Литва формує коаліцію, яку звинувачують в антисемітизмі: чому Вільнюс наражається на жорстку критику з боку своїх партнерів?

Президент Гітанас Науседа не висловив протесту проти формування коаліції, яка потенційно може негативно вплинути на стосунки Литви з важливими партнерами.

Соціал-демократи, які здобули перемогу на парламентських виборах у Литві, наприкінці минулого тижня оголосили про структуру майбутньої коаліції. Ця новина вразила багатьох литовців і спричинила різку реакцію в Конгресі США.

"Досягнуто основного консенсусу, і тепер політичним силам буде запропоновано ухвалити рішення стосовно формування коаліції", - заявив Гінтаутас Палуцкас, який може очолити новий уряд, у п'ятницю, 8 листопада.

Першою партією в коаліції стала "Союз демократів "В ім'я Литви", і її присутність не викликає жодних сумнівів. Соціал-демократи оголосили про наміри створити альянс з цією політичною силою одразу ж після завершення першого туру виборів.

Проте третій учасник коаліції став справжньою сенсацією.

Несподівано для всіх таке запрошення отримала партія "Зоря Німану", лідера якої Ремігіюса Жемайтайтіса було позбавлено мандата та проти нього було відкрито справу за антисемітські висловлювання (він також відомий й антиукраїнськими заявами, про що раніше детально розповідала "ЄвроПравда").

Цікаво, що раніше соціал-демократи відкидали ідею участі цієї політичної сили у коаліції. Це підкреслює ще одну важливу подію в литовській політиці: лідерка соціал-демократів Вілія Блінкявічюте, яка під час виборчої кампанії категорично заперечувала можливість такого союзу, несподівано вирішила піти з посади прем'єра.

У понеділок, 11 листопада, три політичні сили офіційно уклали коаліційну угоду. Внаслідок цього багато виборців, зокрема ті, що підтримали соціал-демократів, відчувають себе відверто обманутими.

"Необхідно створити керівну більшість та уряд. Відсутнє ідеальне рішення, оскільки жодна з двох партій не володіє достатньою підтримкою для формування стабільної коаліції," - зазначив лідер демократів Саулюс Скверняліс, коментуючи журналістам причини запрошення "Зорі Німану" до коаліційних переговорів.

Дійсно, соціал-демократи та демократи разом мають лише 66 мандатів, тоді як для парламентської більшості потрібно щонайменше 71.

Це свідчить про те, що коаліціям потрібно знайти нового партнера, але можливостей для вибору було безліч.

Таким чином, ключовою позицією соціал-демократів стало рішення не вступати в коаліцію з діючою партією влади "Союз Вітчизни - Литовські християнські демократи", що зайняла друге місце на цих виборах.

Однак, навіть без залучення консерваторів, існувало кілька цілком прийнятних варіантів для майбутнього альянсу.

Це і блок "Союз селян та зелених" (8 мандатів у новому Сеймі), або Ліберальний рух (12 мандатів). Залучення будь-якої з цих партій до коаліції було можливим (а у випадку "зелених" - і дуже бажаним), більш того, відповідні консультації довгий час вже велися.

Проте врешті-решт соціал-демократи прийняли інше рішення.

"Ми усвідомлюємо прагнення майбутнього прем'єр-міністра отримати ширшу підтримку у Сеймі з більшою кількістю депутатів," - зазначає Саулюс Скверняліс, додаючи, що запрошення "Зорі Німани" є "відповідальністю і вибором наших колег з соціал-демократичної партії".

Проте це рішення виглядає досить незвично, адже напередодні виборів лідерка соціал-демократів Вілія Блінкявічюте запевнила, що її партія не вступатиме в коаліцію з "Зорею Німану" через антисемітські висловлювання їхнього лідера.

"Вілія Блінкявічюте запевняла, що не буде створювати альянс із "Зорею Німану". Як ви знаєте, я подібних заяв не робив", - заявляє Гінтаутас Палуцкас.

Після проведення другого туру виборів, в якому соціал-демократи здобули несподівану перемогу, лідерка партії Вілія Блінкявічюте вирішила відмовитися від можливості очолити новий уряд, посилаючись на проблеми зі здоров'ям. Вона також відмовилася від депутатського мандата у Сеймі. Проте, незважаючи на це, її проблеми зі здоров'ям не стануть на заваді її діяльності як депутата Європейського парламенту та лідера партії.

Таким чином, замість Блінкявічюте на посаду прем'єр-міністра було висунуто Палуцкаса, який раніше очолював партію і тепер є її лідером у парламенті.

І ця заміна вже сама по собі виглядала як обман виборців - вони ж голосували в тому числі й за призначення на посаду прем'єра Блінкявічюте.

А до того варто додати і досить специфічну репутацію майбутнього прем'єра.

Перш за все, те, що 2012 року Верховний суд Литви визнав Палуцкаса винним у зловживанні службовим становищем. Як було доведено, перебуваючи на посаді голови адміністрації Вільнюського муніципалітету, він влаштовував непрозорі тендери на закупівлю послуг зі знищення гризунів.

Існує чимало запитань щодо управління партії соціал-демократів у період з 2017 по 2021 рік. В той час його рішення про вихід з коаліції з "зеленими" стало причиною серйозного розподілу в рядах партії. В результаті, на виборах 2020 року соціал-демократи отримали надзвичайно низький результат, а Палуцкас зазнав поразки у своєму одномандатному окрузі.

Ці невдачі змусили його відмовитися від лідерських позицій у партії. Тому серед соціал-демократів не всі підтримують його кандидатуру на пост прем'єра, особливо з огляду на те, що це сталося за досить незрозумілих обставин.

Цей момент, безперечно, відіграв ключову роль у залученні до коаліції настільки проблемного партнера.

Варто нагадати, що "Зоря Німану" посіла третє місце на останніх виборах і матиме 20 депутатських мандатів. Це дає коаліції дуже впевнену більшість - 86 мандатів зі 140.

Найважливіше, що такий "резерв" голосів повинен забезпечити безперешкодне призначення Палуцкаса. І навіть якщо значна частина соціал-демократичної фракції висловить свою незгоду.

Аналогічну версію озвучує і президент Литви Гітанас Науседа. "Я думаю, що цей вибір (залучення "Зорі Німану" до коаліції. - Ред.) значною мірою зумовлений тим, що ми хочемо забезпечити таку більшість, яка б не залишала жодних сумнівів у тому, що пан Палуцкас буде затверджений прем'єр-міністром у Сеймі. Щоб не було неприємних сюрпризів", - пояснює він.

Водночас Науседа зазначає, що не вбачає перспектив для співпраці з новим урядом під керівництвом Ремігіюса Жемайтайтіса, лідера "Зорі Німану", оскільки це може ускладнити реалізацію "активної та результативної" зовнішньої політики.

Незважаючи на те, що офіційні дані про склад нового уряду Литви ще не представлені, у медіа вже з’явилася погоджена інформація щодо розподілу міністерських портфелів.

Згідно з вимогами президента Науседи, Ремігіюс Жемайтайтіс, лідер "Зорі Німану", не займе жодної міністерської посади. Більше того, в коаліційній угоді чітко зазначено, що партнери не перешкоджатимуть зняттю з нього депутатського імунітету, якщо справа щодо його антисемітських висловлювань буде передана до суду.

Також "Зоря Німану" пішла на істотну кадрову поступку. Відповідно до литовських політичних традицій, друга за чисельністю партія коаліції отримує посаду спікера. Втім, цього разу спікерська посада, як і планувалося попередньо, відійде партії "Союз демократів "В ім'я Литви" та ним, найімовірніше, стане лідер цієї партії Саулюс Скверняліс.

Слід зазначити, що даний розподіл соціал-демократів та демократів було погоджено ще після першого туру парламентських виборів. Проте тоді передбачалося, що третім партнером у коаліції стане партія з меншою фракцією, ніж у Союзі демократів.

Крім того, демократи отримають два міністерства: енергетики, а також економіки й інновацій. Натомість "Зоря Німану" матиме три міністерські посади: екології, сільського господарства та юстиції.

Отже, соціал-демократи отримають більшість портфелів, а саме дев'ять.

Найважливіше те, що серед цих міністерств є ті, які відіграють ключову роль у підтримці України.

Згідно з інформацією, що надходить з литовських медіа, на посаду міністра оборони можуть бути призначені Довіле Шакалієне. Цікаво, що у депутатки, яка представляє соціал-демократів, очевидно, бракує досвіду в галузі національної безпеки.

Колишня радіоведуча та виконавчий директор Інституту моніторингу прав людини у парламенті, хоча деякий час входила до складу парламентського комітету з національної безпеки та оборони, однак більш відома як депутат, що спеціалізується на захисті прав дітей.

В цій сфері вона добилася прийняття закону, що забороняє фізичне покарання дітей, а також реформування Служби захисту прав дітей та усиновлення.

Така ротація загалом відповідає литовським політичним традиціям. Та чи доцільна вона зараз, в умовах повномасштабної війни в Європі?

Отже, існує ймовірність, що під час переговорів із президентом Науседою (оскільки в Литві глава держави має право затверджувати кандидатури міністрів оборони та закордонних справ) може бути ухвалено рішення призначити на цю посаду більш досвідченого політика в галузі безпеки.

"Ці дві області мають величезне значення для Литви... це питання, які, відповідно до конституційних норм, є надзвичайно важливими для президента. Тому я не приховую, що моя участь у цій сфері буде дуже активною, і я дійсно прагну залучити до цих позицій найкращих фахівців", - раніше заявив Науседа.

Так само президент Литви планує взяти активну участь у відборі голови МЗС.

Гітанас Науседа відверто висловлює своє бажання бачити на цій посаді свою радницю Асту Скайсгіріте. "Вона - безперечно найкраща. Іноді кажуть, що слід використовувати формулювання 'одна з найкращих', але я стверджую, що вона 'найкраща' - і це абсолютно без дипломатії. Оскільки вона є найкращою, природно, що президент прагне мати таку особистість у своїй команді", - коментує свій вибір президент.

Натомість у коаліції, за даними ЗМІ, воліли би віддати цю посаду представнику Литви при НАТО Девідасу Матульонісу.

Втім, для призначення нового уряду коаліції доведеться витримати потужний тиск як зсередини країни, так і зовні.

"Ми перебуваємо в епоху війни, і спільні європейські цінності, а також підтримка наших західних партнерів, є основою нашої безпеки. Тому ми не можемо ризикувати підривом взаємної довіри та іміджу нашої країни в очах міжнародної спільноти, де будь-які прояви антисемітизму жорстко осуджуються", - зазначено у відкритому листі, ініційованому Європейським рухом та Литовським центром прав людини, підписаному більш ніж 30 неурядовими організаціями.

14 листопада, у день, коли новообрані депутати повинні присягнути, під стінами Сейму пройде акція протесту під назвою "Десять хвилин тиші".

Тиск з інших країн виглядає ще більш вражаючим.

Особливо різку позицію висловив голова комітету з міжнародних відносин Сенату США Бен Кардін. Він зазначив, що "вибір соціал-демократів укласти альянс із партією 'Зоря Німану', чий лідер був звинувачений у розпалюванні насильства та антисемітизму, ставить під загрозу фундаментальні цінності, що об'єднують наші народи".

З аналогічним закликом до президента Литви та керівництва соціал-демократів звернувся й Американський єврейський комітет.

Нова коаліція також отримала різку критику з боку Німеччини. Голова комітету з закордонних справ Бундестагу, соціал-демократ Міхаеліс Рот, висловив думку, що співпраця з "Зорею Німану" є "несумісною з лівими цінностями". Існує ймовірність, що суперечка щодо нової коаліції може уповільнити ухвалення рішення Бундестагу про розміщення німецької бригади в Литві.

Критичні відгуки щодо нової коаліції в Литві надходять також з інших держав, зокрема з Польщі, а також, звісно, з Ізраїлю.

Таке різке засудження на початку діяльності нової коаліції підвищує ймовірність того, що цей уряд не зможе функціонувати тривалий час.

Литовський політолог Мажвідас Ястрамскіс припускає, що коаліція у нинішньому форматі не здатна протриматися довше двох років. "Перші сигнали міжнародної спільноти показують, що ми припускаємося величезної помилки", - пише він у Facebook.

Що можна очікувати від нового уряду Литви? Особливо зважаючи на міжнародну критику, з якою вже з перших днів роботи зіткнулася нова коаліція.

Раніше висловлювалися думки, що соціал-демократи можуть призвести до того, що Литва залишиться значущим союзником і партнером України, але при цьому втратить провідну роль у підтримці Києва.

Адже критика соціал-демократів у бік керівних зараз консерваторів полягає насамперед у тому, що ті більш активні у міжнародній політиці на шкоду добробуту всередині країни.

Перша заява про корекцію зовнішнього курсу Литви вже пролунала.

І хоча вона не стосується України, проте все одно виглядає тривожно. Новий уряд планує відновити стосунки з Китаєм, розірвані Пекіном після того, як у Вільнюсі відкрилося "посольство" Тайваню.

Отже, є ймовірність, що новий уряд у своїх стосунках з Російською Федерацією буде слідувати загальноєвропейському консенсусу, а не виступати на передовій.

У свою чергу, суперечки щодо створення коаліції лише підвищують ці ризики. Існує ймовірність, що з такою коаліцією позиція Литви на міжнародній сцені може значно ослабнути.

І це, безсумнівно, не принесе вигоди Україні.

#НАТО #Facebook #Литва #Європа #Росія #Мандат (політика) #Президент (державна посада) #Київ #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Демократична партія (США) #Німеччина #Політолог #Демократія #Коаліція #Прем'єр-міністр #Друга Польська Республіка #Національна безпека #Ізраїль #Пекін #Лібералізм #Міністр оборони #Вільнюс #Нацистська Німеччина #Тайвань (острів) #Консерватизм #Соціал-демократія #Сейм #Міністерство закордонних справ (Україна) #Бундестаг #Права людини #Депутат Європейського парламенту #Вілія (річка) #Саулюс Сквернеліс #Німан #Антисемітизм #Президент Литви #Литовці #Союз "Батьківщина #Євреї

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Все про Parimatch: Огляд онлайн-казино для азартних ігор
Росія не зможе заманити Європейський Союз низькими цінами на газ: Дуда висловив бажання дослідити путінську "трубу" після завершення конфлікту.
Удари по території Росії "трохи набридли", тоді як Трамп залишається в центрі уваги, контролюючи значну частину порядку денного. Огляд інформаційної війни за період з 18 по 24 січня 2025 року.
Теги