Кабінет Міністрів України - Зміни у сфері екологічного захисту та європейська інтеграція: що бізнесу слід очікувати?

Міністр екології та природних ресурсів України Світлана Гринчук провела зустріч із представниками Торгово-промислової палати України, де обговорила найактуальніші проблеми.

Зокрема, на зустрічі обговорювали такі питання:

- Досягнення в підготовці до скринінгових сесій з Європейською Комісією.

"Ми вже успішно провели два раунди імітаційних сесій із зовнішніми експертами. Європейські партнери відзначили високий рівень підготовки України за розділом 27 "Довкілля та зміна клімату". У межах розділу розроблено 74 презентації, з яких 54 - Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Надано відповіді на понад 400 питань опитувальника Європейської Комісії. Ми просуваємо реформи за логікою реалістичного наближення: не просто копіювати директиви, а адаптувати їх під українські реалії - із фіксованими перехідними періодами", - розповіла Світлана Гринчук.

Впровадження СВАМ у сферу українського бізнесу.

"Разом із Офісом Віце-прем'єр-міністра, відповідальним за європейську та євроатлантичну інтеграцію, а також Міністерствами економіки та енергетики України, ми активно займаємося цим питанням і постійно слідкуємо за оновленнями законодавства в Європейському Союзі. Навесні, у рамках ініціативи зі спрощення, Єврокомісія внесла зміни до Регламенту CBAM, і до кінця року планується прийняття ще восьми законодавчих актів, пов'язаних із CBAM. Україна підтримує постійний робочий діалог з європейськими офіційними особами та шукає рішення, яке буде оптимальним для нашої економіки. У цьому процесі беруть участь щонайменше три Генеральні директорати Єврокомісії, які співпрацюють з представниками українського уряду. Для досягнення подальшого прогресу ключовим є міжвідомча координація в Україні та конструктивна взаємодія з бізнес-сектором", - підкреслила Міністр.

Світлана Гринчук підкреслила, що одночасно з розглядом проблематики СВАМ, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України активно займається реалізацією системи торгівлі викидами. Наступним важливим етапом є розробка Закону про СТВ, над яким наразі триває робота.

Важливий крок для запуску СТВ, який вже зроблено, це відновлення обов'язкового моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Звіт за 2024 рік підприємствам необхідно подати до кінця 2025 року, а за 2025 рік - до 31 березня 2026 року.

Реалізація інтегрованого екологічного дозволу.

"Ми впроваджуємо новий принцип "єдиного вікна", який замінить три окремі дозволи на воду, повітря та відходи єдиним інтегрованим дозволом. Вже затверджено шість ключових постанов, а ще п'ять перебувають на завершальному етапі. Наша цифрова платформа для видачі інтегрованих екологічних дозволів наразі проходить публічне тестування, і повністю запрацює з 8 серпня 2025 року. Тому ми закликаємо бізнес активно долучатися до тестування, щоб вже сьогодні виявити та вирішити всі можливі проблеми", - підкреслила Світлана Гринчук.

- реформу системи екологічного нагляду та контролю.

Міністр зазначив, що ми сподіваємося на оперативне затвердження Урядом Стратегії реформування системи державного екоконтролю. Після цього ми зможемо розпочати реалізацію конкретних пілотних проектів, які вже готові до запуску. Основна мета реформи полягає в розмежуванні функцій контролю, моніторингу та надання послуг, а також у впровадженні ризикорієнтованого підходу до перевірок.

"Ми прагнемо змінити підхід до контролю, перетворивши його з карального механізму на превентивний та сервісний інструмент. Бізнес отримає можливість заздалегідь дізнаватися про вимоги та здійснювати електронні самоперевірки. Це є складовою філософії довіри та передбачуваності", - підкреслила Світлана Гринчук.

- трансформація системи управління відходами, зокрема у зв'язку із впровадженням нової дозвільної системи.

Міністр зазначила, що в умовах воєнного стану Уряд надав бізнесу можливість адаптуватися до нових робочих умов в рамках реформи, дозволивши отримувати дозвільні документи за декларативним принципом. Відповідаючи на запити підприємств, Уряд тричі подовжував термін дії виданих декларацій. Таким чином, бізнес мав 1,5 роки для отримання дозволів на установки потужністю 100 тонн на добу і більше, а також майже рік для установок, що мають меншу потужність. Крім того, було обговорено статус розгляду законопроекту щодо відходів видобувної промисловості та обліку металевих відходів.

"Я вдячна бізнесу за продуктивний діалог. Приємно усвідомлювати, що українські компанії визнають важливість екологічної політики та адаптації до нових глобальних трендів. Зелений перехід, сталий розвиток та впровадження найсучасніших технологій - це не лише виклики для економіки, а й можливості для її зростання, що відповідають потребам часу", - підкреслила Світлана Гринчук.

#Європейський Союз #Економіка #Україна #Фірма #Уряд України #Бізнес #Енергетична галузь #Європейська комісія #Міністерство економіки України #Відходи #Законодавство #Воєнний стан #Моніторинг #тонна #Повітря #Торгово-промислова палата України #Парниковий газ #Логіка #Мінливість та зміна клімату #Природний ресурс #Природне середовище #Прогрес (історія) #Викиди #Спеціальна теорія відносності

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Пауелл висловив занепокоєння щодо можливих коливань інфляції в найближчому майбутньому.
Кабінет Міністрів України, очолюваний Сергієм Марченком, разом із міністрами фінансів партнерських держав та Президентом Європейського банку реконструкції та розвитку провели обговорення щодо шляхів співпраці для успішного відновлення.
Кабінет Міністрів України - Зміни у сфері екологічного захисту та європейська інтеграція: що бізнесу слід очікувати?
Теги