
Останній тиждень червня в Україні виявився насиченим подіями для валютного ринку. Долар, який раніше демонстрував стабільний ріст, раптово знизився до рівня нижче 42 гривень. Водночас євро стрімко піднявся в ціні, перевищивши позначку 49 гривень за одиницю.
Чому ринок залишається під тиском і які прогнози щодо курсу двох основних світових валют на цей тиждень? Що зараз вигідніше – долар, євро чи інші альтернативи? Відповіді на ці питання шукайте в нашому щотижневому аналітичному проекті на ТСН.ua.
Ви також отримаєте інформацію про:
Наші експерти: експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.
Яка ситуація на валютному ринку в Україні?
Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, з вівторка, 24 червня, курс готівкового долара почав знижуватися. Так, якщо напередодні середній курс продажу становив 42,10 грн за долар, а купівлі — 41,50 грн, то до неділі, 29 червня, ці показники зменшилися до 41,85 грн (-25 коп.) і 41,30 грн (-20 коп.) відповідно.
Протягом тижня найвища вартість долара досягла 42 грн, що на 30 копійок менше, ніж попереднього тижня. Найнижчий курс склав 41,65 грн за долар, зменшившись на 20 копійок. Максимальна ціна покупки становила 41,56 грн, підвищившись на 6 копійок.
У червні курс готівкового долара зріс на 15 копійок як при продажу, так і при купівлі.
Протягом тижня середній курс євро в готівці зріс на 57 копійок у продажу та на 59 копійок у купівлі. У четвер, 26 червня, курс готівкового євро вперше перевищив позначку 49 грн за євро в продажу, а вже в неділю він піднявся до 49,20 грн. Середній курс купівлі також зріс, досягнувши 48,47 грн за євро.
Найвища ціна продажу євро була 49,50 грн (+50 коп. за тиждень), найнижча -- 48,90 грн (також +50 коп.). Максимальний курс купівлі становив 48,85 грн/євро (+55 коп.).
За червень готівковий євро здорожчав на 1,60 грн як у продажу, так і в купівлі.
На чорному ринку, згідно з даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, де розміщуються оголошення про купівлю та продаж готівкової валюти між фізичними особами, курс долара почав знижуватися з понеділка, 23 червня. За тиждень його ціна впала на 16 копійок у продажу та на 17 копійок у купівлі. На неділю, 29 червня, курс продажу становив 41,69 грн за долар, а курс купівлі - 41,60 грн.
Курс євро серед нелегальних обмінників, навпаки, стрімко зростав і до завершення тижня перевищив позначку в 49 грн як при продажу, так і при купівлі. Станом на неділю, 29 червня, курс становив 49,40 грн за євро (+90 коп. за тиждень) у продажу і 49,15 грн за євро (+65 коп.) у купівлі.
Національний банк України протягом минулого тижня активно підтримував курс гривні щодо долара. З 23 по 29 червня офіційний обмінний курс зменшився з 41,83 до 41,59 грн за долар, що дорівнює зниженню на 24 копійки. Проте в понеділок, 30 червня, регулятор вирішив трохи ослабити гривню, встановивши новий курс на рівні 41,64 грн за долар. Таким чином, у червні долар зріс у ціні на 11 копійок.
Курс євро демонстрував різноманітні коливання, варіюючись від 48,02 до 48,51 грн за євро. Проте в п'ятницю, 27 червня, він встановив новий рекорд, досягнувши позначки 48,64 грн за євро, що на 44 копійки більше у порівнянні з попереднім тижнем.
На понеділок, 30 червня, регулятор встановив офіційний курс 48,78 грн/євро, оновивши рекорд курсу на 27 червня. У підсумку за червень євро подорожчав до гривні на 1,98 грн або на 4,2%.
Курс долара до євро зріс з 1,15 до 1,17 долара за один євро.
Андрій Шевчишин наголосив, що Нацбанк має єдиний спосіб стримати здорожчання євро для українців -- зробити дешевшим долар. Саме це і відбувалося минулого тижня.
"Євро продовжив активний ріст, тому відкат курсу долара стався завдяки валютним інтервенціям на українському міжбанківському ринку, -- аналізує Андрій Шевчишин. -- Нацбанк, схоже, не готовий до того, що євро коштуватиме 50 грн і більше за одиницю. Євро на світових ринках за тиждень подорожчав до долара на 1,7%, з початку року -- на 12,5%. Індекс долара впав за неповні шість місяців на 10%, такого не було вже 40 років! В Україні на тижні збільшився на 13% попит на готівкову валюту, дефіцит становить 18,5 млн доларів щодня. Тобто українці купують дешевий долар".
Що можна передбачити щодо валютних курсів?
Аналітики висловили різні прогнози стосовно курсів долара та євро на цей тиждень.
Олег Пендзин відзначив, що нещодавнє зниження курсу долара стало наслідком двох негативних факторів, що виникли за межами країни. Перший з них – це не найсприятливіша фінансова політика, реалізована поточною адміністрацією США, яка включає торгові конфлікти та зміни в податковій системі. Другий – нові статистичні дані, що свідчать про негативні тенденції в економіці Сполучених Штатів.
За словами Олега Пендзина, високопосадовці США фактично сприяють знеціненню долара. "Якщо, наприклад, буде ухвалено нові податкові зміни для великих компаній, це призведе до збільшення федерального боргу США ще на 3,8 трильйона доларів протягом року. Я схиляюся до думки, що тренд зниження долара продовжиться, і курс пари долар-євро також зросте. Тому цілком ймовірно, що в Україні вже на початку липня ми побачимо курс 50 гривень за євро".
Андрій Забловський прогнозує, що на поточному тижні падіння долара до євро має припинитися.
"Зміцненню долара сприяє підписання 27 червня угоди між США і Китаєм про взаємовигідне економічне співробітництво і припинення "митної війни" між ними, -- аргументував Андрій Забловський. -- Але для українців це означатиме лише те, що євро до гривні не буде так швидко дорожчати. А яким буде курс гривні до долара, як і раніше, визначатиме НБУ. Курсовий коридор розширився до 41,6-41,9 грн/долар, вважаю, що він таким і залишиться, бо регулятор наразі не зацікавлений у помітній девальвації гривні вище за 42 грн/долар".
Андрій Шевчишин нагадав, що за у липні долар, як правило, починає поступово дорожчати.
Цього року курс долара може на деякий час залишитися стабільним, поки не проясниться ситуація з планами Сполучених Штатів щодо підвищення торгових мит для країн Європейського Союзу. Дедлайн для ухвалення рішень настане 9 липня, і можливо, результати цього процесу дозволять зробити більш обґрунтовані прогнози щодо курсу гривні стосовно двох основних світових валют. Наразі, на мою думку, Національний банк України буде підтримувати курс долара на актуальному рівні, адже значні резерви дозволяють це. Також не виключаю, що вартість готівкового євро може зрости до 50 гривень протягом тижня, якщо долар продовжить знижуватися на міжнародних ринках, -- підсумував Андрій Шевчишин.
Продавати чи купувати валюту
Андрій Шевчишин пропонує зосередитись на тактиці поступового накопичування готівкової валюти, розраховуючи на те, що протягом наступного року курс долара може одномоментно значно вирости.
Андрій Забловський також рекомендує запасатись доларовою готівкою, поки долар дешевшає і навпаки, не ганятися за євро, курс якого зараз на максимумі. Експерт також повідомив, що, за даними Нацбанку, поточного року помітно зріс попит на банківські метали, перш за все на золото.
"З початку року населення придбало у банках майже 230 кг золотих зливків на суму 22,47 млн доларів. Припустивши, що середня вага одного придбаного зливка має 20 г, матимемо близько 11500 проданих зливків. Це небагато, але характерна зміна тренду: торік, коли ціни на золото були порівняно низькими, українці здавали золото і купували долари. А варто було робити навпаки. За останні півроку ціна золота зросла на 25%", -- підрахував Андрій Забловський.
Олег Пендзин також зазначив, що українці почали активніше вкладувати кошти в золото. Проте, на його думку, цей фінансовий інструмент має два суттєвих недоліки: по-перше, він характеризується тривалим терміном окупності, а по-друге, не кожен може собі дозволити такі інвестиції, оскільки стартова сума становить від 52 до 55 тисяч гривень — це вартість зливка вагою 10 грамів.
Експерт зазначив, що золото варто купувати за принципом "придбав і забув", причому на тривалий термін – приблизно на десять років. Тому, для більшості людей, моя рекомендація така: краще інвестувати у гривні на короткостроковий період. Це можна зробити через банківські депозити з терміном від 90 до 100 днів або через облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Долари варто купувати для диверсифікації інвестиційного портфеля, тоді як євро доцільно мати, якщо плануєте їх використовувати найближчим часом, наприклад, під час подорожей до Європи.
Експерти не рекомендують терміново продавати долари, якщо немає нагальної потреби. Щодо євро, його можна продати, якщо купівля відбулася не раніше ніж рік тому, коли курс становив 40-40,5 грн за євро. У такому випадку продаж принесе щонайменше 20% річних прибутку, що перевищує дохід від ОВДП та гривневих депозитів.
#Китай #золото #Економіст #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Європа #Україна #Уряд України #Українці #Банк #Євро #Долар #Дефіцитні видатки #Борг. #Девальвація #Валюта #Обмінний курс #Готівка #Диверсифікація (фінанси) #Мито (податок) #Депозитний рахунок #Банківські метали #Індекс долара США #Злиток. #Loan