Сьогодні в Сирії ми стаємо свідками неповторного явища – з руїн громадянського конфлікту виникає нова сирійська ідентичність.
На сьогоднішній день можна з упевненістю стверджувати, що режим Асадів, який десятиліттями контролював Сирію, зазнав краху. Це вражаюча подія, яка, безсумнівно, призведе до значних геополітичних змін у всьому регіоні та може спровокувати так званий ефект "доміно". Однак варто підкреслити, що ймовірність зовнішньої експансії в сусідні арабські країни, про що попереджають проросійські аналітики, є малоймовірною. На таку можливість впливають кілька ключових факторів.
Рідний край родини Асадів. Зображення з публічних джерел.
По-перше, найважливіше, що сирійці втомилися від тривалої війни і прагнуть якнайшвидшого її завершення. Зруйнована економіка та інфраструктура вимагають значних зусиль для відновлення, що стає неможливим в умовах постійного конфлікту. Політичні лідери опозиції усвідомлюють, що період ейфорії мине дуже швидко, і без ефективного перехідного уряду, визнаного міжнародною спільнотою, неможливо провести нові вибори, які забезпечать легітимність влади.
Сирійці влаштували святкування на вулицях Алеппо в честь падіння режиму Асада. Фото: Al Jazeera.
Паралельно з цим необхідно розпочати масштабний внутрішньополітичний переговорний процес для визначення майбутнього територіального устрою Сирії та пошуку компромісів між різними угрупованнями. Не секрет, що представники різних угруповань по різному ставляться до майбутнього політичного устрою, ролі релігії та прав меншин - все це потребує переговорів та узгоджень, до того швидких. Певні підвалини для цього закладені - одним із чинників успіху Хаят Тахрір аш-Шам став успішні домовленості укладені їх лідером - Абу-Мухаммадом аль-Джулані з представниками інших етно-конфесійних груп та шейхами племен. Припускаю, що цей тренд продовжиться й надалі.
Лідер Хаят Тахрір аш-Шам Абу-Мухаммад аль-Джулані у Дамаску, 8 грудня 2024 року. Фото Ragıp Soylu
Вважаю, що ймовірність сценарію розпаду Сирії, зокрема відокремлення Латакії чи контролюваних курдами територій на північному сході країни, є досить низькою.
Однією з ключових цілей, які Джулані озвучив в інтерв'ю CNN, є звільнення Сирії від іноземних військових сил. Варто зазначити, що, окрім російських та іранських військ, частину сирійської території контролюють також Туреччина і Ізраїль. Ізраїль, зокрема, розпочав свої дії в Сирії в день падіння режиму Башара Асада, створивши так звану "зону безпеки". Очевидно, що остаточне вирішення питання іноземної присутності в країні, особливо у контексті Туреччини, можливе лише після проведення виборів нової влади. Водночас жодна сирійська влада не визнає Голанські висоти, які були окуповані та анексовані Ізраїлем, як частину території єврейської держави. Прогнозувати, яким буде цей процес, наразі складно, але на початковому етапі, швидше за все, повстанці уникатимуть відкритого конфлікту з Ізраїлем.
Питання щодо Хезболли залишається відкритим. Я вважаю, що сирійські сили будуть намагатися зменшити шиїтський вплив у Лівані та реформувати політичну ситуацію в країні в дусі "Кедрової революції" 2005 року.
Іран, як і росія, станом на зараз є головними лузерами. Зусилля, які витратила москва на посилення свого геополітичного положення на Близькому Сході пішли коту під хвіст. Це нищівний геополітичний удар, що скоріше за все підірве позиції кремля в регіоні і є явною демонстрацією російської неспроможності захищати своїх сателітів на тлі гігантських втрат в Україні. Тегеран у свою чергу, втратив так званий шиїтський коридор, який вони ретельно будували з 2015 року. Поразка експедиційного корпусу КВІР "Аль-Кудс" матиме суттєвий негативний вплив на позиції КВІР всередині Ірану, що може підштовхнути помірковані сили до перегляду їхньої ролі в середині країни. Такий сценарій може призвести до розколу еліт в Ірані і початку кінця ісламістського правління.
#CNN #Башар Асад #Економіка #Туреччина #Близький Схід #Ізраїль #Геополітика #Іран #Експансія #Нація #Арабський світ #Тегеран #Російська імперія #Еліта #Ліван #Сирія #Хезболла #Корпус вартових ісламської революції #Дамаск #Алеппо #Шиїти #Голанські висоти #Курди #Громадянська війна #Ісламізм #Латакія #Релігія #Кедрова революція #Шейху. #Аль-Джазіра арабською мовою #Сирійська мова