Валютні курси в Україні: коли долар може піднятися в ціні та якою буде вартість гривні за 100 днів.

В Україні курс валют наразі залишається досить стабільним. Однією з ключових новин минулого тижня на валютному ринку стало суттєве зниження вартості євро — його крос-курс до долара зменшився приблизно на 1%, що становить в середньому 40 копійок. Долар поки не підвищується в ціні, а громадяни України активно шукають альтернативні валюти для збереження своїх заощаджень.

Що буде з курсом гривні на поточному тижні, що наразі вигідніше - долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтесь:

Наші спеціалісти: Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів та економіст, а також Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків.

Що коїться на валютному ринку?

Згідно з даними, розміщеними на спеціалізованих ресурсах finance.ua та minfin.com.ua, в період з 12 по 18 травня готівковий долар в банках і обмінниках демонстрував невеликий спад. Середній курс продажу знизився з 41,80 до 41,70 грн за долар, що складає зменшення на 10 копійок за тиждень, тоді як курс купівлі впав з 41,20 до 41,12 грн за долар, зменшившись на 8 копійок.

Максимальна ціна продажу долара досягала 41,9 грн (без змін за тиждень), тоді як мінімальна склала 41,44 грн за долар (-11 копійок). Найвищий курс купівлі зафіксовано на рівні 41,40 грн (-5 копійок).

Протягом тижня середній курс євро в банках і ПОВ знизився нижче 47 грн у продажу і майже досяг 46 грн у купівлі. Найнижчі показники курсу зафіксувалися у вівторок, 13 травня, і склали 46,45 грн при продажу та 45,90 грн при купівлі. На завершення тижня, у неділю, 18 травня, середній курс євро становив 46,85 грн у продажу (зниження на 32 копійки за тиждень) та 46,15 грн у купівлі (зниження на 35 копійок).

Максимальна ціна продажу євро зафіксувалася на рівні 47,15 грн, що на 90 копійок менше, ніж минулого тижня. Найнижча ж ціна склала 46,65 грн за євро, зниження на 34 копійки. Курс купівлі досяг 46,60 грн, що на 20 копійок нижче.

На чорному ринку, згідно з даними сервісу "міняйло" на finance.ua, де розміщуються оголошення про купівлю та продаж готівкової валюти між фізичними особами, середній курс долара варіювався від 41,52 до 41,39 грн за долар. На неділю, 18 травня, він закріпився на позначці 41,44 грн за долар, що на 8 копійок менше, ніж тиждень тому. Протягом періоду з 12 по 18 травня курс купівлі повільно підвищився на 12 копійок, досягнувши 41,42 грн за долар. Щодо євро, то у нелегальному сегменті його вартість знизилась до 46,67 грн за євро при продажу (-38 коп.) і до 46,50 грн при купівлі (-50 коп.) за тиждень.

Національний банк за тиждень зміцнив гривню як до долара, так і до євро. З 12 по 18 травня гривня до долара подорожчала на 8 коп., до 41,47 грн/долар, а до євро - на 37 коп., до 46,38 грн/євро. Втім, на понеділок, 19 травня, офіційний курс гривні дещо знизився: до 41,50 грн/долар і до 46,45 грн/євро.

Курс долара до євро знизився з 1,125 до 1,12 долара за євро.

Андрій Забловський зазначає, що курс долара продовжує залишатися в межах раніше встановлених коридорів.

"На даний момент курс коливається між 41,4 та 41,8 грн за долар як на готівковому, так і на безготівковому ринках. Спред, що означає різницю між курсом на міжбанківському ринку та курсом готівки, залишається майже нульовим. Це свідчить про тривалу стабільність. Коливання в межах встановленого коридору стали ще меншими в порівнянні з минулим тижнем," - зазначив Андрій Забловський.

Андрій Шевчишин долав, що на готівковому ринку має місце незначна перевага продажу валюти над купівлею, але вона недостатня, аби підвищити курс.

На думку фахівців, зниження курсу євро по відношенню до долара обумовлено поліпшенням торговельних відносин між Сполученими Штатами та Китаєм.

Олег Пендзин зазначив, що інвестори знизили темпи виходу з долара США на користь євро, що призвело до незначного зміцнення американської валюти відносно європейської.

Чого очікувати від курсу валют

Експерти висловили єдину думку: враховуючи слабкий попит на валюту, Національний банк утримуватиме курс долара на рівні нижче 41,8 грн за одиницю принаймні ще протягом тижня.

Проте Андрій Шевчишин не відкидає можливість впливу політичних факторів на різке зростання курсу долара в готівковому сегменті — зокрема, це може бути наслідком зупинки мирних переговорів у Стамбулі між Україною та Росією.

"Було оголошено про призупинення переговорів, внаслідок чого значущих досягнень не було досягнуто. Це може призвести до посилення агресивних дій ворога проти мирних громадян України. Подібні тривожні новини зазвичай сприяють зростанню попиту на валюту, що, в свою чергу, викликає підвищення курсу", - зазначив Андрій Шевчишин.

Олег Пендзин нагадав, що, за попередніми прогнозами економістів і фінансових аналітиків, на середину поточного року офіційний курс долара мав би бути близько 43 грн, а в травні - вище за 42 грн.

"Наразі курс штучно стримує Нацбанк, аби за рахунок міцної гривні зменшити інфляцію, - аналізує Олег Пендзин. - Цьому сприяють рекордні обсяги золотовалютних резервів - понад 46 млрд доларів в еквіваленті та низький попит на валюту з боку бізнесу та населення. Ріст цін уже менший, у квітні він був 0,7%, або вдвічі нижчий, ніж у березні. У травні і надалі інфляція ще сповільниться через сезонний чинник. Це дасть регулятору можливість протягом літа поступово девальвувати гривню, аби збільшити доходи держбюджету за рахунок митних та податкових надходжень у валюті і при цьому не дуже підвищити інфляцію".

Андрій Забловський висловив думку, що в другій половині року ми можемо спостерігати девальвацію гривні до рівня 42,5-43 грн. Існує ймовірність, що цей процес може прискоритися в кінці літа.

Отже, до вересня, що означає приблизно через 100-110 днів, ми можемо очікувати курс на рівні 43 гривні за долар.

Щодо курсу євро думки експертів розділилися.

"Гра в перетягування каната" на глобальних фінансових ринках майже не впливає на український ринок, - зазначає Олег Пендзин. - Тому ми будемо уважно слідкувати за подальшими подіями. Не виключаю, що цього тижня євро може знизитися до 1,10 долара за євро, або до 46 грн за євро в обігу готівки".

На думку Андрія Забловського, потенціал зміцнення долара до євро вичерпано, і крос-курс 1,12 долара за євро на поточному тижні збережеться. Для українського ринку це означає курс євро у межах 46,2-46,8 грн/євро.

Продавати чи купувати валюту

Андрій Шевчишин зазначає, що підвищення відсоткових ставок за банківськими депозитами сприяло збільшенню їхніх обсягів.

"У квітні валютні депозити населення зросли на 10,5%, це найшвидші річні темпи за останні п'ять років і досягли 10,4 млрд доларів - максимум з липня 2015 року, - навів статистичні дані НБУ Андрій Шевчишин. - Гривневі депозити населення приросли на 26,4 млрд грн, це максимум з початку 2023 року - до історично рекордних 824,62 млрд грн (+3,3%)".

Однак експерт радить частину вільних коштів тримати у валютній готівці, а не на депозитах. Краще зараз купувати долари, бо курс досить вигідний, а от євро ще може подешевшати, тому купувати його варто лише для розрахунку, а не як засіб інвестування.

Андрій Забловський вважає, що оптимальним підходом є досягнення збалансованості у фінансових інструментах: одна третина портфеля має бути в гривневих облігаціях внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозитах, ще одна третина - у валютних ОВДП і депозитах, а решта - у готівковій валюті.

"Цілком зрозуміло, що мова йде про вільні фінансові ресурси. Ні в якому разі не слід сьогодні вкладати всі наявні кошти, а вже завтра, наприклад, знімати гроші з депозиту для покриття поточних витрат", - зазначив фахівець.

Олег Пендзин знову підкреслив свою рекомендацію: до завершення року вигідно інвестувати в гривневі активи, зокрема в ОВДП, термін погашення яких намічено на 2025 рік, а також у короткострокові депозити, які тривають 90-100 днів.

Навіть у разі, якщо курс долара зросте до 43-45 гривень до кінця року, прибутковість гривневих активів все ще перевищить вигоду від зростання долара на 1,5-2,5 гривні, - підкреслив Олег Пендзин. - У числах це становитиме максимум 6% річних за доларом, тоді як за депозитами ця цифра вдвічі більша, а за ОВДП майже втричі перевищує. Проте, якщо у вас є готівка в іноземній валюті, краще зберігати її в надійному місці.

Усі фахівці настійно рекомендують уникати продажу валюти без нагальної необхідності.

#Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Уряд України #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Банк #Євро #Попит #Долар #Російська мова #Долар США #Девальвація #Заощадження #Золотовалютні резерви #Валютний ринок #Валюта #Обмінний курс #Державний бюджет України #Готівка #Стамбул #Фінансовий ринок #Депозитний рахунок #Loan

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
10 тисяч українців отримали шанс здобути нову спеціальність: як скористатися безкоштовним навчанням -- Delo.ua
Європейський Союз планує звернутися до держав G7 з пропозицією зменшити максимальну ціну на російську нафту, повідомляють ЗМІ.
Чи можливо конфіскувати фільм на митниці? Режисер Вес Андерсон висміяв пропозицію Трампа щодо митних зборів на іноземні стрічки | УНН
Теги