Протягом 2024 року курс гривні щодо долара демонстрував поступове зниження, неодноразово фіксуючи нові історичні мінімуми. Які зміни відбувалися на валютному ринку цього року і чи варто очікувати сюрпризів у 2025-му, розбиралася редакція УНІАН.
Цього року щоденні коливання курсу валют були не надто значними, але плавно вели до знецінення гривні. Станом на 1 січня офіційний курс знаходився на "круглій" позначці у 38 гривень за одиницю американської валюти, а зараз він впритул наблизився до рівня у 42 за долар (на 30 грудня НБУ встановив курс гривні до долара у 41,94 грн/дол.). На готівковому ж ринку курс для населення вже перетнув цю психологічну позначку. Таким чином, з початку року українська валюта послабилася на понад 10 відсотків.
Втім, такий рівень падіння гривні був очікуваним. Зокрема, наприкінці 2023 року урядовці заклали в проєкт бюджету-2024 курс у 42,1 грн/дол. на кінець року. Тож прогноз цілком справдився, хоча цей показник є розрахунковим, а не обов'язковим планом, як наголошують у самому Нацбанку.
При цьому аналітики очікували на курс близько 40 грн/дол., проте ближче до середини року змінили свої прогнози з огляду на ситуацію в економіці.
Наприклад, інвестиційна компанія Dragon Capital у травні змінила свій прогноз з 39 грн/дол. до 42 грн/дол. на кінець цього року. Аналітики пояснили перегляд прогнозу тим, що Нацбанк змінив підходи до управління валютним курсом на початку 2024 року.
"У перші місяці після запровадження керованої гнучкості в жовтні 2023 року НБУ допускав майже непомітні коливання курсу гривні. Проте на початку 2024 року регулятор змінив свою стратегію, дозволяючи гривні відчутно слабшати в моменти ситуативного зростання дефіциту іноземної валюти на міжбанківському ринку, одночасно стримуючи її укріплення в періоди зменшення дефіциту", - зазначалося в прогнозі компанії за травень.
У Dragon Capital в той час відзначали, що помірне зниження вартості національної валюти не створює загроз для макрофінансової стабільності, однак сприяє підвищенню конкурентоспроможності експорту, позитивно впливає на державний бюджет і допомагає зменшити витрати золотовалютних резервів.
Отже, зниження курсу гривні стало передбачуваним явищем для експертів у фінансовій сфері та державних діячів. Натомість, для звичайних громадян, які протягом року з тривогою стежили за черговими падіннями національної валюти та поступовим зростанням цін на всі товари і послуги, це стало неприємною несподіванкою.
У жовтні 2023 року Національний банк України впровадив новий механізм "керованої гнучкості" для валютного курсу, змінивши його з раніше встановленого фіксованого курсу, що функціонував з початку повномасштабної війни. Цей новий підхід дозволяє формуванню курсу під впливом ринкових факторів, тобто в залежності від поточної ситуації на валютному ринку. Водночас регулятор контролює коливання курсу та здійснює інтервенції (купівлю-продаж валюти), щоб уникнути суттєвих коливань у бік зниження чи підвищення курсу.
Тарас Лєсовий, представник Департаменту казначейства "Глобус Банку", у своєму коментарі для УНІАН висловив позитивну оцінку політики Національного банку щодо формування курсу. Він підкреслив, що режим "керованої гнучкості" виявився дієвим, оскільки протягом року на валютному ринку не було різких та несподіваних коливань.
"Як і передбачалося наприкінці 2023 року, на валютному ринку відбулася "м'яка" девальвація, супроводжувалася поступовим підвищенням валютних курсів. Варто відзначити, що в цей період спостерігалися пікові моменти: березень-квітень і травень. Протягом цих трьох весняних місяців офіційний курс долара зріс на 6 відсотків, піднявшись з 38,04 гривень (на 1 березня) до 40,45 гривень (на 1 червня)", - зазначає Лєсовий.
За його словами, середній щомісячний ріст курсів становив приблизно 0,8-1%. Водночас у січні та червні офіційний курс навіть зазнав невеликого зниження: на 0,45 грн (станом на 1 лютого) та на 0,05 грн (станом на 1 липня).
Експерт підкреслив, що, маючи інформацію про міжбанкські курси, можна було точно оцінити масштаби коливань на ринку готівки.
"Згідно з прогнозами банківського експерта, до 1 січня 2025 року обмінні курси можуть майже досягти рівня, закладеного в бюджет на цей рік, що складає 42,1 грн за долар. В результаті, за підсумками року, вартість американської валюти може зрости приблизно на 10%."
Протягом року і, зокрема, в останні місяці долар неодноразово бив рекорди, сягаючи історичних максимумів подекуди ледь не щодня.
В Національному банку України зазначають, що підвищення курсу долара пов'язане зі збільшенням попиту на валюту з боку населення. Чистий попит на валюту зростає внаслідок відновлення економічної активності та активізації імпортних поставок.
"З початком осені спостерігається підвищений інтерес населення до готівкової валюти. Це зростання попиту виступає ключовим фактором, що чинить додатковий тиск на курс обміну," - повідомляють в Національному банку України.
Такий значний попит на валюту регулятору доводиться компенсувати рекордними інтервенціями (тобто операціями Національного банку з купівлі-продажу валюти). Як повідомили в інвестгрупі ICU, позаминулого тижня Нацбанк продав із резервів 1,2 мільярдів доларів для уникнення значного падіння гривні, що стало одним з найбільших втручань за рік.
Національний банк провів масштабні валютні інтервенції, які лише на 1% поступаються рекорду, зафіксованому в травні 2022 року. Завдяки цим заходам НБУ вдалося утримати офіційний курс гривні на рівні нижче 42 грн за долар. У святковий період банк може зіткнутися з різкими змінами в попиті на валюту, проте він продовжить докладати зусиль для запобігання різкого падіння курсу гривні, зазначають експерти компанії.
Втім, регулятор наголошує, що достатній запас міжнародних резервів збережеться, незважаючи на значні інтервенції: міжнародна допомога дає змогу підтримувати золотовалютні резерви на достатньому рівні, попри збільшення попиту на валюту.
Так, у листопаді резерви зросли на 9,1%, до 39,9 млрд доларів. І наступного року проблем з міжнародними надходженнями коштів не очікується, адже партнери запевнили Україну в отриманні необхідних сум за рахунок прибутків від заморожених російських активів.
Згідно з оцінками фахівців та представників влади, тенденція до поступового зниження вартості гривні, ймовірно, триватиме і в 2025 році. Водночас українцям обіцяють, що процес девальвації буде "плавним" і не завдасть значних фінансових труднощів.
Так, у проєкті бюджету на 2025 рік закладено курс на рівні 45 грн/дол. І якщо урядові очікування справдяться, то таке послаблення буде меншим за цьогорічне. Адже з початку цього року долар зріс на 4 грн (з 38 до 42 грн/дол.), а у 2025-му, згідно з прогнозами, національна валюта може девальвувати на 3 грн або 7 відсотків.
Фінансисти та експерти висловлюють згодом з цим прогнозом, зазначаючи, що курс долара може коливатися від 45 до 47 гривень наприкінці 2025 року.
Керівник департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук підкреслює, що обіцяна фінансова підтримка від міжнародних партнерів на 2025 рік є достатньою для забезпечення Національного банку України можливістю покривати валютний дефіцит на міжбанківському ринку. Таким чином, за його словами, регулятор зможе діяти більш впевнено на ринку і ефективно контролювати курс валюти.
"На мою думку, у найближчі місяці Національний банк України навряд чи буде активно знижувати курс гривні, оскільки це може призвести до додаткового тиску на інфляцію. Проте, якщо інфляційні темпи почнуть сповільнюватися ближче до літа, НБУ може розглянути можливість пришвидшення девальвації, що, в свою чергу, призведе до зростання долара," - коментує експерт.
Ваврищук вважає, що за будь-яких умов зниження курсу гривні щодо долара понад 10-12% у 2025 році є абсолютно неможливим.
"Аналітик підсумовує, що ми очікуємо, що курс долара досягне 45,7 гривень наприкінці наступного року."
Начальник казначейства "Глобус Банку" Тарас Лєсовий зазначає, що наразі можливо лише визначити ключові фактори, які вплинуть на валютні курси. Серед них — хід війни, загальна економічна ситуація, що охоплює розвиток стратегічних секторів і добробут населення (зокрема, важливим є рівень інфляції), а також обсяги міжнародної фінансової допомоги та міжнародних резервів. На думку банкіра:
Варто зазначити, що у бюджеті на наступний рік закладено середньозважений курс на рівні 45 гривень за долар. Це свідчить про те, що, за прикладом 2024 року, курсові коливання можуть бути значними, з періодами підвищення та зниження. Проте, в кінці 2025 року, ймовірно, курс буде варіюватися в межах 46-47 гривень.
В інвестиційній компанії Dragon Capital прогнозують, що до кінця 2025 року курс гривні знизиться до рівня 45 гривень за долар США.
"Очікуючи, що Нацбанк почне послаблювати монетарну політику в другій половині 2025 року, зокрема за рахунок повернення до практики керованої девальвації гривні, ми прогнозуємо послаблення курсу до 45гривень за долар до кінця 2025 року (-6,6% в річному вимірі) і оцінюємо середньорічний курс на рівні 43 грн/дол.", - йдеться у макроекономічному прогнозі компанії.
Україна вступила в третій рік великомасштабного конфлікту, і аналітики, державні службовці та міжнародні фахівці не очікують швидкого закінчення бойових дій. Це, безумовно, має серйозний вплив на економіку, яка переживає важкі часи. Проте є й позитивні моменти: у 2025 році, здається, ми зможемо розраховувати на стабільну міжнародну підтримку без дефіциту.
Згідно з прогнозами урядових структур і економічних експертів, 2025 рік в економічному аспекті матиме схожі риси з поточним: невелике збільшення валового внутрішнього продукту, помірне зниження курсу гривні та, на щастя, довгоочікуване зменшення інфляційних показників. Цього року економіка витримала випробування і має всі підстави залишатися стабільною і в наступному році.
#бюджет #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Економіка #Україна #Товари #Інвестор #Північна та Південна Америка #Банк #Експорт #Попит #Ризик #Українська мова #Макроекономіка #Dragon Capital (компанія) #Дефіцитні видатки #Девальвація #Золотовалютні резерви #Валютний ринок #Валюта #Обмінний курс #Бойові дії #Українське незалежне інформаційне агентство