
Національний банк вжив ряд дій для лібералізації валютних транзакцій з метою активізації інвестування капіталу в Україну.
Пресслужба регулятора повідомила про новини. Національний банк України стартує з впровадження заходів, спрямованих на валютну лібералізацію. "Основна мета полягає в тому, щоб залучити додаткові капіталовкладення в економіку України через стимули, закладені в політиці пом'якшення валютних обмежень", - зазначено в повідомленні.
З 10 травня вступили в силу нові зміни щодо валютних обмежень. Деякі з цих пом'якшень спрямовані на підтримку українських підприємців.
Отже, українські компанії отримали право виконувати певні валютні операції, які перевищують встановлені ліміти, в рамках інвестиційного порогу, що базується на залученні іноземних інвестицій у валюті до статутного капіталу, починаючи з 12 травня 2025 року. Це включає, зокрема, можливість здійснювати платежі за імпортовані товари, повертати нерезидентам авансові платежі за товари, а також виконувати зобов'язання за "старими" зовнішніми кредитами. Станом на 1 квітня 2025 року, загальний обсяг боргів українських підприємств за зовнішніми негарантованими кредитами сягав близько $14 млрд, з відсотками перевищуючи $7 млрд.
Національний банк України також надав підприємствам можливість фінансувати свої закордонні представництва, здійснювати платежі, пов’язані з судовими процесами щодо невиконання нерезидентами контрактних зобов’язань, підвищив ліміти на використання корпоративних карток за межами країни, а також схвалив валютні операції на умовах "форвард". Крім того, був наданий дозвіл на сплату консульських зборів на рахунки українських дипломатичних представництв і консульських установ за кордоном.
Крім того, НБУ запровадив спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення. Також розширено можливості для користування банківськими послугами військовослужбовцями-нерезидентами, що служать у лавах Збройних сил України або Національної гвардії.
Одночасно, орган, що регулює фінансові питання, ввів додаткові валютні обмеження з метою уникнення неефективного виведення капіталу з України.
Серед нововведень – заборона для банків припиняти валютний контроль за імпортними операціями у випадку, якщо нерезидент повертає імпортеру кошти в гривні з лоро-рахунків іноземних банків. Також запроваджено щомісячний ліміт у 500 тисяч гривень на міжнародні платежі за допомогою платіжних карток, виданих українськими банками для рахунків в іноземній валюті, які використовуються для оплати різних послуг, включаючи рекламу, консалтинг, юридичні та адвокатські послуги тощо.
Раніше повідомлялося, що на початку збройного конфлікту Національний банк України прийняв постанову № 18, що регулює функціонування банківської системи під час воєнного стану. Ця постанова ввела серйозні обмеження для банківської діяльності в Україні.
Відповідно до пункту 14 цієї постанови, уповноваженим організаціям заборонялося виконувати операції, пов’язані з транскордонними валютними переказами з України на кореспондентські рахунки іноземних банків у гривні або іншій валюті.
Бізнес просив Кабмін і Нацбанк дозволити виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання перед міжнародними кредиторами.
4 вересня 2024 року Національний банк України запровадив нові обмеження на використання валютних карток за межами країни. Згідно з новими правилами, було встановлено ліміт у 100 тисяч гривень на покупки годинників, ювелірних виробів, дорогоцінного каміння та монет з рахунків в іноземній валюті українських карток. Крім того, для операцій з агентами нерухомості ліміт становить до 500 тисяч гривень на місяць.
Обмеження запроваджвалося на всі рахунки фізичної особи, відкриті в українському банку, в іноземній валюті: у розмірі до 100 тис. грн на місяць на товари кодів категорій торговців 5094 (дорогоцінне каміння, метали та ювелірні вироби), 5944 (годинники, ювелірні вироби та вироби зі срібла) та 5972 (магазини монет і марок), а також в обсязі до 500 тис. грн на місяць на операції з кодом торговця 6513 (агенти та менеджери з нерухомості).
НБУ прогнозував, що посилення валютних обмежень дасть змогу запобігти непродуктивному відтоку капіталу з країни, що своєю чергою сприятиме збереженню міжнародних резервів на достатньому рівні та дасть змогу зберігати стійкість валютного ринку і швидше запроваджувати пом'якшення валютних обмежень.
Регулятор вважає, що встановлений ліміт у 500 тисяч гривень відповідає потребам українців, які живуть за кордоном або подорожують, і задовольняє вимоги 98% користувачів банківських послуг, що здійснюють відповідні операції.
Окрім цього, Національний банк надав підприємствам можливість сплачувати купони за єврооблігаціями в національній валюті, а також змінив правила валютного регулювання для торгових платформ.
#Національний банк України #Українська гривня #Економіка #Імпорт #Україна #Фірма #Уряд України #Товари #Інвестиції #Бізнес #Годинник #Банк #Збройні сили України #Кредит (роз'яснення) #Лібералізм #Борг. #Валюта #Військовослужбовці #Нерухомість #Національна гвардія України #Монета. #Капітал (економіка) #Статутний капітал #Коштовний камінь