Валюта в Україні: аналітики передбачають різке зниження вартості гривні - яка буде ціна долара в найближчому майбутньому?

Прогнозується, що до завершення 2024 року вартість готівкового долара зросте.

Основною новиною на фінансовій арені стало підвищення облікової ставки Національного банку України, яка тепер складає 13,5% замість попередніх 13% річних. Це рішення було ухвалене вперше за останні шість місяців, коли ставка була знижена з 13,5% до 13%. Крім того, регулятору вдалося зберегти офіційний курс долара, а також середній курс безготівкової та готівкової валюти, що залишився нижче 42 гривень. Однак фінансові аналітики висловлюють песимістичні прогнози - існує ймовірність, що в найближчому майбутньому ми можемо зіткнутися зі значним зростанням вартості долара, що може стати неприємним сюрпризом для українців.

Чи справді нинішня контрольована девальвація гривні може змінитись неконтрольованою, скільки коштуватиме долар, нарешті чого очікувати від курсу на тижні від 16 до 22 грудня і що наразі вигідніше - долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші фахівці: Олег Пендзин, член Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Тиждень від 9 о 15 грудня готівковий долар розпочав помітним здорожчанням і, здавалося б, усе зрозуміло: рубіж у 42 гривні за долар буде швидко подолано, і курс піде далі. Однак у четвер, 12 грудня, висхідний тренд змінився на протилежний. За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, середній курс продажу готівкового долара досяг максимуму у 41,98 грн і пішов донизу, хоча й незначно, на 4 коп. На неділю, 15 грудня, курс був 41,95 грн/долар, тобто за тиждень долар здорожчав у продажу у середньому на 15 коп. У купівлі долар протягом тижня коливався від 41,30 до 41,43 грн, а у неділю здорожчав до 41,46 (+16 коп. за тиждень).

Тим часом кілька комерційних банків пропонували курс долара на рівні 42 гривні за одиницю і вище, що свідчить про наявний попит на валюту серед населення. Найвища вартість продажу долара становила 42,10 грн (без змін за тиждень), тоді як найнижча ціна становила 41,74 грн/долар, підвищившись на 10 копійок. Максимальний курс покупки досяг 41,67 грн, зростаючи на 7 копійок.

Курс готівкового євро був практично стабільним у продажу: 44,36-44,38 грн/євро і коливався в купівлі у коридорі 43,60-43,70 грн/євро. Під кінець тижня курс знизився до 44,24 грн/євро у продажу (-10 коп.) і до 43,58 у купівлі (-2 коп.).

Згідно з інформацією, наданою сервісом "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, на чорному ринку валют спостерігалися незначні коливання середнього курсу долара протягом останнього тижня. Ці зміни варіювалися в межах 10 копійок: максимальна ціна продажу склала 41,83 грн за долар, а мінімальна - 41,75 грн. Що стосується курсу купівлі, то він становив 41,78 грн на максимумі і 41,73 грн на мінімумі. Проте в неділю відзначено суттєве зростання курсу продажу до 41,95 грн за долар, що є підвищенням на 22 копійки за тиждень. Курс купівлі залишився незмінним на рівні 41,82 грн.

На понеділок, 9 грудня, євро підвищився у ціні на 10 копійок як в купівлі, так і в продажу, досягнувши 44,38 грн за євро у продажу та 44,27 грн у купівлі. Проте, у подальшому валюта почала знижувати свою вартість. На неділю, 15 грудня, курс становив 44,24 грн за євро в продажу (-14 копійок за тиждень) та 44,05 грн у купівлі (-22 копійки за тиждень).

Нацбанк протягом тижня плавно підвищував курс долара і знижував курс євро, тренд помінявся лише у п'ятницю, 13 грудня. Для долара курс змінився протягом тижня з 41,44 до 41,69 грн/долар, для євро - з 43,86 до 43,70 грн/євро.

На понеділок, 16 грудня, Національний банк України визначив курс долара на рівні 41,61 грн за долар, що є підвищенням на 17 копійок за минулий тиждень, в той час як курс євро склав 43,74 грн за євро, зниженим на 12 копійок.

Протягом тижня курс долара до євро знизився з 1,06 до 1,05 долара за євро.

Андрій Шевчишин виокремив два ключові фактори, що призвели до зупинки зростання курсу долара: по-перше, підвищення облікової ставки, а по-друге, безпрецедентні обсяги продажу валюти Національним банком на міжбанківському ринку.

Згідно з інформацією, наданою Державною службою статистики, у листопаді спостерігалося прискорення інфляції, яка досягла 11,2% у річному вимірі. Це на 1,5% перевищує прогнози аналітиків Національного банку України, - зазначає Андрій Шевчишин. - Грудень, як відомо, є місяцем, коли інфляційні процеси зазвичай активізуються. Важливо пам'ятати, що за рівень інфляції несе відповідальність Національний банк, що створює певну логіку: підвищення облікової ставки зменшує обсяги кредитування, що, в свою чергу, стримує зростання цін. Однак в Україні ця монетарна трансмісія не працює так ефективно, як могла б. Ще одним інструментом для уповільнення інфляції є зміцнення гривні. Тому регулятор, підвищуючи облікову ставку, також запровадив терміновий захід: обсяги продажу валюти на міжбанківському ринку були збільшені до рекордних 785 млн доларів за останні вісім тижнів. В результаті курс на міжбанку, що сягнув 41,78 грн/долар, почав знижуватись, що, в свою чергу, вплинуло на готівковий ринок. Таким чином, для гальмування інфляції регулятор використав частину своїх золотовалютних резервів, які за листопад зросли на 9%, досягнувши майже 40 млрд доларів.

Експертні прогнози виявилися одностайними: курс готівкового долара найближчим часом знову підвищиться і до кінця року, ймовірно, перевищить середній рівень у 42 гривні. Проте, оцінки щодо можливого зростання вартості американської валюти відрізняються. Варто зазначити, що мова не йде про те, що контрольована Національним банком девальвація гривні може перетворитися на неконтрольовану.

Олег Пендзин найбільш песимістичний: він вважає, що середній курс 42+ грн/долар стане реальністю в останній декаді грудня, а то й "під ялинку". На думку експерта, стрибок може бути у межах 50 коп. і це не межа. Подальше зростання курсу продовжиться у січні, коли почнеться новий фінансовий рік, і показники річної інфляції 2025 року, яку поточного року стримує відносно дешевий долар, тимчасово відійдуть на другий план.

"На тижні з 16 по 22 грудня офіційний курс гривні може зрости ще на 20 коп., до 41,80 грн/долар, це надалі призведе до подорожчання готівкового долара у середньому вище 42 грн, - передбачив Олег Пендзин. - Вважаю, що облікову ставку треба було підвищувати на 2%, до 15% річних, тоді був би помітний ефект щодо стримування росту курсу гривні".

Згідно з прогнозом Андрія Шевчишина, ймовірно, що регулятор і далі дотримуватиметься стратегії запобігання девальвації гривні. Однак є один нюанс...

На міжбанківському ринку спостерігається зростання попиту: останні дані свідчать про підвищення на 15%, тоді як пропозиція валюти знизилась на 1%. Це, безумовно, сприяє підвищенню курсу, - зазначає Андрій Шевчишин. - Несподівано в кінці минулої п'ятниці, 13-го числа, міжбанк демонстрував різкий ріст і закрився майже на тижневому піку (41,78 грн за долар). Існує ймовірність, що з 16 грудня міжбанк спробує наблизитися до позначки 41,9-42 грн за долар, а готівковий ринок може закріпитися вище 42 грн за долар.

Найоптимістичнійший прогноз Андрія Забловського. Експерт говорить, що від 16 до 22 грудня курс долара на міжбанку утримається в коридорі 41,60-41,80 грн, а готівковий курс може лише на короткий час перевищити 42 грн.

"На наступному тижні ми можемо спостерігати коливання валютних курсів, а міжбанківський ринок перевірятиме нову позначку на рівні 42 гривні за долар, - зазначив Андрій Забловський. - Чи вдасться їй пройти цей бар'єр, поки що передбачити не можу. Загалом, процес девальвації гривні буде тривалим."

Експерти одностайні у питанні щодо продажу валюти: цього не варто робити без крайньої потреби. Щодо придбання зараз доларів, євро тощо думки різні.

Олег Пендзин підкреслює, що важливо не лише оберігати заощадження від втрати вартості, але й активно їх примножувати.

"Найкраще для цього підходять облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Долар у готівці не дасть такого рівня доходу за рахунок зростання курсу, хоча він і подорожчає. Гривневі депозити у наступному році навряд чи перевищать рівень інфляції. Механізм такий: кошти, які можна не витрачати, одразу вкладаємо у ОВДП, а гривневі депозити після закінчення терміну їх дії переводимо у ОВДП. Для тих, хто бажає це зробити вперше, детальну консультацію можна отримати, наприклад, у банках, які займаються розміщенням цінних паперів", - роз'яснив Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин зазначив, що відповідно до інформації Національного банку України, за минулий тиждень фізичні особи підвищили обсяги валютних операцій приблизно на 20%.

"Дехто активно скуповує долари, в той час як інші їх продають, ймовірно, готуючись до святкувань Різдва та Нового року, - зазначає Андрій Шевчишин. - Нас цікавить тенденція купівлі валюти, оскільки українці продовжують вважати долар найбільш надійним способом збереження своїх заощаджень. І це має певне підґрунтя, адже наявна валютна готівка захищає від непередбачуваних коливань курсу. Головне, щоб вона зберігалася в безпечному місці."

Андрій Забловський говорить, що попит на ОВДП зростає, та левова доля покупців - юридичні структури. Втім, фізичні особи за останній місяць збільшили портфель ОВДП на 8,5%.

"Населення тримає у ОВДП 72,73 млрд грн, а у депозитах - 1 трлн 186 млрд грн, приріст за листопад 1,1%, - навів цифри експерт. - Це означає, що доля ОВДП у портфелі інвестицій пересічного українця становить лише 6%. Причини різні - небажання виходити з зони комфорту, освоювати нові інвестиційні інструменти, відсутність достатньої суми для придбання ОВДП. Бо займатися цим питанням варто, маючи на руках не менше 25-30 тисяч гривен, інакше, як кажуть у народі, шкурка вичинки не варта. Тому маємо те, що маємо".

Експерт додав, що, за даними Нацбанку, українці купили поточного року понад 10 млрд доларів готівкою.

Читайте також:

Українців почнуть повертати з-за кордону: в яку країну ЄС "завітають" першими?

Які зміни чекають на населення України після завершення війни: експерт з демографії вразив своїми прогнозами.

#кредит #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Уряд України #Українці #Інвестиції #Північна та Південна Америка #Облігація (фінанси) #Банк #Євро #Долар #Фізична особа #Девальвація #Заощадження #Золотовалютні резерви #Валюта #Різдво #Фінансовий ринок #Новий рік #Депозитний рахунок #Комерційний банк

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Європейський Союз гарантує Україні 1,5 мільярда євро щомісяця у 2025 році: які фактори можуть вплинути на це зобов'язання?
Європейський банк реконструкції та розвитку виділив 300 мільйонів євро для "Укрзалізниці" на придбання нових електровозів, а також 180 мільйонів євро на закупівлю генераторів.
Рютте розкрив деталі неформальної зустрічі з лідерами, серед яких був і Зеленський.
Теги