Дослідники представили сміливу стратегію для стримування стрімкого танення великого антарктичного льодовика. У разі бездіяльності, це може призвести до руйнівних повеней на сході Сполучених Штатів, загрожуючи затопленням прибережних міст, таких як Нью-Йорк, Чарльстон, Атлантик-Сіті та Маямі.
Щоб уникнути цього, дослідники запропонували встановити гігантську підводну завісу, штучно потовщувати льодовики морською водою або охолоджувати скелю, по якій вони ковзають. Ці дії пом'якшать потрапляння теплих вод на льодовик Туейтс, також відомий як "льодовик Судного дня", пише MailOnline.
Ідея створення гігантської підводної "завіси" для припинення впливу теплих течій на льодовик була висунута гляціологом Джоном Муром з Лапландського університету. Ця конструкція планується на довжину 100 кілометрів і може обійтися в колосальні 50 мільярдів доларів. Вона буде закріплена на дні моря Амундсена, з метою блокування теплих підводних потоків, які загрожують нижній частині льодовика Туейтс. Реалізація проекту вимагатиме значних інженерних та будівельних зусиль, а також величезних фінансових вкладень. Проте, такий підхід може нести в собі ризики, оскільки блокування тепла в підльодових областях може вплинути на екосистему всього узбережжя моря Амундсена.
"Наприклад, якщо циркуляція теплої циркумполярної глибокої води зміщується на захід, це може вплинути на інші шельфові льодовики, потенційно знижуючи їхню стабільність, водночас змінюючи місцеву екологію невизначеним чином", - йдеться у звіті.
Проте Мур не зупиняється на досягнутому. Спільно з колегами він займається комп'ютерним моделюванням, аби розробити оптимальний дизайн.
Деякі фахівці вважають, що можна уповільнити процес танення льодовиків, знижуючи температуру скельної основи, на якій вони поступово пересуваються.
"Наш аргумент полягає в тому, що ми повинні почати фінансувати це дослідження зараз, щоб ми не приймали панікуючих рішень у майбутньому, коли вода вже хлюпає нам по щиколотки", - говорить Дуглас МакАїл, професор геофізичних наук.
Ще одна з рекомендацій, викладених в новому звіті, пропонує закачування морської води на поверхню "льодовика Судного дня". Завдяки низьким температурам повітря, вода замерзне на місці, що сприятиме збільшенню товщини льодовика. Проте, автори дослідження попереджають, що ця ідея не позбавлена ризиків і значних витрат. Висока солоність морської води може негативно вплинути на структуру льоду, а також виникають складнощі з енергетичними витратами, необхідними для перекачування великих обсягів води.
Британський стартап Real Ice займається розвитком цього рішення з 2019 року. Під час польових випробувань, які відбулися на початку року в Канаді, були отриманіобнадійні результати. Проте, для його масового впровадження знадобиться близько 6 мільярдів доларів щорічно, а також значні енергетичні витрати.
Ці та інші заходи, що їх обговорюють науковці, є прикладами геоінженерії. Вони свідомо модифікують навколишнє середовище планети з метою протидії наслідкам кліматичних змін, викликаних людською діяльністю. Деякі фахівці охарактеризували ці концепції як "радикальні", зазначаючи, що реалізація геоінженерних проектів може виявитися складною або навіть неможливою, а також може відвернути увагу від більш важливих дискусій про кліматичні зміни.
"Обговорюючи льодовикову геоінженерію, важливо бути відвертими: це не є вирішенням проблеми зміни клімату. В кращому випадку, це лише тимчасове полегшення," - зазначає Гернот Вагнер, експерт з кліматичної економіки з Колумбійської школи клімату.
"Льодовик Судного дня" займає площу в 120 000 квадратних кілометрів і щорічно втрачає близько 50 мільярдів тонн льоду, що відповідає приблизно чотирьом відсоткам загального підвищення рівня океану. Крім того, він виконує роль природної бар'єрної стіни, запобігаючи руйнуванню Західно-Антарктичного льодовикового щита (WAIS), який має площу 1 223 100 квадратних кілометрів.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що дослідники зробили тривожне передбачення для Сполучених Штатів у зв'язку зі змінами клімату: мости можуть зруйнуватися, немов деталі конструктора LEGO.
#Канада #вода #Інвестиції #Дизайн #Нью-Йорк #Повітря #Енергія #Підвищення рівня моря #Потоп #Мінливість та зміна клімату #Морська вода #Льодовик #Льодовиковий шельф #Теплова енергія #Океанська течія #Антарктика #Лід #Екологія #Чарльстон, Південна Кароліна #Атлантик-Сіті, Нью-Джерсі #Маямі #Солоність морської води #Західноантарктичний льодовиковий щит #Лего. #Геофізика