Валюта в Україні: долар залишається в центрі уваги - які прогнози на майбутнє?

Експерти вважають, що загрози девальвації все ще актуальні, проте НБУ ефективно підтримує стабільність гривні.

Початок листопада не дав відповіді на запитання, що буде далі з курсом долара в Україні після того, як стали відомі підсумки виборів президента Сполучених Штатів. Минулий тиждень запам'ятався лише помітними коливаннями курсу долара і новим подешевшанням євро.

Чому девальвація гривні знову затягується, що можна очікувати від долара й євро в найближчі дні, а також який з цих валют краще обрати: євро, долар чи є інші варіанти? Відповіді на ці питання ви знайдете в нашому щотижневому аналітичному огляді на сайті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші фахівці: учасник Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, минулого тижня, від 4 до 10 листопада, курс долара на готівковому ринку пішов угору від понеділка і на середу, 6 листопада, досяг максимуму: у середньому 41,71 грн/долар у продажу (+13 коп.) і 41,16 грн/долар у купівлі (+8 коп.). Далі долар знову почав дешевшати і на неділю, 10 листопада, курс встановився відповідно 41,60 і 41,14 грн/долар. За тиждень долар подорожчав у продажу на 3 коп., у купівлі на 6 коп., тобто український готівковий ринок на вибори у США практично не відреагував.

На минулому тижні курс продажу долара коливався: найнижча ціна становила 41,50 грн за долар, що на 7 копійок більше в порівнянні з попереднім тижнем, тоді як найвища ціна досягала 41,80 грн за долар, підвищившись на 5 копійок. Щодо курсу купівлі, він складав 41,42 грн, що на 2 копійки вище, ніж раніше.

Протягом перших двох днів курс готівкового євро піднімався синхронно з доларом, але згодом швидко пішов на спад. Найвища відмітка становила 45,54 грн за євро, а в купівлі — 44,89 грн. Найнижчі показники досягли 45,05 грн та 44,37 грн відповідно. На неділю, 10 листопада, курс продажу залишився на рівні 45,05 грн за євро, а курс купівлі знизився до 44,55 грн. В результаті, протягом тижня євро втратило 25 копійок у продажу та 15 копійок у купівлі. Востаннє євровалюта коштувала так мало чотири місяці тому, на початку липня.

Згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, на нелегальному валютному ринку протягом минулого тижня курс долара залишався відносно стабільним, коливаючись в межах 41,53 до 41,59 грн за долар. На неділю, 10 листопада, він закріпився на позначці 41,60 грн. Щодо курсу купівлі, то він без змін зріс з 41,44 до 41,60 грн за долар. Це свідчить про те, що фактичних продажів не відбулося, натомість міняйли активно скуповували долари, сподіваючись на підвищення курсу в понеділок.

Євро швидко втрачав вартість: за тиждень його ціна у продажу знизилася на 60 копійок, досягнувши 44,90 грн за євро, а у купівлі зменшилася на 67 копійок, склавши 44,64 грн за євро.

Нацбанк за минулий тиждень змінював курс гривні до долара вгору-вниз у межах 20 коп., від 41,29 до 41,46 грн, амплітуда коливань стала вдвічі більшою, ніж тижнем раніше. Однак підсумкова стабільність збереглась: на понеділок, 11 листопада, регулятор встановив офіційний курс 41,30 грн/долар (+1 коп. за тиждень). Євровалюта значно здешевшала: якщо у понеділок, 4 листопада, офіційний курс був 44,97 грн/євро, то 11 листопада - лише 44,49 (-48 коп.).

Протягом тижня курс долара до євро знизився з 1,09 до 1,08 долара за євро.

Національний банк не дозволив долару значно подорожчати, продовжуючи активно продавати валюту на міжбанківському ринку, - зазначив Андрій Шевчишин. - Розпочався тиждень з агресивних дій з боку покупців, які "атакували" долар, внаслідок чого курс швидко піднявся до 41,50 грн. Середній обсяг купівлі перевищив 300 млн доларів, що вдвічі більше звичних обсягів. Якщо б така тенденція зберігалася, курс на готівковому ринку міг би наблизитися до 42 грн за долар, але НБУ швидко вгамував ажіотаж. На 6 листопада і продавці, і покупці вирішили зробити паузу, і ситуація на міжбанку стабілізувалася. Готівковий ринок підскочив до 41,71 грн за долар, але згодом знизився на 10 копійок, що свідчить про невдалу спробу спекулятивного зростання курсу.

Фахівці впевнені, що очікування девальвації залишаються актуальними, але висловлюють різноманітні думки щодо термінів та швидкості знецінення гривні.

Олег Пендзин зазначає, що нещодавнє, нібито остаточне рішення країн Великої сімки — міжнародного об'єднання урядів семи найрозвиненіших держав, серед яких США, Японія, Німеччина, Великобританія, Франція, Італія та Канада — надати Україні кредит у розмірі 50 мільярдів доларів у 2025 році, забезпечений доходами від заморожених російських активів, додало йому оптимізму.

"Цих коштів достатньо на соціальні потреби країни протягом наступного року і, здавалося б, можна зітхнути з полегшенням, бо по факту кредит буде повернуто російськими грошима, - аналізує Олег Пендзин. - Однак знову лунають голоси наших недоброзичливців у ЄС, що вже узгоджена допомога є нібито "відкритим питанням", отже, невизначеність залишається. Та я не бачу підстав, щоб ці кошти врешті-решт не потрапили в Україну. Щодо поточного тижня - то незначні коливання курсу долара будуть, але в цілому стабільність збережеться".

Андрій Шевчишин підкреслив, що після виборів у Сполучених Штатах долар значно укріпив свої позиції щодо євро та інших міжнародних валют, і ця тенденція триватиме.

"В Україні також курс долара на міжбанку все більше наближується до верхньої межі торгового коридору- 41,50 грн/долар і готовий піти на прорив, - зазначив Андрій Шевчишин. - Нацбанк погіршив прогноз інфляції у поточному році з 8,5% до 9,7%, для її стримування регулятор тримає курс гривні, "спалюючи" резерви. Якщо послабити гривню, це збереже резерви, але дасть імпульс зростанню цін. Вибір складний, сигналом до виходу з поточного коридору буде закриття міжбанку вище за 41,50 грн/долар. Очевидно, що готівкова гривня також швидко почне дорожчати. Чи станеться це на поточному тижні? Ймовірно, що ні, та НБУ поступово послаблюватиме гривню, на кінець року можемо вийти на 42,75 грн за долар, і це помірний сценарій".

Андрій Забловський зазначив, що спекулятивний бум на валютному ринку України, який спостерігався минулого тижня, завершився без результату завдяки заходам Національного банку. Цього тижня не слід очікувати жодних несподіванок.

"Попит на долар залишається на високому рівні, ризики девальвації залишаються актуальними, але поки Національний банк має ресурси та резерви, гривня зможе зберегти свій курс, - стверджує Андрій Забловський. - Це свідчить про те, що найближчим часом не очікується чітко вираженого підвищення чи зниження тренду. Однак, варто бути готовими до помітних коливань, які можуть перевищувати 20 копійок вгору або вниз протягом цього тижня."

Думки експертів розрізняються.

Андрій Шевчишин вважає, що придбання готівкової валюти для тривалого зберігання фінансових резервів є доцільним рішенням.

"Той, хто придбав долари рік тому, вже виграв, бо девальвація готівкової гривні до долара за рік, жовтень до жовтня, становить 10% або понад 3,5 грн на доларі, - підрахував Андрій Шевчишин. - А 10% - це більше, ніж прогнозована Нацбанком інфляція за поточний рік. Хто купив пізніше - поки не має прибутку, бо середній курс з кінця липня майже не змінився".

Андрій Забловський підкреслив, що євровалюта продовжує знижувати свою вартість. На думку експерта, це явище має тривалий характер, оскільки Сполучені Штати реалізуватимуть стратегію підтримки сильного долара. Відповідно, інвестиції в євро, яке втрачає свою вартість, можуть бути можливими, але важко передбачити, коли євровалюта почне відновлювати свої позиції. На даний момент низька вартість євро є вигідною не для збереження капіталу, а скоріше для використання в розрахунках в країнах Європейського Союзу. Продовжують залишатись актуальними рекомендації щодо диверсифікації фінансових активів: 50-60% варто тримати в іноземній валюті, а решту – на короткострокових депозитах у гривні та у державних облігаціях.

Роздуми Олега Пендзина виявляться корисними для тих, хто готовий вкласти деякі зусилля та прагне отримати прибуток від своїх інвестицій раніше року.

Він вважає, що Україна буде мати достатньо фінансової підтримки від своїх західних партнерів у цьому та наступному роках. Протягом найближчих місяців курс долара не перевищить 42 гривні за долар, а в 2025 році гривня поступово знеціниться до 45 гривень за долар.

Таким чином, неможливо стверджувати, що курс впаде до 50 або 60 гривень за долар, коли валюта насправді стає надійним притулком для накопичень, - зазначає Олег Пендзин. - Тому після завершення терміну дії гривневих депозитів, якщо такі є, вигідно інвестувати в гривневі облігації внутрішньої державної позики з терміном 3-6 місяців. На сьогодні відсоткова ставка там становить близько 15%, і при цьому не потрібно сплачувати жодних податків.

Експерти все ще вважають, що продаж валюти без серйозної потреби є недоцільним, оскільки до кінця року курс долара може зрости ще на гривню або навіть більше.

Также рекомендуем ознакомиться с:

#Канада #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Європейський Союз #Україна #Президент (державна посада) #Уряд України #Інвестиції #Сполучене Королівство #Облігація (фінанси) #Прибуток (економіка) #Євро #Німеччина #Попит #Кредит (роз'яснення) #Група семи #Японія #Експерт #Девальвація #Заощадження #Валютний ринок #Ощадний рахунок #Валюта #Італія #Франція #Безпека (фінанси) #Диверсифікація (фінанси) #Спекуляція

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги