
Гучне підписання так званої "угоди про копалини" не є остаточним кроком до завершення обговорень та початку реалізації. На самом ділі, переговори тільки-но стартують.
У ніч на перше травня українська делегація під керівництвом першої віце-прем'єрки Юлії Свириденко вирушила до США для підписання важливого документу. Як повідомляє Financial Times, існувала ймовірність, що американська сторона могла вжити заходів щодо повернення літака через нові поправки. Чи дійсно це сталося, знають лише учасники події, проте міністр фінансів США Скотт Бессент зазначив, що від них не надходило жодних нових пропозицій стосовно угоди. Це свідчить про те, що певні обговорення все ж мали місце.
Американські джерела повідомляли про можливість підписання угоди 30 квітня, при цьому з Білого дому надходили сигнали про повну готовність. Тексти угоди були погоджені. Які несподівані обставини виникли під час перельоту Юлії Свириденко до Вашингтона?
Близько півночі за київським часом президент США Дональд Трамп офіційно оголосив про підписання угоди. Він зазначив, що американська сторона отримає вигоду, що перевищує 350 мільярдів доларів, які були виділені Україні на підтримку її оборонних зусиль проти агресії з боку РФ з лютого 2022 року. Крім того, Трамп підкреслив, що присутність США в регіоні "перешкодить багатьом недобрим гравцям" проникнути в країну, де ведеться розробка природних ресурсів.
Скотт Бессент зазначив, що ця угода є чітким сигналом для Росії про те, що адміністрація Трампа прагне мирного вирішення конфлікту з вільною, незалежною та успішною Україною в перспективі. Міністр також підкреслив: "Ніхто з держав або осіб, які підтримували фінансово чи матеріально російський військово-промисловий комплекс, не зможе отримати вигоду від відновлення України".
Юлія Свириденко не розкрила теми ночної розмови з американськими партнерами, але натякнула на неї у своєму детальному дописі, де висвітлила переваги підписаного документа.
"Ми підготували варіант угоди, який пропонує вигідні умови для обох країн. Цей документ демонструє прагнення США сприяти досягненню стабільного миру в Україні та визнає внесок України у глобальну безпеку шляхом відмови від ядерної зброї. Угода також підкреслює відданість США питанням безпеки України, а також відновлення та реконструкції", - зазначила вона.
Іншими словами, підписана у ніч на перше травня Угода є продовженням попередньо схваленої та підписаної онлайн Декларації. У Декларації сенсацією став пункт про відмову України від ядерки у 1991 році. Відтак дискусія, поки українці летіли у США, могла виникнути, з високою вірогідністю, навколо цього пункта.
Український медіа-ресурс Kyiv Post повідомив про те, що Біла хата схвалила угоду на продаж Україні озброєння на суму 50 мільйонів доларів США в рамках програми, започаткованої Джо Байденом. Варто зазначити, що раніше США постачали нам зброю безкоштовно, тоді як тепер за кожен патрон доведеться викладати гроші.
На підтвердження версії - фраза Свириденко про очікування, що перші 10 років прибутки від надходжень до спільного Фонду інвестуватимуться в Україну. Однак "ці умови будуть обговорюватися додатково", зазначила вона.
Після підписання Угоди, навколо неї спалахнула хвиля критики, подібно до того, що сталося з Декларацією. Народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк оприлюднив версію документа, яку прем'єр Денис Шмигаль представив для ознайомлення фракціям. Згідно з цим варіантом, 50% доходів від корисних копалин Україна повинна спрямувати до спільного Фонду. Як зазначає видання "Європейська правда", за інформацією з джерел, в Угоді йдеться про 57 видів корисних копалин, а внески США до спільного Фонду будуть включати будь-яку допомогу Збройним Силам України, оцінену за вартістю. Юлія Свириденко уточнила, що мова йде про доходи від нових ліцензій. В обідній час 1 травня народний депутат Олексій Гончаренко з фракції "ЄС" повідомив, що 2 травня прем'єр має виступити у Верховній Раді з доповіддю про цю Угоду.
Железняк передбачає, що парламент затвердить Угоду не раніше 13 травня.
В умовах спекуляцій, уряд 1 травня опублікував текст Угоди. У заголовку зазначено тільки про заснування спільного інвестиційного фонду (далі - Фонд).
Унікальні нюанси:
У документі Угоди також йдеться про ще одну угоду - щодо обмеженого стратегічного партнерства, яка, ймовірно, буде підписана в майбутньому.
За даними "ЄП", американська версія Угоди, на підписання котрої очікували у Білому домі, мала понад 90 сторінок. Те, що підписали Скотт Бессент і Юлія Свириденко, є документом на 12 сторінок. З огляду на натяки Свириденко, у розвиток Угоди ще підписуватимуться технічні документи. Таким чином, у ніч на перше травня у США був підписаний документ з мінімальною конкретикою.
Основною претензією Володимира Зеленського до першої версії угоди була відсутність забезпечення безпеки. У документі, підписаному в ніч на 1 травня, жодної згадки про такі гарантії не міститься. Натомість там представлені пояснення Бессента і Трампа щодо "недобросовісних учасників". Народна депутатка від фракції "ЄС" Ніна Южаніна висловила припущення, що угода може також включати родовища, розташовані на тимчасово окупованих територіях.
"Вона висловила припущення, що, ймовірно, майбутній видобуток забезпечить певні аспекти безпеки."
А як це сприймають "недобрі гравці"?
У країні-агресорі підписання угоди поєднується з ухваленням у Сенаті високих мит на імпорт з країн, які закуповують російські нафту та газ. Проте, остаточна позиція ще не визначена. Російський пропагандист Максим Жаров стверджує, що угода має антиросійський та антикитайський характер. Він висловлює думку, що цей документ не був розроблений Трампом і його командою, а президент США, на його думку, не має контролю над цим процесом. Водночас Жаров вважає, що угода є відповіддю нинішнього господаря Білого дому на відмову Путіна від його "мирних ініціатив".
Вашингтон здобув безпосередній доступ до життєво важливих ресурсів України, що, в свою чергу, означає для Києва замороження будь-яких альтернативних зовнішньополітичних орієнтирів, стверджує один з анонімних російських пропагандистських каналів. Інші джерела підкреслюють ідею про заборону на ведення бізнесу з Росією.
Справді, в Угоді є туманно сформульований пункт, що, у разі видачі США ліцензії на розробку надр на певній ділянці, Штати матимуть право визначати, з ким вестимуть справи контрагенти.
У Києві немає заперечень. Відповідно до підписаної угоди, Україна зберігає контроль над своїми надрами, при цьому Конституція залишається непорушною.
Проте українські фахівці мають різні думки щодо цієї Угоди.
Картки рідкоземельних металів не оновлювалися з 50-60-х років минулого століття, звернув увагу економіст Олег Устенко, на це потрібні десятки мільярдів доларів США, і можливо тому американський бізнес хоче гарантій від уряду.
"Якщо у нас безпекова ситуація гіршає, адміністрація США має захистити інвесторів", - наголосив він.
Угода відкриває можливість Україні купляти зброю у США, вважає політолог Петро Олещук.
Для Дональда Трампа важливо продемонструвати американцям, що, на відміну від Джо Байдена, він здатний повернути фінансові кошти платників податків. Таким чином, для Трампа це стає політичною перемогою, повідомив Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Він вважає, що за американськими інвестиціями в Україну можуть прийти й інші інвестори, оскільки США нині є світовим лідером у сфері технологій геологорозвідки.
#Дональд Трамп #Європейський Союз #Росія #Українська правда #Україна #Президент (державна посада) #Уряд України #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Європейський парламент #Збройні сили України #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Прем'єр-міністр #Financial Times #Білий дім #Реклама #Джо Байден #Документ #Літак. #Сполучені Штати #Долар США #Агресивна війна #Ліцензія #Суверенітет #Мито (податок) #Корисні копалини #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Голос (політична партія) #Надра #Олексій Гончаренко #Kyiv Post