Мільярдер у складі команди Трампа: що потрібно знати про Ілона Маска, найбагатшого підприємця планети.

Погляд Маска на конфлікт в Україні

Улітку Ілон Маск відзначив свій 53-й день народження. Хоча він більшість свого життя провів у Сполучених Штатах, його коріння сягає Південної Африки, де він і з'явився на світ. Шкільні роки Маск провів у Преторії, столиці ПАР.

Мав велике захоплення читанням книг та комп'ютерними іграми. У віці 10 років я самостійно навчився програмуванню, а вже в 12 років створив свою першу гру під назвою Blastar, яку успішно продав за 500 доларів.

Сам Ілон Маск описував своє дитинство як нелегке, оскільки пережив розлучення батьків і мав труднощі у спілкуванні з однокласниками. У віці 18 років він вирушив до Канади, де деякий час працював на фермі та в лісопилці.

Зображення: Ілон Маск в 1994 році (x.com/elonmusk)

Пізніше він переїхав до США і став студентом Університету Пенсильванії, де спеціалізувався на фізиці та економіці. Щоб покрити витрати на навчання, організовував домашні вечірки, за відвідування яких стягувалася плата.

Разом із братом Кімбалом в Каліфорнії Ілон створив свій перший успішний стартап - Zip2. Це було програмне забезпечення для газет, що дозволяло розміщувати новини в Інтернеті. Зокрема, Zip2 користувалося видання The New York Times. У 1999 проєкт продали за 307 млн доларів, 22 млн з яких отримав Ілон Маск.

Іншим проектом, який започаткував молодий підприємець, стала X.com — платформа для електронних фінансових переказів, що згодом отримала популярність під брендом PayPal. У 2002 році компанію викупила eBay за 1,5 мільярда доларів, а Маск, будучи одним з акціонерів, отримав прибуток у розмірі 165 мільйонів доларів.

Станом на 21 листопада 2024 року, видання Bloomberg оцінювало багатство Ілона Маска в 331 мільярд доларів. Підприємець займає перше місце у списку найбагатших людей світу.

Завдяки доходам від реалізації своїх перших проектів, Маск заснував компанію SpaceX, що спеціалізується на створенні космічних кораблів (Dragon) та ракет-носіїв (Falcon), які з успіхом здійснюють космічні місії.

SpaceX стала першою приватною компанією, що успішно здійснила політ до Міжнародної космічної станції. У числі амбітних планів бізнесмена в сфері космосу - розробка ракети для експедицій на Марс. Ілон Маск виконує обов'язки генерального директора та головного інженера даної компанії.

Зображення: Ілон Маск виконує роль головного інженера в SpaceX (GettyImages)

Окрім того, з 2019 року компанія SpaceX розпочала серійне виробництво супутників Starlink, які функціонують на низькій орбіті, з метою надання супутникового доступу до Інтернету.

У 2003 році Ілон Маск заснував компанію Tesla, яка сьогодні є однією з провідних у світі у виробництві електричних автомобілів із функцією автономного керування.

У 2015 році разом із Семом Альтманом та іншими партнерами він заснував лабораторію, що займається дослідженнями штучного інтелекту під назвою OpenAI, яка є розробником ChatGPT. Через три роки він покинув правління компанії, а в 2024 році навіть подав позов проти OpenAI, стверджуючи, що компанія відступила від своєї первісної мети — розробки штучного інтелекту на користь людства.

Маск демонструє інтерес до прогресу штучного інтелекту, однак також висловлює занепокоєння стосовно можливих ризиків, які несе ця технологія. Він упевнений, що необхідно вводити обмеження та здійснювати контроль за розвитком ШІ на рівні держави.

У 2022 році Ілон Маск став власником соціальної мережі Twitter і розпочав масштабні реформи в компанії. Він не лише змінив назву платформи на "Х", але й ініціював значні скорочення в штаті, звільнивши численних співробітників. Крім того, Маск зменшив рівень модерації контенту, аргументуючи це необхідністю забезпечення свободи слова. Проте, такі зміни призвели до відновлення активності акаунтів екстремістських груп, теоретиків змов та поширення неправдивої інформації.

Серед численних ініціатив Маска:

Ім'я Ілона Маска стало справжнім інформаційним хітом у медіа під час цьогорічних президентських виборів у США. Мільярдер проявив активну підтримку республіканського кандидата Дональда Трампа, ставши одним із провідних фінансових спонсорів його кампанії.

Проте на початку Маск і Трамп не мали спільних інтересів. Під час виборів 2016 року бізнесмен підтримав кандидатуру демократки Гілларі Клінтон і висловлював думку, що Дональд Трамп "не підходить" для ролі президента США.

Під час президентства Джо Байдена Маск дистанціювався від Демократичної партії. Він критикував підхід до міграційної та економічної політики чинної адміністрації.

У 2022 році мільярдер охарактеризував Демократичну партію як "партію ненависті та розподілу" і заявив про своє рішення підтримувати республіканців на виборах.

Зображення: відповідно до результатів опитування в Twitter, Ілон Маск відновив акаунт Дональда Трампа (GettyImages)

Зміна політичних поглядів стала ще помітнішою, коли після купівлі Twitter Ілон Маск розблокував акаунт Дональда Трампа. Він спонсорував передвиборчу кампанію республіканців на президентських перегонах 2024, виділивши близько 120 млн доларів.

Маск почав брати активну участь у заходах з агітації та відкрито висловився на підтримку Трампа після замаху на нього під час мітингу в Пенсильванії.

Мільярдер висловив думку, що Трамп "повинен виграти, аби захистити Конституцію та зберегти демократію в США". Крім того, він організував політичну "лотерею" у Пенсильванії, пообіцявши виплатити 1 мільйон доларів виборцям, які ще не визначилися, за кого голосувати.

Ілон Маск провів ніч виборів у резиденції Дональда Трампа Мар-а-Лаго у Флориді, де разом з командою Трампа спостерігав за оголошенням результатів.

Заява Маска в день виборів президента США щодо результатів Трампа (скриншот x.com/elonmusk)

Варто зазначити, що ставка Маска на Трампа швидко принесла дивіденди. Наступного дня після виборів акції його компанії Tesla зросли майже на 15%.

Західні ЗМІ неодноразово писали про вплив бізнесмена на призначення у команду новообраного президента.

За даними джерел CNN, Маск перебував у Мар-а-Лаго майже щодня з того часу, як Трамп переміг на виборах, та брав участь в ухваленні кадрових рішень. Генеральний директор SpaceX і Tesla ясно дав зрозуміти, яким призначенням він віддає перевагу, зазначає видання.

Крім того, Маск був присутній при дзвінках Трампу кількох світових лідерів, зокрема під час спілкування майбутнього президента США з лідером України Володимиром Зеленським.

У той же час найближчі соратники Трампа почали відчувати роздратування через його тісні стосунки з Маском.

"Він поводиться так, ніби він співпрезидент і дбає про те, щоб усі це знали... Він упевнений у своїй великій заслузі у перемозі президента. Він намагається змусити президента Трампа відчути себе в боргу. А президент нікому не винен", - зазначило джерело телеканалу NBC News.

Зображення: Ілон Маск на фоні майбутнього президента США Дональда Трампа і віцепрезидента Джей Ді Венса (GettyImages)

Дональд Трамп із задоволенням висловлює похвалу Ілону Маску, у своїй промові після перемоги він охарактеризував бізнесмена як "супергенія".

"У нас з'явилася нова зірка - Ілон, він справжній феномен!" - зазначив Трамп під час свого виступу.

Невдовзі новообраний президент анонсував, що призначить Маска співочільником нового Департаменту урядової ефективності (DOGE).

Спільно з підприємцем Вівеком Рамасвамі він планує зосередитися на зменшенні витрат бюджету та реорганізації федеральних установ, аби ліквідувати урядове марнотратство.

"Це створить потужний ефект, який охопить всю систему, торкнувшись кожного, хто має відношення до неї, а також всіх, хто причетний до державного розкрадання, а таких людей чимало!" - зазначив Маск, коментуючи своє призначення.

Американський мільярдер неодноразово висловлював суперечливі думки щодо конфлікту між Росією та Україною, виявляючи як підтримку, так і заклики до мирного діалогу з агресором.

З моменту початку широкомасштабної агресії Росії у 2022 році Ілон Маск відкрив Україні можливості супутникової системи Starlink. Це дозволило забезпечити зв’язок у районах з відсутнім або ненадійним інтернетом, що суттєво поліпшило координацію дій Збройних Сил України на фронті.

Проте згодом стало відомо про його рішення обмежити Україні доступ до Starlink в Криму. Це відбулося на тлі планування атак Сил оборони на російський флот у Севастополі і викликало хвилю критики в бік Маска.

Наступним викликом, що викликав обурення, стало опитування Маска в соціальній мережі Х, де він запропонував свою версію умов для припинення війни. У своїй "формулі" він зазначив, що для встановлення миру Крим повинен залишитися під контролем Росії, на захоплених територіях слід провести референдуми, а Україні потрібно відмовитися від вступу до НАТО.

Снимок экрана с x.com/elonmusk

Президент України Володимир Зеленський відреагував на твіт мільярдера, запропонувавши провести опитування: "Який Ілон Маск вам більше до вподоби: той, хто підтримує Україну, чи той, хто на боці Росії?"

Тоді Маск висловив впевненість у тому, що він "сильно підтримує Україну, але вважає, що значне загострення конфлікту може призвести до серйозних наслідків".

"Смерть з обох боків буде нищівною. Населення Росії втричі більше, ніж в Україні, тому перемога України в тотальній війні є малоймовірною. Якщо ви піклуєтесь про народ України, шукайте миру", - писав він.

Ілон Маск не раз висловлював занепокоєння з приводу того, що тривала конфліктна ситуація між Росією та Україною може викликати загрозу використання ядерної зброї та спровокувати Третю світову війну. Він закликав українську сторону до початку діалогу з Росією і висловлював критику щодо військової підтримки, яку надають США.

До того ж видання The Wall Street Journal писало, що з кінця 2022 року Ілон Маск підтримував контакти з очільником Кремля Володимиром Путіним та іншими російськими посадовцями, зокрема, з Сергієм Кирієнком, якого вважають "куратором" окупованих регіонів України.

WSJ повідомило, що обмеження на використання Starlink українськими збройними силами співпало з "публічними та приватними впливами з боку Кремля" на Маска.

Водночас мільярдер пригрозив тим, хто пов'язує його з Росією, обіцянкою "знайти та знищити".

Після того, як Трамп здобув перемогу на виборах у США, Ілон Маск висловив свою думку щодо повідомлення про наміри нового президента створити демілітаризовану зону між Росією та Україною.

Він опублікував у своєму профілі на Х, що "незабаром безглузді вбивства припиняться", і зазначив, що час для "військових провокаторів та спекулянтів закінчився".

Нещодавно генеральний директор Tesla вельми провокаційно відреагував на слова Володимира Зеленського, який підкреслив, що Україна є незалежною державою і її не можна змусити "сидіти і мовчати". Маск зазначив: "У президента України Володимира Зеленського дійсно чудове почуття гумору".

#НАТО #Дональд Трамп #Twitter #Канада #PayPal #SpaceX #CNN #eBay #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #Московський Кремль #Демократична партія (США) #Володимир Путін #Bloomberg L.P. #Дезінформація #Джо Байден #Ракета. #Сполучені Штати #Штучний інтелект #2010 Президентські вибори в Україні #Підприємництво #Ілон Маск #Тесла, Інк. #Старлінк #The Wall Street Journal #Інтернет #Крим #Стартап-компанія #Генеральний директор #Президентські вибори 2016 року в США #Каліфорнія #Людство #Флорида #Інженер #Гілларі Клінтон #Фізика #Південна Африка #OpenAI #Мар-а-Лаго #ChatGPT #SpaceX Dragon #Ракета-носій #Міжнародна космічна станція #Приватна компанія #Космічний корабель #Преторія #NBC News #Севастополь

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Експерт з політики Морозов вважає, що Заходу слід донести до Путіна інформацію про свою готовність до глобального конфлікту.
Путін виявив готовність до ведення переговорів, проте без зупинки військових дій: подробиці ситуації.
Ця зброя виявиться безжальною: Залужний поділився інформацією про новітні технології у війні.
Теги