Курс валют в Україні: "доларова хвиля" посилюється - які перспективи на майбутнє?

Експерти відзначають, що обсяги валютної пропозиції на міжбанківському та готівковому ринках зросли, в той час як кількість покупців зменшилася.

Долар продовжує стрімко втрачати свою вартість, і середній курс вже опустився нижче 42 гривень за одиницю в продажу, тоді як місяць тому він був на гривню вищим. Схоже, що ті, хто в січні, під впливом паніки, обрав дорогий долар замість більш вигідної гривні, тепер задумуються – навіщо це було зроблено?

Низхідна тенденція набирає обертів, попри оцінки експертів, які стверджували, що курс 42 грн за долар є критичною межею і нижче не опуститься, оскільки Національний банк не дозволить цього. Інша цікава новина стосується численних прогнозів щодо можливого досягнення паритету між доларом і євро, оскільки останнім часом європейська валюта почала знижуватися в ціні по відношенню до американської.

Які незаплановані фактори сприяли значному зміцненню гривні? Що можна прогнозувати щодо курсу до середини лютого? Яка валюта вигідніша на сьогодні - долар, євро, чи, можливо, існують інші альтернативи? Відповіді на ці питання знайдете в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші експерти: експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.

Згідно з даними від спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, протягом тижня з 3 по 9 лютого середній курс готівкового долара почав знижуватися з середи, 5 лютого. Валюта швидко опустилася нижче позначки 42 грн за долар у продажу і на неділю, 9 лютого, стабілізувалася на рівні 41,79 грн за долар (-30 копійок). Востаннє таку низьку вартість американської валюти було зафіксовано майже 5 місяців тому - у вересні 2024 року. Курс покупки на 9 лютого зупинився на 41,28 грн за долар (-22 копійки за тиждень).

Максимальна ціна продажу долара досягла 42 грн, що на 35 копійок менше за тиждень, тоді як мінімальна склала 41,50 грн за долар, знизившись на 36 копійок. Найвищий курс купівлі становив 41,45 грн, що також менше на 35 копійок.

Протягом минулого тижня курс готівкового євро продовжував знижуватися. На неділю, 9 лютого, середня ціна становила 43,55 гривень за євро у продажу (зниження на 30 копійок за тиждень) та 42,87 гривень за євро у купівлі (зменшення на 15 копійок за тиждень).

Згідно з інформацією сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, що відстежує угоди з обміну готівкової валюти між приватними особами на нелегальному ринку, з 3 по 7 лютого, у період з понеділка по п'ятницю, середня вартість продажу долара знизилася до 41,67 грн за долар, що на 26 копійок менше. Проте в вихідні дні, коли банки не здійснюють операцій, курс обміну зріс до 41,75 грн за долар (+8 копійок). Курс покупки за тиждень зменшився до 41,60 грн, що є зниженням на 30 копійок.

Після тижня стабільного зниження, курс євровалюти у нелегалів знову почав демонструвати коливання, зокрема у сегменті купівлі. У продажу курс євро варіювався від 43,95 до 43,40 грн за одиницю, а на неділю, 9 лютого, зафіксувався на рівні 43,55 грн/євро, що на 40 копійок менше, ніж тиждень тому. У купівлі коливання були ще більш вираженими: від 43,70 до 41,60 грн/євро (4 лютого), що свідчить про те, що в цей день обмінники готові були придбати євровалюту практично за ціною долара. На 9 лютого курс купівлі стабілізувався на позначці 43,40 грн/євро, знизившись на 30 копійок за тиждень.

Протягом тижня Національний банк України підвищив курс гривні до долара на 26 копійок. На понеділок, 10 лютого, офіційний курс становитиме 41,47 грн за долар. Цей показник є найнижчим значенням курсу долара з 9 грудня минулого року.

Протягом минулого тижня офіційний курс євро демонстрував коливання: спочатку знижувався, потім підвищувався, знову зростав, знову знижувався і знову піднімався. На понеділок, 10 лютого, Національний банк України встановив курс на рівні 43,03 грн за євро, що є зниженням на 29 копійок в порівнянні з попереднім тижнем.

Курс долара до євро зберігся на позначці 1,04 долара за євро.

Аналітики вважають, що падіння курсу долара і євро зумовлене виключно ринковими факторами: протягом останніх трьох тижнів спостерігається значне зростання пропозиції валюти як на міжбанківському, так і на ринку готівки. Натомість, кількість покупців помітно зменшилася.

"На міжбанку пропозиція валюти залишається підвищеною, а попит стабільним, курс безготівкового долара - 41,46-41,49 грн, це на 20 коп. нижче, ніж тиждень тому, - говорить Андрій Шевчишин. - За останні дні дефіцит валюти знизився до 32 млн доларів. З такими темпами інтервенції НБУ зменшаться до рівня 750 млн доларів у місяць, що для регулятора після багатомільярдних продажів валюти на ринку у листопаді, грудні і січні просто дріб'язок. Готівковий ринок поводить себе інакше. Пропозиція валюти збільшилась на 13% у порівнянні з попереднім тижнем, а попит - лише на 1%. Продавці не витримали, боячись, що надалі буде ще дешевше. А покупці, навпаки, стали обережнішими, якщо згадати ажіотаж у середині січня і зростання курсу до 43 грн за готівковий долар у продажу. Можливо, і вільної гривні на руках поменшало, хоча курс зараз привабливий".

На думку Андрія Шевчишина, в кінці січня та на початку лютого зазвичай спостерігається сезонне зміцнення гривні. Однак в умовах війни ці сезонні тренди зазнають істотних змін. Тому він вважає, що суттєве укріплення гривні слід пояснювати не тільки звичними сезонними коливаннями, а й впливом ручного управління.

Андрій Шевчишин зазначає, що нинішня ситуація може бути зумовлена коливаннями на ринку, діловими та економічними циклами, а також тим, як гроші спрямовуються на виплату зарплат, інвестиції та загальну валютну забезпеченість внутрішнього ринку в умовах зниження попиту. Це відбувається на фоні недостатності гривні. Хоча дисбаланси залишаються, їх наразі контролюють вручну, але вони можуть дати про себе знати в майбутньому. Щодо прогнозу на цей тиждень, слід врахувати сезонний тренд, який, вірогідно, вже наближається до завершення. Очікується стабілізація курсу, хоча можливе й невелике зростання вартості долара.

Олег Пендзин також прогнозує зростання курсу долара на поточному тижні, але з інших причин.

"Після 10 лютого побачимо подорожчання долара, бо Міністерству фінансів учергове потрібно буде якомога вигідніше продати на міжбанку валюту із зарубіжної фінансової допомоги для забезпечення бюджетних виплат, - пояснив Олег Пендзин. - Орієнтовний курс на міжбанку може зрости до 42 грн/долар, а готівковий - вище 42 грн".

Андрій Забловський не виключає, що на початку тижня гривня ще може незначно зміцнитися, але тільки на міжбанківському ринку.

"На ринку готівки курс залишиться майже незмінним, оскільки попит з боку населення наразі незначний. Це означає, що вартість продажу долара коливатиметься в межах 41,5 до 42 гривень, а курс його купівлі буде на 40-60 копійок нижче", - зазначив фахівець.

Андрій Шевчишин висловлює думку, що нині є вдалий момент для придбання готівкових доларів, оскільки курс виглядає сприятливо. Проте ситуація з євро, на його погляд, є іншою. Він вважає, що євровалюта може ще знизитися в ціні, якщо США, згідно з обіцянками президента, дійсно запровадять мита на європейські товари. В такому випадку однією з можливих реакцій ЄС може стати зниження курсу євро до рівня паритету з доларом. Це пов'язано з тим, що зниження вартості валюти країни призводить до здешевлення її товарів на міжнародному ринку.

"Отже, експерт рекомендує поки що утриматися від купівлі євро як інвестиційного інструменту."

Андрій Забловський також поділяє цю точку зору.

Економічна теорія стверджує, що оптимально купувати валюту в періоди її зниження, а продавати — коли вона дорожчає. Тому Андрій Забловський підкреслив, що наразі не слід поспішати з продажем валюти без нагальної необхідності. Щодо можливого паритету між доларом та євро: це цілком ймовірно, але найближчим часом вірогідність цього досить низька. В умовах, що склалися, очікувати значного прибутку від покупки доларів чи євро через підвищення їх курсу, ймовірно, доведеться до кінця року, при цьому прибуток буде меншим, ніж від інвестицій у гривневі фінансові інструменти.

Отже, наразі отримати швидкий дохід, тобто впродовж одного-трьох місяців, можливо тільки в гривнях.

На думку Олега Пендзина, варіантами можуть бути облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), які забезпечують дохідність на рівні 17% річних, а також банківські депозити.

"Відсотки про гривневих вкладах збільшились, є банки, які пропонують навіть 17% річних на депозити тривалістю 100 днів, - уточнив Олег Пендзин. - Для невеликих сум, від 1000 гривень, дохідність, як правило, 14-15%. Та нагадаю, банківські вклади, на відміну від ОВДП, обкладаються податком на прибуток і військовим збором. Тобто з кожної заробленої гривні доведеться віддати у держбюджет 23 копійки".

Згідно з інформацією Національного банку, депозити продовжують залишатися найпопулярнішим способом накопичення заощаджень. На 1 січня 2025 року загальна сума гривневих коштів клієнтів у банківських установах досягла 1,907 трлн грн, з яких 793 млрд грн (приблизно 42%) знаходяться на рахунках фізичних осіб, а 1,114 трлн грн - на рахунках підприємств. Протягом року заощадження населення в банках зросли на 82 млрд грн, що становить приріст у 12%.

Также ознакомьтесь с:

Чи є вигідним придбання квартири через платформу "єОселя" та які прогнози щодо цін у 2025 році: огляд ринку нерухомості.

#Економіст #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Європейський Союз #Європа #Президент (державна посада) #Уряд України #Товари #Північна та Південна Америка #Міністерство фінансів (Україна) #Облігація (фінанси) #Позика. #Прибуток (економіка) #Банк #Євро #Попит #Долар #Фізична особа #Дефіцитні видатки #Заощадження #Валюта #Мито (податок) #Депозитний рахунок #Економічна теорія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
США не отримуватимуть право власності на активи. Бессент поділився певними аспектами угоди з Україною.
Україна не може бути інтегрована до Європейського Союзу без згоди угорського народу, а після завершення війни вона стане своєрідною "захисною зоною" - нові коментарі Віктора Орбана | УНН
У Харкові стартувала нова система тривог з диференційованим підходом: що це включає?
Теги