
Курс валют в Україні наразі вражає своєю стабільністю. Нацбанк накопичив рекордні золотовалютні резерви, українці знову продають долари і поступово відмовляються від долара на користь євро, а гривня показує дива стабільності в умовах воєнного стану -- такі головні новини минулого тижня на валютному ринку.
Які тенденції чекають на курс гривні цього тижня? Що є більш вигідним – долар, євро або інші варіанти? Дізнайтеся в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.
Ви також ознайомитесь з:
Наші фахівці: Олег Пендзин, який є експертом Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів та економіст, а також Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків.
Що трапляється на валютному ринку?
За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, як на "білому", так і на "чорному" ринках продовжує утримуватись відносна стабільність готівкового курсу двох основних світових валют. Коливання є, але вони перебувають у так званому боковому тренді, тобто ринок знаходиться у стані, коли нема чіткого направлення руху курсу вгору чи вниз.
У банках та пунктах обміну валют з 5 по 11 травня спостерігалися незначні коливання курсу готівкового долара, які не перевищували 10 копійок. Це на 5 копійок менше, ніж у попередньому тижні. Загальна тенденція виявилася знижувальною. Наприклад, у понеділок, 5 травня, середня ціна купівлі одного долара становила 41,90 грн, а вже в неділю, 11 травня, вона знизилася до 41,80 грн. Щодо продажу, то курс складав 41,30 грн у понеділок і 41,20 грн у неділю.
Найвища ціна продажу долара була 41,9 грн (-10 коп. за тиждень), найнижча -- 41,55 грн/долар (0 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,45 грн (-5 коп.).
Протягом усього тижня євро демонстрував тенденцію до зниження в продажу та залишався в боковому русі в купівлі. Станом на неділю, 11 травня, середній курс продажу зменшився з 47,60 до 47,20 грн за євро, що становить зниження на 40 копійок за тиждень. Щодо курсу купівлі, він варіювався від 46,85 до 47,08 грн за євро, а на 11 травня знизився до 46,50 грн, що є зменшенням на 50 копійок за тиждень.
Максимальна ціна продажу євро досягла 48,05 грн, знизившись на 45 копійок протягом тижня, тоді як мінімальна становила 46,99 грн за євро, що є зниженням на 41 копійку. Найвищий курс купівлі склав 46,80 грн, що на 50 копійок менше.
На чорному ринку, згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, де розміщуються оголошення про купівлю-продаж готівкової валюти між фізичними особами, середній курс долара на вівторок, 6 травня, знизився до 41,35 грн/долар (-13 копійок) у продажу та до 41,27 грн/долар (-10 копійок) у купівлі. Проте згодом тенденція змістилася у бік підвищення, і вже в неділю, 11 травня, курс зріс до 41,50 грн за долар у продажу (+2 копійки за тиждень) та до 41,40 грн у купівлі (+3 копійки). Щодо євро, то за тиждень його курс на чорному ринку, після певних коливань, знизився до 47,20 грн/євро у продажу (-30 копійок) та до 47 грн у купівлі (-15 копійок).
Національний банк України протягом тижня підвищив курс гривні як стосовно долара США, так і євро. Станом на понеділок, 12 травня, офіційний курс гривні щодо долара склав 41,55 грн, що на 16 копійок менше, а до євро — 46,75 грн, що знизилося на 56 копійок.
Курс долара до євро знизився з 1,13 до 1,125 долара за один євро.
Андрій Забловський зазначає, що на українському валютному ринку панує стабільність.
"Золотовалютні резерви НБУ досягли нових історичних максимумів -- 46,7 млрд доларів, бо на тижні надішов черговий транш зарубіжної фінансової допомоги від ЄС у розмірі 1 млрд доларів з прибутків від знерухомлених російських активів, -- підкреслив Андрій Забловський. -- Всього за квітень надійшло 6,3 млрд доларів. Запас міцності значний, він дозволяє Нацбанку контролювати курс гривні до долара у коридорі, який він вважає за потрібним".
Андрій Шевчишин зазначив, що інтерес населення до придбання готівкових доларів виявився тимчасовим. Цей сплеск тривав лише тиждень між квітнем і травнем, після чого обсяги продажу доларів знову перевищили обсяги купівлі. Це, в свою чергу, сприяло зниженню курсу на ринку готівки.
Чого очікувати від курсу валют
Аналітики вдосконалили свої прогнозні оцінки щодо курсу гривні відносно долара на найближчий тиждень.
Олег Пендзин висловив думку, що очікуване незначне зниження вартості гривні в готівковому обігу може бути відкладене щонайменше на тиждень. За його оцінками, курс гривні може зрости до понад 42 гривень у продажу і 41,40 гривень у купівлі. В період з 12 по 18 травня ситуація залишиться стабільною, з середніми показниками 41,80 та 41,20 гривень за долар відповідно.
"У квітні річна інфляція ще прискорилась -- від 14,6% до 15,1%. Нацбанк, аби уповільнити ріст цін, змушений утримувати міцну гривню за рахунок продажу золотовалютних резервів. У травні сподіватимемося на сезонне зниження інфляції, тому "для рівноваги" регулятор зможе дещо послабити офіційний курс гривні", -- пояснив Олег Пендзин.
Андрій Шевчишин та Андрій Забловський дійшли висновку, що найближчим часом курс долара залишиться відносно стабільним, коливаючись в межах статистичної похибки, приблизно 10-15 копійок.
"Ми очікуємо на другий тиждень поспіль, який обіцяє бути "нудним", тобто спокійним, без істотних змін у валютному курсі. Верогідність виникнення непередбачуваних ситуацій як на міжнародних, так і на наших ринках залишається дуже низькою", -- зазначив Андрій Забловський.
На цьому тижні євро, ймовірно, продовжить знижувати свою вартість. Андрій Шевчишин зазначив, що це пов'язано зі зменшенням напруги у торгових та митних суперечках між Сполученими Штатами та Європейським Союзом.
Продавати чи купувати валюту
Експерти підкреслили, що обстановка щодо збереження фінансових активів в умовах знецінення стає дедалі складнішою. Інфляція продовжує зростати, а доходи від гривневих депозитів вже не можуть її компенсувати. Долар залишається стабільним, в той час як євро, навпаки, зріс у ціні настільки швидко, що купівля його стає невигідною, оскільки існує ймовірність зворотного руху курсу в найближчому майбутньому.
Олег Пендзин констатував, що гривневі депозити і облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) залишаються найвигіднішими інструментами для збереження заощаджень. Та є застереження: на цей момент можна прогнозувати, що така ситуація збережеться не далі, ніж до кінця поточного року.
Не є таємницею, що курс гривні залишається стабільним завдяки значній фінансовій підтримці з боку наших західних партнерів, -- зазначив Олег Пендзин. -- Ці кошти надходять своєчасно, і запланованих фінансів вистачить на вісім місяців -- з травня по грудень. Проте в наступному році обсяги фінансових вливань очікуються зменшеними. У Міжнародному валютному фонді, який є одним із наших ключових донорів, вже рекомендують українським можновладцям "посилити контроль", щоб у 2026 році збільшити надходження до бюджету: підняти ставку ПДВ, запровадити прогресивну шкалу оподаткування зарплат. Це має прямий зв'язок з тим, в яких формах зберігати заощадження, оскільки гривня може помітно знецінитися протягом наступного року. Основна рекомендація полягає в тому, що терміни дії як гривневих депозитів, так і облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) мають закінчитись цього року. Таким чином, ОВДП краще придбати на вторинному, а не первинному ринку, з терміном погашення до 2025 року. Довгострокові цінні папери, якщо вони є в наявності, варто поступово реалізовувати. У цих питаннях можна звернутися за допомогою до банківських фахівців.
Андрій Забловський вважає, що заяви посадовців Нацбанку щодо переходу від долара до євро при формуванні курсу гривні викликали занепокоєння частини співвітчизників, котрі почали купувати євровалюту, незважаючи на її нинішню високу вартість.
"Це недоцільно, особливо якщо продавати долари і купувати євро, бо втрати на крос-курсі становитимуть майже 3%, один євро у такому випадку буде коштувати приблизно на 2 грн дорожче, ніж при купівлі його безпосередньо за гривні, -- підрахував Андрій Забловський. -- Нагадаю, що в Україні діє трирічне бюджетне планування, тобто на найближчі три роки все сплановано в доларах, а не в євро, тому поспішати з придбанням євро для збереження заощаджень не варто. На готівковому ринку за січень-квітень -- це дані НБУ -- структура операцій з валютою (купівля-продаж) така: 73,5% -- у доларах, 23,4% -- у євро".
Андрій Шевчишин вважає, що до 2026 року, коли гривня може знизитися в ціні до 45 гривень за долар і навіть більше, необхідно почати підготовку вже зараз. Він рекомендує купувати долари за вільну гривневу готівку, причому принаймні половину цієї суми варто зберігати вдома, а решту можна розмістити на валютних депозитах. Щодо євро, експерт радить почекати з його придбанням, оскільки очікується, що євровалюта ще подешевшає.
#Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Україна #Уряд України #Українці #Банк #Євро #Міжнародний валютний фонд #Воєнний стан #Податок на додану вартість #Долар США #Девальвація #Заощадження #Золотовалютні резерви #Валютний ринок #Валюта #Обмінний курс #Державний бюджет України #Готівка #Депозитний рахунок #Loan