Курс валют в Україні: долар раптово зупинився - у чому причина і чи варто здійснювати покупки зараз

Долар знову стабілізувався: після місяця істотних коливань — коли його курс варіювався від понад 43 гривень за готівковий долар до менш ніж 42 гривень — на валютному ринку встановилася тиша. У період з 17 по 23 лютого курс коливався всього на 5-8 копійок, що свідчить про статистичну похибку. Востаннє подібний "штиль" спостерігався в жовтні минулого року, після чого курс почав різко зростати.

Які чинники спричинили сьогоднішнє затишшя на фінансовому ринку? Чи варто очікувати, що воно триватиме, і якщо ні, то яким буде напрямок тренду на перехідному тижні між лютим і березнем — зростання чи падіння? Відповіді на ці питання, а також інформацію про те, що наразі є більш вигідним — долар, євро чи інші варіанти, шукайте в нашому щотижневому аналітичному огляді на сайті ТСН.ua.

Ви також зможете дізнатися:

Наші фахівці: Олег Пендзин, який є експертом Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, який також є членом Українського товариства фінансових аналітиків.

Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, у період з 17 по 23 лютого середній курс готівкового долара залишався досить стабільним, коливаючись від 41,89 до 41,94 грн за долар при продажу та від 41,35 до 41,41 грн за долар при купівлі. На неділю, 23 лютого, курс становив 41,90 грн за продаж і 41,35 грн за купівлю.

Максимальна ціна, за яку продавали долар, досягла 42,20 грн (без змін за тиждень), тоді як мінімальна склала 41,68 грн/долар (+3 копійки). Найвищий курс купівлі становив 41,60 грн (без змін).

Готівковий євро за тиждень подешевшав у продажу в середньому від 44 до 43,93 грн/євро (-7 коп.), у купівлі від 43,33 до 43,31 грн/євро (-2 коп.), потім дещо подорожчав у продажу. На неділю, 23 лютого, курс продажу був 43,98.

На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, склалась цікава ситуація. Долари міняйла майже не продавали, хоча курс заявляли вигідний для покупців - 41,80 грн/долар у середньому, а от купували по 41,79. На думку експертів, нелегали очікують швидкого зростання курсу долара на фоні не дуже втішних для України політичних новин щодо встановлення миру, тому запасаються валютою.

Середня вартість євро у неофіційних обмінниках у понеділок, 17 лютого, несподівано знизилася на 20 копійок при продажу та на 30 копійок при купівлі, досягнувши 43,80 та 43,50 грн за євро відповідно. Проте вже наступного дня розпочався новий підйом, і до кінця тижня курс євровалюти зріс на 20 копійок, до 44 грн за євро, повернувшись до попередніх рівнів. У купівлі курс піднявся до 43,75 грн за євро, що на 5 копійок менше за показники на початку тижня.

Національний банк, здається, вирішив взяти паузу, оскільки зміни офіційного курсу в робочі дні між 17 і 21 лютого не дозволяють чітко визначити подальшу стратегію регулятора: чи продовжить він зміцнення гривні, чи, навпаки, відмовиться від цього курсу. Протягом тижня долар залишався в так званому боковому тренді, його курс коливався в межах 20 копійок, варіюючись від 41,56 до 41,73 грн за долар. Що стосується євро, його курс змінювався ще менш значно: від 43,47 до 43,59 грн за одиницю.

На понеділок, 24 лютого, Національний банк визначив офіційний курс: 41,59 грн за долар США (зниження на 3 копійки за тиждень) та 43,51 грн за євро (зменшення на 8 копійок за тиждень).

Курс долара до євро стабілізувався на відмітці 1,05 долара за євро.

Андрій Шевчишин підтвердив, що гривня тримається, балансуючи поблизу 41,60 грн/долар на міжбанківському ринку і 42 грн/долар на готівковому. Та є певні але...

"Значний розрив між готівкою та міжбанком вказує на ситуативність зміцнення гривні, а широкий спред (різниця курсів) між купівлею і продажем готівки вказує на збереження невизначеності на ринку, - аналізує Андрій Шевчишин. - На тижні значно, відразу на 60%, на міжбанку збільшився попит на валюту. Це пов'язано з підвищеним імпортом енергоресурсів (газ, електроенергія) через холодну погоду, можливо, і з військовим імпортом. Ринок з понеділка пішов угору, з середи відкотився, поки тримається, курс не зростає, але це попереду. На готівковому ринку валюти попит і пропозиція збільшуються однаково, тому курс стабільний. Населення конвертує те, що має, в гривню для забезпечення поточних потреб".

Найголовніше у прогнозах експертів: не дуже поки що втішні політичні новини про досягнення миру в Україні не призведуть до обвалу курсу гривні. А от коливання курсу на поточному тижні будуть.

"Якщо прогнозувати на тиждень - то гривня ще може зміцнитися, хоча це буде штучне зміцнення з боку регулятора, - вважає Андрій Шевчишин. - Воно потрібне, аби "Нафтогаз", який зараз імпортує значні обсяги газу для опалення, міг придбати валюту якомога дешевше. Однак інфляція прискорюється - це майбутній фактор тиску на гривню. Політичні новини будуть, безумовно, впливати на динаміку ринку, формуючи спекулятивну частину руху курсу долара вгору. І не забуваймо: мирний трек (якщо відбудеться) вимагатиме зняття діючих валютних обмежень, а це ще один значний чинник тиску на гривню, який потребуватиме витрат золотовалютних резервів. Тому, підсумовуючи, можна сказати: в березні на нас чекає підвищення курсу долара".

Дещо інша думка у Олега Пендзина - він вважає, що у найближчі сім днів збережеться нинішня стабільність курсу.

"Але це швидше погано, ніж добре, бо говорить про невизначеність ситуації, що склалася, - аналізує Олег Пендзин. - Нагадаю: у держбюджеті України на 2025 рік закладено середній курс долара на рівні 45 грн. Тобто за три-чотири місяці має бути 43-43,5 гривні. І щоб не було обвалу курсу, панічних настроїв населення, невиправданих витрат Нацбанком золотовалютних резервів для стабілізації курсу гривні, варто її девальвувати поступово. Велике значення матиме зміст політичних новин про можливі умови завершення війни".

Андрій Забловський не виключає спекулятивних спроб збільшити готівковий курс долара на фоні негативних політичних новин.

Проте існують два фактори, які можуть завадити цьому: обмежена купівельна спроможність населення та вироблений за час війни "імунітет" до новин на кшталт "все пропало, купуйте долари, поки не пізно". Мій прогноз на цей тиждень: якщо курс на міжбанківському ринку буде зростати, то аналогічно зросте і курс на готівковому ринку. За моїми оцінками, курс на міжбанку коливатиметься до кінця лютого в межах 41,6-41,9 грн за долар. Якщо курс перевищить 30-40 копійок, ми отримаємо середній курс на готівковому ринку, що може становити від 41,9 до 42,3 грн за долар, - вважає Андрій Забловський.

Експертні думки розрізняються.

Олег Пендзин рекомендує тимчасово зупинити всі фінансові операції, як з іноземною валютою, так і з гривнею, за винятком випадків, коли завершився термін дії договору валютного депозиту.

Рекомендується закрити депозит, щоб отримати кошти та відсотки готівкою, і взяти перерву на тиждень-два, поки не проясниться політична ситуація щодо завершення війни. Якщо термін дії договору ще не завершився, то знімати кошти не варто, оскільки це призведе до втрати відсотків, - пояснив Олег Пендзин. - Однак я вважаю, що в найближчі два місяці гривневим депозитам нічого не загрожує. Якщо у вас є гривневі або валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), то з ними поки що нічого робити не потрібно до закінчення терміну дії.

Андрій Забловський та Андрій Шевчишин рекомендують інвестувати у готівкову валюту, будь то долари чи євро. Проте, важливо використовувати лише ті кошти, які не мають бути витрачені протягом наступних одного-двох років, якщо не виникне термінова потреба.

"Зараз ідеальний момент для придбання валюти, оскільки курс залишається стабільним і привабливим", - зазначає Андрій Забловський. - "Девальвація гривні неминуча, тому наявність валютних заощаджень дає багатьом відчуття більшої впевненості, ніж володіння такою ж сумою в гривнях".

На переконання Андрія Шевчишина, доцільніше, щоб гроші активно працювали та приносили прибуток. Одним із варіантів може бути інвестування в короткострокові валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) терміном на три місяці, з процентною ставкою до 4% річних. Зрозуміло, що в даний момент не варто продавати валюту. Щодо покупки банківських металів, таких як золоті та срібні зливки, це наразі не вигідно, оскільки їх ціна досягла історичних вершин.

Также ознакомьтесь с:

"Гроші під матрацом": чому українці масово знімають готівку, ризики та альтернативи зберігання

#Електрична енергія #Економіст #Природний газ #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Імпорт #Уряд України #Українці #Облігація (фінанси) #Євро #Гроші #Купівельна спроможність #Долар #Ринок (економіка) #Девальвація #Золотовалютні резерви #Валюта #Готівка #Спекуляція #Нафтогаз #Депозитний рахунок #Банківські метали

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги