Перед президентськими виборами в Білорусі Європейський парламент прийняв резолюцію, у якій закликав держави ЄС не визнавати результати голосування та вжити заходів для посилення санкцій проти "незаконного та злочинного" режиму Олександра Лукашенка.
Європейський парламент закликав держави-члени ЄС та світову спільноту "рішуче відкинути заплановані президентські вибори в Білорусі та передвиборчу кампанію, оскільки вони не відповідають навіть базовим міжнародним стандартам демократичного процесу". Також в документі підкреслюється необхідність продовження політики невизнання легітимності Олександра Лукашенка на посаді президента. Це було зазначено в резолюції, прийнятій Європарламентом у середу, 22 січня, у Страсбурзі. Резолюцію підтримали 567 депутатів, 25 висловилися проти, а 66 утрималися від голосування.
Євродепутати знову підкреслили, що оцінюють поточну владу в Білорусі як "незаконну, протиправну та злочинну". Вони також підтвердили свою "незмінну підтримку білоруського народу в його боротьбі за демократію, свободу та дотримання прав людини".
Резолюція підкреслює, що білоруська влада продовжує здійснювати систематичні репресії стосовно тих, хто має іншу точку зору, вдаючись до незаконних затримань, катувань, переслідувань і жорстокого поводження. Ці серйозні порушення прав людини ще більше загострилися "напередодні виборів президента".
Європейський парламент знову висловлює свою позицію щодо термінового та безумовного звільнення всіх осіб, затриманих у Білорусі через свої політичні погляди (...) та закликає до припинення переслідувань політичних супротивників і активістів, зазначено у документі. Депутати Європарламенту висловили глибоке занепокоєння щодо ситуації політичних в'язнів, до яких належать Марія Колесникова, Сергій Тихановський, Алесь Біляцький, Микола Статкевич, Микола Хіло, Валентин Стефанович, Максим Знак, Віктор Бабаріко та інші. Вони також акцентували увагу на тому, що багато з цих в'язнів мають серйозні проблеми зі здоров'ям, але не отримують належної медичної допомоги, піддаються ізоляції, жорстокому поводженню та катуванням.
Члени Європейського Союзу повинні продовжувати дослідження порушень прав людини в Білорусі та розглянути можливість створення міжнародного трибуналу для розслідування злочинів, скоєних режимом Лукашенка, на думку Європарламенту. Крім того, ЄС та його міжнародні партнери мають розширити та посилити санкції проти осіб і організацій, причетних до репресивних дій у Білорусі та до участі Мінська в агресивній війні Росії проти України. В санкційні списки слід також включити "організації та осіб, які керують так званою виборчою кампанією Лукашенка", зокрема членів керівництва Федерації профспілок Білорусі Юрія Сенька, Ганну Варфоломєєву та Валерія Курсевича.
При цьому у своїй резолюції Європарламент заявляє "про повну солідарність із народом Білорусі (...), з білоруськими демократичними силами та організаціями громадянського суспільства". Євродепутати також закликали ЄС продовжувати підтримку білоруській опозиції на чолі зі Світланою Тихановською.
Читайте також: "Абсолютна копія батька". Роль Миколи Лукашенка посилюється?
"Уявіть собі країну, чий лідер має намір вступити в четверте десятиліття абсолютного правління, одночасно готуючи свого сина до того, щоб він став його наступником. Чесно кажучи, мені це більше нагадує середньовічну монархію, ніж Європу 21 століття", - звернувся з трибуни німецький депутат від групи соціалістів Тобіас Кремер (Tobias Cremer) під час дебатів напередодні голосування за резолюцію. На його думку, президентські вибори, які мають відбутися в Білорусі 26 січня, "не заслуговують на свою назву", тому що вони відбудуться в умовах жорстоких політичних репресій. Але "жодна пропаганда, жодне залякування не зможуть погасити спрагу свободи білоруського народу", упевнений німецький політик.
За час свого правління Лукашенко "перетворив Білорусь на маріонеткову державу, що повністю перебуває в руках варварського режиму Росії", котрий її у своїх інтересах, зокрема для "жорстокої війни проти України та гібридного тиску на Євросоюз", заявив чеський євродепутат від Європейської народної партії Ондрай Коларж. "І я більш ніж впевнений, що Лукашенко знову вкраде вибори, ми це знаємо, але ми не змогли знайти способи, як цьому протистояти (...) і нам потрібно це змінити", - наголосив чеський політик.
З режимом Лукашенка можна говорити лише мовою ультиматумів, упевнена польська євродепутатка-консерваторка Малгожата Госевська. "Більше жодних напівзаходів. Санкції мають бути спрямовані на ключові сектори економіки, які підтримують режим: експорт добрив, нафтопродуктів та інших ресурсів. Вони також мають поширюватися на європейські компанії, які працюють у Білорусі", - заявила Госевська. При цьому вона закликала підтримувати демократичні сили країни, які є справжніми представниками білоруського народу.
Цю думку Госевської поділяє її співвітчизник, депутат від групи лібералів Міхал Кобоско, котрий закликав підтримувати білоруську опозицію. "Рішення полягає не в тому, щоб просто чекати відходу чи смерті Лукашенка або Путіна. Ми маємо діяти, щоб підтримати білоруську опозицію, незалежні ЗМІ та молоде покоління білорусів, які мріють про демократію", - заявив польський депутат.
#Європейський Союз #Європа #Росія #Президент (державна посада) #Європейський парламент #Німеччина #Демократія #Політик #Володимир Путін #Злочин #Опозиція (політика) #Олександр Лукашенко #Білорусь #2010 Президентські вибори в Україні #Громадянське суспільство #2014 Президентські вибори в Україні #Чеська Республіка #Права людини #Соціалізм #Польський народ #Середньовіччя #Арештуйте. #Польська мова #Репресії #Європейська народна партія #Політв'язень #Мінськ #Білоруси #Катування #Страсбург #Маріонеткова держава #Монархія #Білоруська мова