Валютний курс в Україні: громадяни активізували продаж доларів - чи доцільно це робити в даний момент?

Коливання курсу готівкового долара помітно посилились.

Долар продовжує перевіряти стійкість українців, адже коливання його курсу впродовж тижня стають дедалі помітнішими, проте врешті-решт все повертається до звичного стану. Натомість євро безперервно втрачає в ціні: його зниження триває вже два місяці, і за цей час євровалюта на готівковому ринку знецінилася більш ніж на 5% стосовно гривні, що становить приблизно 2,5 грн. Долар, у свою чергу, знизився в ціні лише на 0,4% або на 20 копійок. Експерти відзначають нову тенденцію: населення стало менше купувати іноземну валюту і, навпаки, почало її продавати.

Чому, попри прогнози фінансових аналітиків, гривня не лише не девальвує, а навпаки, дещо зміцнилась, чого очікувати від курсу як долара, так і євро на поточному тижні, що наразі краще: євро, долар, чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті сайту ТСН.ua.

Ви також отримаєте інформацію про:

Наші фахівці: Олег Пендзин, який є членом Економічного дискусійного клубу; Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Минулого тижня спостерігалося значне коливання курсу готівкового долара. Як повідомляють спеціалізовані ресурси finance.ua та minfin.com.ua, з 11 по 18 листопада середній курс продажу долара зріс з понеділка до середи, 13 листопада, досягнувши свого піку на рівні 41,72 грн/долар (+13 копійок). Протягом цих трьох днів курс купівлі залишався стабільним, коливаючись у межах 41,15 - 41,16 грн/долар. Після цього долар знову почав знижуватися, переважно в купівлі. На неділю, 17 листопада, курс склав 41,63 грн/долар у продажу та 41,13 грн/долар у купівлі. Таким чином, за тиждень долар подешевшав на 1 копійку у продажу та на 3 копійки у купівлі.

На минулому тижні курс продажу долара досягнув мінімуму в 41,45 грн за долар, знизившись на 5 копійок порівняно з попереднім тижнем. Найвища зафіксована ціна склала 41,75 грн за долар, також зменшившись на 5 копійок. Максимальна ціна купівлі становила 41,42 грн, без змін за тиждень.

Євро зазнав значного зниження, причому це сталося досить швидко. Протягом тижня з 11 по 17 листопада валюта втратила 90 копійок у продажу та 85 копійок у купівлі, що призвело до падіння курсу нижче 45 гривень у продажу та 44 гривень у купівлі. Станом на неділю, 17 листопада, середній курс продажу становив 44,18 грн за євро, тоді як курс купівлі складав 43,48 грн. Для порівняння, на попередньому тижні зниження було меншим: 25 копійок у продажу та 15 копійок у купівлі.

На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, курс долара у продажу був помітно волатильним, тобто щодня то зростав, то падав на кілька десятків копійок. Максимуму він досяг у вівторок, 12 листопада, стрибнувши до 41,70 грн/долар, мінімуму - у четвер, 14-го, коли впав до 41,50. Курс купівлі за робочий тиждень плавно знизився від 41,60 до 41,45 грн/долар. На неділю, 17 листопада, курси були відповідно 41,60 і 41,50 грн/долар.

Євро вже другий тиждень поспіль демонструє тенденцію до зниження вартості. Станом на четвер, 13 листопада, його курс у продажу становив 44,15 грн за євро, а в купівлі — 43,25 грн. Проте вже на вихідних валюта почала дорожчати, і на неділю, 17 листопада, обмінний курс встановився на рівні 44,23 та 44 грн за євро відповідно. Таким чином, за минулий тиждень євро у чорному ринку знизився в ціні на 67 копійок у продажу та на 65 копійок у купівлі.

Національний банк України минулого тижня коливав курс гривні щодо долара в межах 15 копійок, в діапазоні від 41,24 до 41,38 грн. На понеділок, 18 листопада, регулятор затвердив офіційний курс на рівні 41,28 грн за долар, що є зниженням на 2 копійки за тиждень.

Євровалюта навпаки, швидко дешевшала, за тиждень вона втратила відразу 1,01 грн.: було 44,48 грн/євро, стало 43,47. Втім, на понеділок Нацбанк дещо послабив гривню до євро, курс виріс на 18 коп., до 43,65 грн/євро.

Протягом тижня курс долара до євро знизився з 1,08 до 1,06 долара за євро.

За словами Андрія Шевчишина, маємо цікаву ситуацію: на готівковому ринку зафіксовано зростання як продажу валюти, так і купівлі, але попит поки випереджає пропозицію.

"НБУ нарешті отримав бажане, утримуючи курс гривні в обмеженому діапазоні протягом чотирьох місяців, - зазначив Андрій Шевчишин. - Населення, яке тривалий час утримувалось від продажу іноземної валюти в очікуванні зниження курсу гривні, нарешті здалося і почало реалізовувати свої накопичення, вважаючи, що долар більше не подорожчає. Здається, люди продають валюту для власних потреб на фоні зростання інфляції. Поки що важко визначити, що саме реалізують, але, можливо, в першу чергу це євро, який швидко втрачає в ціні."

Експерти говорять, що на поточному тижні курс готівкового долара коливатиметься приблизно в тих же межах, як і на попередньому, тобто від 41,50 до 41,80 грн/долар у продажу і від 41 до 41,20 у купівлі.

Зараз Національний банк має можливість тримати курс гривні стабільним на невизначений термін, незважаючи на економічні фактори, завдяки зовнішньому фінансуванню, - зазначає Олег Пендзин. - Зокрема, до кінця 2024 року Україна отримуватиме кредити та гранти на загальну суму 15 мільярдів доларів, що є більш ніж достатнім. Отже, тільки НБУ вирішує, коли буде доречно провести контрольовану девальвацію гривні, яка все ще залишається на порядку денному. Проте, можна стверджувати, що на цьому тижні такого рішення не планується.

Андрій Шевчишин більш песимістичний, він нинішню стабільність курсу, яка затягнулась, пояснює бажанням регулятора стримувати інфляцію.

"Чи ефективно це? Як на мене ні, бо всі ринкові фактори вказують що девальваційний тиск на гривню зростає, - вважає Андрій Шевчишин. - Головне "але", яке переважує всі дисбаланси - те, що саме Нацбанк тримає ринок, і тільки він прийме рішення від переходу з теперішніх рівнів у зону 42-43 грн за долар. На поточному тижні волатильність ринку збережеться. Сигналом до виходу з наявного курсового коридору буде закриття міжбанку вище за 41,50 грн за долар".

Щодо євро, Андрій Забловський зазначає, що нижня межа співвідношення євро до долара вже практично досягнута, і малоймовірно, що вона опуститься нижче 1,04-1,05 долара за євро.

"Паритет між євро і доларом не вигідний для економіки США, бо багато американських товарів стануть неконкурентоздатними на європейському ринку, - пояснив експерт. - Тому політика сильного долара, про яку говорять після перемоги на виборах Дональда Трампа, теж має межі. На поточному тижні євро в Україні ще може подешевшати на 30-50 коп., але надалі настане стабільність".

Думки спеціалістів варіюються.

Андрій Шевчишин вважає, що інвестиції в готівкову валюту для довгострокового зберігання капіталу є доцільними.

Зараз купувати євро вигідніше не для збереження заощаджень, а для проведення розрахунків у країнах Європейського Союзу, як у теперішньому, так і в майбутньому, - зазначає Андрій Шевчишин. Щодо долара, він залишається основною світовою валютою. За даними Національного банку, у жовтні обсяги депозитів населення зросли на 7,4 млрд грн, що становить 0,6%, з них валютні вклади збільшилися на 5,5 млрд грн у валютному еквіваленті. Для довідки: загальний обсяг депозитів фізичних осіб у банках досяг 1 трильйона 174,4 млрд грн. Частка валютних депозитів населення досягла найвищого рівня за останні 17 місяців - 53%. І це при тому, що ставка на валютні депозити залишається на дуже низькому рівні - 1% річних. Проте це не заважає українцям продовжувати інвестувати у валюту.

Олег Пендзин вважає, що варто використовувати можливість заробітку в гривні. Для тих, хто має невеликі суми, на кшталт кількох тисяч гривень, оптимальним варіантом стануть банківські депозити терміном до шести місяців. А для тих, хто накопичив кілька десятків тисяч гривень, вигідніше інвестувати в гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) з термінами від 3 до 6 місяців. На даний момент відсоткові ставки становлять близько 15% і не підлягають оподаткуванню. Експерт зазначив, що купувати ОВДП на малу суму не має сенсу, оскільки комісії можуть значно зменшити ваш можливий прибуток.

Андрій Забловський зазначає, що рекомендації щодо диверсифікації заощаджень залишаються актуальними: 50-60% варто зберігати у валюті, а решту розміщувати на короткострокових гривневих депозитах, валютних депозитах і в державних цінних паперах, зокрема в ОВДП. Він також підкреслив, що криптовалюти набирають популярності, але для більшості людей вони поки що залишаються складними і недоступними.

Поради щодо продажу валюти дещо змінились. Якщо раніше фахівці не радили продавати валюту без крайньої необхідності, то наразі це можливо щодо євро, поки він не подешевшав ще більше. Але тільки у випадку, якщо євровалюта була придбана понад три роки тому по курсу від 26 до 30 грн/євро, і їхній власник бажає зафіксувати прибуток. А потім вкласти виручені гривні у вигідніші зараз інструменти для інвестицій, припустимо, в ОВДП, або витратити на дороговартісні придбання, наприклад, купити квартиру чи автомобіль. А от готівковий долар краще зберігати й надалі.

#Дональд Трамп #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Економіка #Україна #Уряд України #Українці #Товари #Північна та Південна Америка #Облігація (фінанси) #Прибуток (економіка) #Банк #Євро #Машина. #Кредит (роз'яснення) #Долар #Політика #Девальвація #Заощадження #Ощадний рахунок #Валюта #Безпека (фінанси) #Диверсифікація (фінанси)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги