Китай не отримує значних вигод від об'єднання зусиль європейських та азіатських партнерів США у протистоянні з Росією.
Конфлікт в Україні перетворився на платформу для співпраці між чотирма країнами - Росією, Китаєм, Іраном та Північною Кореєю, які виступають проти Сполучених Штатів та існуючого світового порядку. Як зазначає аналітик The Atlantic Council Майкл Шуман, Північна Корея та Іран, надаючи підтримку Росії у її військових зусиллях, не ризикують багато, але отримують значні вигоди. Натомість стратегічні інтереси Китаю в цій ситуації є набагато більш складними.
"Бажання змінити сучасну світову систему натрапляє на перешкоди через залежність від цієї ж системи. Економіка Китаю залишається сильно прив'язаною до Сполучених Штатів та їх союзників, що обмежує можливість ризикувати жорсткими санкціями за постачання зброї Росії, зазначає експерт."
У цій ситуації голова Китаю Сі Цзіньпін обирає обережну стратегію у своїх світових прагненнях. Його мета полягає в тому, щоб підтримувати певний рівень стабільності на міжнародній арені, що дозволить захистити китайську економіку. Одночасно він активно зміцнює позиції Китаю, поглиблюючи співпрацю з Росією та Іраном.
При цьому, зазначає оглядач, Сі не використовує свій вплив для приборкання союзників. Він зустрівся з Путіним лише за день до того, як адміністрація Байдена розкрила інформацію про присутність північнокорейських військ у Росії. Що відбувалося на зустрічі, невідомо, але війська КНДР залишилися.
"Можна стверджувати, що Китай не тільки допускає, а й побічно фінансує всі ці заворушення", - стверджує Шуман.
На перший погляд, дестабілізуюча активність інших автократичних режимів здається вигідною для Китаю, адже вона сприяє виснаженню ресурсів західних країн. Проте, як зазначає Шуман, ці викликані ними заворушення можуть стати небезпечними для самого Китаю.
Отже, розширений конфлікт на Близькому Сході здатний суттєво вплинути на енергетичні ринки та негативно позначитися на економічній ситуації в Китаї. Додатково, активізація північнокорейських військ на території Росії може призвести до загострення війни в Україні, оскільки президент Південної Кореї заявив, що Сеул не виключає можливості надати Україні наступальну зброю у відповідь.
У цьому контексті Китай не отримує значних вигод від зосередження зусиль європейських та азіатських союзників США щодо Росії, адже у випадку загострення конфлікту можливе введення нових санкцій проти Китаю, що може призвести до тиску на Пекін з метою зменшення його підтримки Москви.
За словами Шумана, Китай намагається в одночасному режимі повністю знищити міжнародний порядок у тривалій перспективі, при цьому зберігаючи його в короткостроковій.
Сі прагне зменшити залежність Китаю від США, тож заохочує тісніші торговельні та інвестиційні зв'язки з глобальним Півднем, щоб відучити китайську економіку від західних технологій і споживчих ринків. Тоді в Китаю буде більше свободи для підтримки автократій, таких як Росія, Іран і Північна Корея.
Проте, підвищуючи напругу у стосунках із Заходом, Сі, за словами експерта, лише шкодить економічній ситуації в Китаї та ускладнює реалізацію його геополітичних цілей.
Як зазначає WSJ, присутність північнокорейських військових у Росії викликає стурбованість у Китаю, оскільки Пекін може бути занепокоєний тим, що конфлікт може перетворитися на міжконтинентальну війну.
У цьому контексті Китай явно усвідомив, що його вплив на Пхеньян зменшується, тоді як Росія, навпаки, зміцнює свої позиції.
#Росія #Економіка #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Володимир Путін #Західна Європа #Близький Схід #Пекін #Північна Корея #Геополітика #Іран #The Wall Street Journal #Азія #Сі Цзіньпін #Пхеньян #Атлантична рада #Президент Південної Кореї #Сеул