званій яструбиній позиції, обережно натякаючи, що пауза в циклі зниження -- надовго. У США розпочалася політична турбулентність: нові рейтингові скандали, нові політичні загострення, протестна хвиля.
Всі ці фактори посилюють недовіру до долара, внаслідок чого інвестори з різних куточків світу починають шукати надійні активи, і одним із варіантів стає євро. Європейська валюта зміцнюється на світових ринках, а курс пари EUR/USD легко перевищує позначку 1,30. В Україні ж курс євро підскакує до нового рекорду -- 55.
Це вже не лише тимчасові коливання ринку — ми спостерігаємо за початком нової ери потужного євро. У цьому контексті він перетворюється на не просто валюту Європейського Союзу, а на справжній надійний актив, притулок для світових фінансів і альтернативний полюс сили.
Ключовим є здатність вловлювати чіткі сигнали серед інформаційного шуму: такий розвиток подій можливий лише в умовах, коли долар втрачає довіру в широких масштабах, а Європейський Союз проявляє свою силу та впевненість. Проте наразі це не завжди пов'язується з Брюсселем.
Другий сценарій -- євро провалюється
У ньому теж немає нічого надприродного -- лише холодна економічна логіка. Економічні локомотиви ЄС Німеччина та Франція подають слабкі дані щодо ВВП, розпочинається ефект доміно щодо менших економік ЄС, індекси ділової активності падають, ЄЦБ змушений діяти на випередження та знижує ставку -- не для стимулу, а для порятунку.
Натомість американська економіка виявляє свою стійкість (або, принаймні, вдає, що такою є), тоді як Федеральна резервна система зберігає жорсткий підхід, не натякаючи на можливість пом'якшення політики. Як наслідок, долар виглядає більш надійним і прибутковим. Інвестиції знову повертаються з Європейського Союзу до Сполучених Штатів.
Пара EUR/USD опускається до 1,05 і навіть нижче, в той час як в Україні курс падає до рівня 43-44 грн. Євро втрачає свою привабливість не лише серед міжнародних інвесторів та відомих глобальних банківських установ, але й на українському ринку: зростає попит на долар, його накопичення та контрактні відносини.
Усі ці фактори разом тиснуть на євро та посилюють тренд -- валюта ЄС далі "заходить на посадку".
Якщо спостерігаєте ознаки уповільнення зростання ВВП провідних економік ЄС, а європейські облігації втрачають свою привабливість, і заяви представників ЄЦБ стають все більш тривожними — це можуть бути ознаки сценарію № 2. Залишайтеся на боці долара.
Третій сценарій -- стратегічна рівновага
Найімовірніший і найменш драматичний розвиток подій. Економічна логіка близька до законів фізики: будь-яка система, виведена з рівноваги, тяжіє до рівноваги. Ознаками цього сценарію буде приблизно такий набір фактів поза туманом новин, хайпу чи пасток сліпої віри: США та ЄС демонструють схожі темпи управління ставками, макроекономічні дані обох регіонів -- не блискучі (не зростання), але й не критичні (не спад).
Всі усвідомлюють, що світова економіка переходить в стадію повільної адаптації після порушення рівноваги та зниження рівня довіри між основними центрами впливу західного світу. Євро і долар демонструють схожу динаміку, а валютна пара EUR/USD коливається в межах 1,07-1,10. Тим часом в Україні курс "закріпився" на рівнях 45-46,5 грн.
Цей час можна охарактеризувати як валютну затишшя: ні значних досягнень, ні серйозних втрат. В таких обставинах євро залишається привабливим інструментом для спекуляцій — він більш гнучкий, ніж долар, менше підлягає контролю з боку Національного банку і реагує на світові тренди швидше і чутливіше.
У цій ситуації одні займаються спекуляціями, інші накопичують кошти, а хтось просто розподіляє ризики — кожен підхід має своє обґрунтування і здатен забезпечити позитивні результати в довгостроковій перспективі.
Головне в цій ситуації – не піддаватися емоціям, а зосередитися на логіці: курс євро виявляє залежність від зовнішнього балансу, а не від внутрішньої політики. Однак не варто забувати про дії учасників валютного ринку – деякі з них можуть не втриматися від спокуси скористатися настроями мас. Іноді емоції людей стають більш потужним фактором, ніж економічні показники. Коли важко зрозуміти, що відбувається, корисно звертати увагу на індикатори міжбанківського ринку, які менш вразливі до емоційного впливу в порівнянні з роздрібними курсами.
Фактори, що створюють невизначеність
Окремої інтриги додає довгостроковий горизонт подій і більш чи менш висока імовірність їхнього настання, зокрема боротьба за статус глобальної резервної валюти між доларом та євро.
З одного боку, в першому кварталі 2025 року частка євро у світових резервах зросла з 19,8% до 20,1%. Це співпало зі стартом глобальної турбулентності з приходом до влади адміністрації Трампа (або стало наслідком): його заяви та погрози не просто розхитали, а буквально розштормили глобальний баланс.
З іншого -- сам ЄС не надто злагоджено грає в "гегемонію" або не звик до нової ролі. Спершу голова ЄЦБ Крістін Лагард заявила, що євро має потенціал стати глобальною резервною валютою. Однак потім її заступник публічно дезавуює ці слова протилежною заявою, мовляв, євро не претендує на статус глобальної резервної валюти, для цього потрібен розвиток інститутів та інфраструктури. Такі суперечливі меседжі створюють додаткову волатильність і стратегічну невизначеність.
Проте, якщо тенденція зміцнення євро продовжиться, це може призвести до формування нової валютної екосистеми. У такому випадку ми можемо спостерігати появу цифрового євро, а також розвиток стейблкоїнів, заснованих на цій валюті (США вже вжили відповідних законодавчих заходів). Це створить нові канали для фінансових розрахунків та, відповідно, нові можливості для інвестицій. Якщо ж Європейський Союз прагне підвищити міжнародний статус євро, він почне активно підтримувати інновації у фінансовій інфраструктурі, що буде приваблювати капітал та сприяти зміцненню євро. У цьому контексті можна провести паралель між куркою і яйцем, адже одне без іншого не існує.
Як створити ефективну валютну стратегію
Тим, хто працює з валютними операціями — від інвесторів до малих і середніх підприємств, які отримують доходи за контрактами — не варто піддаватися модним тенденціям. Натомість, важливо зосередитися на багатосценарному підході до управління ліквідністю, маючи при цьому резервні плани А, В і С. Не забувайте, що ринок завжди подає сигнали перед будь-якими макротрендами. Ці сигнали можуть бути не завжди тривожними, але вони безумовно важливі. Головне — навчитися їх розпізнавати. У цьому блозі ми підготували основи, які допоможуть вам розвинути цю важливу навичку.
А головне -- не потрапляйте у пастку закоханості чи безумовної віри у будь-яку валюту. Жодна з них не має взаємних почуттів до вас, а є лише інструментом -- для транзакцій чи розрахунків, підтримки ліквідності чи збереження заощаджень.
Євро, що нині користується широкою популярністю завдяки своєму швидкому зростанню, не є винятком. Проте ця тенденція може змінитися, тож варто залишатися уважними та зберігати спокій.
#Дональд Трамп #Національний банк України #Європейський Союз #Економіка #Інвестор #Брюссель #Євро #Німеччина #Машина. #Європейський центральний банк #Валовий внутрішній продукт #Долар США #Валюта #Франція #Туман #Логіка #Блог #Резервна валюта #Емоції #Прогнозування #Крістін Лагард #Волатильність (фінанси) #Локомотив #Магія (надприродне) #Економічна рівновага #Стимул (психологія) #Літературний реалізм #Пар