Обмінний курс валют в Україні: чи варто купувати долари перед Новим роком, враховуючи можливий їх ріст?

Експерти прогнозують спокійний тиждень для курсу валют.

Таким чином, курс долара, що перевищує 42 гривні за одиницю, став дійсністю в Україні. Можливо, ситуація могла б бути ще гіршою, але, здається, святковий період, зокрема Різдво та наближення Нового року, вплинули на зниження ділової активності. В цей час, що зазвичай характеризується зменшенням економічної активності, курс "під ялинкою" дещо стабілізувався і навіть показав незначне зниження.

Що нас чекає на межі грудня та січня, коли з одного року переходимо в інший? Яка валюта зараз є більш вигідною - долар, євро, чи можливо є інші варіанти? Відповіді на ці запитання знайдете в нашому щотижневому аналітичному проєкті на ТСН.ua.

Ви також отримаєте інформацію про:

Наші фахівці: Олег Пендзин, який є членом Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський — голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, а також фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, який є частиною Українського товариства фінансових аналітиків.

На минулому тижні курс долара продемонстрував зростаючу тенденцію. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, протягом 23-24 грудня готівковий долар подорожчав на 15 копійок у продажу та на 10 копійок у купівлі, досягнувши в середньому 42,35 грн за долар у продажу та 41,75 грн у купівлі. Проте, починаючи з середи, 25 грудня, курс почав знижуватися, і до неділі, 29 грудня, він зменшився до 42,30 грн за долар у продажу та 41,72 грн у купівлі. Таким чином, за тиждень вартість американської валюти виросла на 10 копійок у продажу і на 7 копійок у купівлі.

Максимальна вартість долара на продаж досягла 42,50 грн, що на 15 копійок більше, ніж на попередньому тижні, тоді як мінімальна ціна склала 42,10 грн за долар, підвищившись на 8 копійок. Що стосується курсу купівлі, то найвищий показник склав 42,05 грн, що на 10 копійок більше.

Курс готівкового євро зріс лише в понеділок, 23 грудня, піднявшись в середньому на 13 копійок як у продажу, так і в купівлі: до 44,28 грн за євро в продажу та 43,58 грн у купівлі. Проте, згодом євровалюта трохи знизилася в ціні, і на неділю, 29 грудня, курс становив 44,25 грн за євро в продажу та 43,58 грн у купівлі. Таким чином, за тиждень курс у продажу зріс на 3 копійки, тоді як ціна в купівлі залишилася незмінною.

Згідно з даними сервісу "міняйло" на finance.ua, на чорному ринку валют курс долара на початку робочого тижня становив 42,30 грн за долар, а до кінця тижня знизився до 42,23. Водночас, показники падали навіть до 42,10. Щодо купівлі, ситуація змінювалася щодня, нагадуючи калейдоскоп: коливання від 42,28 до 42 грн за долар. На неділю, 29 грудня, курс продажу закріпився на рівні 42,20, а курс купівлі досяг 42,15 грн за долар.

Євро у нелегалів від понеділка до четверга (23-26 грудня) втратив 35 коп. у продажу і 25 коп. у купівлі - курс упав відповідно до 44,05 і 43,95 грн/євро. Та на кінець тижня євровалюта дещо відіграла падіння - до 44,30 і 44,15 грн/євро. Отже за тиждень маємо здешевшання у середньому на 10 коп. у продажу і на 5 коп. у купівлі.

Протягом тижня Національний банк України демонстративно підвищив офіційний курс гривні до майже 42 грн за долар (41,99), утримуючи його на цьому рівні протягом доби, після чого знизив на 15 копійок до 41,84. Однак на понеділок, 30 грудня, національна валюта знову знецінилася на 10 копійок, досягнувши позначки 41,94 грн за долар, що в результаті означає зниження на 6 копійок за тиждень.

Офіційний курс євро коливався від 43,51 до 43,65 грн/евро, на 30 грудня виріс до 43,75 (+24 коп. за тиждень).

Протягом тижня співвідношення долара до євро залишилось незмінним і становить 1,04 долара за євро.

Експерти говорять, що максимум активності на безготівковому ринку був перед Різдвом, 24 грудня, надалі обсяги оборудок з купівлі-продажу зменшились. Нацбанк учергове задовільнив зайвий попит на валюту додатковими продажами її з резервів, у підсумку курс пішов униз від 42,10 до 41,80 грн/долар. Готівковий ринок відреагував не так активно, та незначне зниження курсу мало місце.

"На готівковому ринку протягом тижня були високими як попит на валюту, так і її пропозиція, курс коливався вгору-вниз і сформувався на теперішньому рівні", - підсумував Андрій Шевчишин.

За словами Андрія Забловського, регулятор заплатив високу ціну, аби втримати безготівковий курс нижче 42 грн/долар.

З 23 по 27 грудня Національний банк України, щоб підтримати стабільність гривні на міжбанківському ринку і уникнути її знецінення, реалізував 1,625 мільярда доларів, - повідомив Андрій Забловський. - Як свідчать дані на сайті НБУ, це один з найвищих обсягів продажу з початку російської агресії проти України. Загалом за цей рік Нацбанк придбав лише 126 мільйонів доларів, а з резервів продав 34,57 мільярда доларів. Ці цифри значно перевищують показники 2022 року - 26,38 мільярда та 2023 року - 28,83 мільярда.

Усі фахівці висловили подібні прогнози: ми можемо очікувати відносно спокійний тиждень, оскільки наближається Новий рік, а це зазвичай призводить до зниження ділової активності до найнижчих рівнів.

"Ми переживемо певний короткий період затишшя, - зазначає Олег Пендзин. - Національний банк успішно виконав свої цілі на 2024 рік, офіційний курс становить заплановані 42 грн за долар. Бізнес нині на відпочинку, а населення зайняте підготовкою до новорічних свят. Середній курс готівки залишиться в межах досягнутого рівня - 42,20-42,40 грн за долар."

Андрій Шевчишин зазначає, що повної зупинки бізнес-діяльності не очікується, принаймні 30 грудня та в першу половину 31-го. Проте, встановлені показники безготівкового курсу в межах 42-42,20 грн за долар, скоріш за все, залишаться незмінними як до Нового року, так і до 5 січня.

"На думку Андрія Шевчишина, перехідний тиждень між груднем і січнем не стане джерелом сюрпризів для готівкового ринку, і курс продажу долара не перевищить позначку 41,50 грн."

Андрій Забловський висловлює думку, що на ринку готівки під час новорічного тижня все ж можуть відбуватися коливання курсу. Причому, в залежності від регіону, ці зміни можуть бути досить помітними.

Протягом тижня з 30 грудня по 5 січня обсяги готівкового ринку істотно зменшаться, оскільки не всі банки та обмінники працюватимуть у звичному режимі, а деякі можуть бути зовсім закриті. Це може призвести до короткочасних, але відчутних коливань курсу валют вгору та вниз, залежно від попиту та пропозиції. Однак не слід очікувати, що курс перевищить 42,50 грн за долар. Хоча це не має значного впливу на світову економіку, девальваційні настрої щодо гривні залишаються актуальними, - зазначив експерт.

Олег Пендзин знову підкреслив свою рекомендацію: упродовж наступних трьох місяців найефективніше заробляти на капіталі шляхом інвестування в гривню.

"Найбільший дохід дадуть цінні папери: облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), трохи менше - депозитні вклади", - зазначив Олег Пендзин.

Андрій Забловський рекомендує на найближчі один-два тижні зупинити всі валютні операції, утримуючись від купівлі та продажу. Він вважає, що в січні курс долара має потенціал для подальшого зниження.

"Цілком ймовірно, що в умовах 'тихої ситуації на ринку' фінансові установи, прагнучи активізувати продажі для отримання доходу, навіть якщо й менше, ніж зазвичай, можуть пропонувати долари або євро за курсом, що нижчий за середню вартість. В такому випадку, очевидно, що це буде вигідна можливість для покупки", - зазначив Андрій Забловський.

Андрій Шевчишин зазначає, що в умовах довгострокового планування придбання іноземної валюти завжди є обґрунтованим рішенням, адже гривня, на жаль, продовжить знецінюватись. Він також підкреслює, що цього року спостерігається безпрецедентний попит на валюту.

Згідно з інформацією НБУ, банки продовжують активно імпортувати готівкову валюту, і за 11 місяців 2024 року було зафіксовано історичний рекорд - 14,3 млрд доларів. Лише в листопаді надійшло 1,48 млрд доларів, як зазначив Андрій Шевчишин. Дані за грудень ще будуть опубліковані, але прогнозується, що сума перевищить мільярд доларів. Важливо зазначити, що понад 72% з імпортованої готівки складає долар США, тоді як євро займає лише 26%, незважаючи на процеси євроінтеграції та основні міграційні потоки з України до Європи.

Експерт зазначив, що готівкову валюту набувають не лише звичайні громадяни, а й представники тіньового сектору. За приблизними оцінками, протягом року у населення України накопичилося понад 10 мільярдів доларів у готівці.

Читайте також:

Переговори між Україною та Росією: Портников висловив припущення щодо долі окупованих регіонів.

Схудлі упаковки молока та розділені на частини пакети з цукром: чому ми більше не купуємо продукти в літрах і кілограмах?

#молоко #Економіст #Національний банк України #Українська гривня #Європа #Росія #Україна #Уряд України #Українці #Бізнес #Північна та Південна Америка #Облігація (фінанси) #Позика. #Банк #Євро #Гроші #Попит #Ціна #Міграція населення #Долар США #Валюта #Обмінний курс #Готівка #Різдво #Безпека (фінанси) #Новий рік #Ялинка

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Огляд казино GGBet
Імпорт з України знову викликав невдоволення серед польських фермерів: у Варшаві планують великий протест.
Фермери з Польщі оголосили про проведення акції протесту проти імпортних товарів з України.
Теги