Мільярди доларів призначено для модернізації військово-промислового комплексу. Яким чином можна знайти рішення для фінансування оборонних виробництв?

У 2025 році виробничі можливості українського військово-промислового комплексу можуть досягти 35 мільярдів доларів. Проте це не є остаточним показником - наші підприємства мають потенціал для ще більшого виробництва. Ігор Копитін, народний депутат та голова підкомітету з питань оборонної промисловості і технічної модернізації у Комітеті Верховної Ради з національної безпеки, оборони та розвідки, у своїй колонці для РБК-Україна ділиться думками про те, як залучити іноземні інвестиції в оборонний сектор та оновити асортимент вітчизняної зброї.

На четвертий рік повномасштабної війни український військово-промисловий комплекс демонструє значне зростання та розвиток. Протягом останніх трьох років цей сектор виріс більш ніж у двадцять разів. Згідно з інформацією міністра стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна, у 2022 році виробничі потужності ВПК становили 1 мільярд доларів, у 2023 році - 3 мільярди, а минулого року - вже 9 мільярдів доларів, не враховуючи 1,5 мільярда доларів іноземних інвестицій.

В Україні сьогодні функціонує понад 800 підприємств, що займаються виробництвом озброєння та військової техніки, а їхній потенціал на цей рік оцінюється в 35 мільярдів доларів. Ще кілька років тому це здавалося неможливим. Проте зараз оборонно-промисловий комплекс відіграє значну роль як у забезпеченні безпеки держави, так і в розвитку економіки. Все частіше іноземні компанії проявляють інтерес до співпраці з українськими виробниками. Така взаємодія відкриє нові фінансові можливості для наших підприємств і сприятиме підвищенню виробничих стандартів.

Оборонна промисловість України вже здобула репутацію однієї з найперспективніших у глобальному масштабі. Спостерігаємо, що незважаючи на активні військові дії, іноземні корпорації виявляють інтерес до співпраці в Україні та бажають формувати спільні підприємства з нашими виробниками.

За даними міністра оборони Рустема Умерова, Україна вже запропонувала міжнародним партнерам декілька варіантів співпраці, зокрема створення спільних підприємств, довготермінові контракти на 10 років і фінансові механізми - кредити та експортне фінансування. Звісно, нові проєкти в оборонній промисловості - це не справа кількох тижнів чи навіть місяців, але важливо, що робота задля створення таких проєктів вже розпочата і триває. А кілька відомих світових виробників уже погодилися побудувати виробництва або відкрити власні представництва в Україні.

Один з прикладів таких проєктів - завод з виробництва БПЛА турецької компанії Baykar. Влітку 2025 року відомий виробник готується відкрити підприємство в Київській області. Там працюватимуть близько 500 людей, і завод вироблятиме TB2 або його варіант TB3 з більшою вантажопідйомністю.

Варто зазначити, що підприємство планує випускати продукцію, використовуючи компоненти, вироблені в Україні. Це має велике значення для формування ланцюгів, здатних підтримати розвиток місцевих компаній. Наразі в Туреччині проходять підготовку перші співробітники нового заводу, а також вже замовлено необхідне обладнання та техніку. Важливим аспектом проєкту Baykar є навчання українських студентів і спеціалістів: на базі компанії отримують знання 20 студентів з Київського авіаційного інституту, а також 14 працівників. Сподіваємося на подальший розвиток компанії в Україні та реалізацію нових проєктів у партнерстві з нашими навчальними закладами.

Німецький концерн Rheinmetall має намір розпочати свою діяльність в Україні. Компанія вже отримала контракт від українського уряду на спорудження заводу, що спеціалізуватиметься на виробництві боєприпасів. Заплановано, що це підприємство розпочне свою роботу в 2026 році. Rheinmetall також планує збудувати в Україні чотири різні заводи, один з яких вже функціонує, займаючись ремонтом та обслуговуванням бойових машин піхоти і танків. Відомо, що Rheinmetall має намір організувати в Україні виробництво танків, систем протиповітряної оборони та боєприпасів. За оцінками концерну, потенційний обсяг виробництва може досягати до 400 танків на рік.

Британські інвестиції у ВПК - теж важливий напрямок, і BAE Systems - один з найбільших у світі постачальників технологічних рішень у сфері оборони та виробник озброєнь - минулого року вже відкрив офіс у Києві. Компанія створила спільне підприємство з українським партнером, планує займатися ремонтом військової техніки, а згодом перемістити ремонтний потенціал в Україну.

У минулому році українська оборонна промисловість залучила понад 1,5 мільярда доларів інвестицій з різних країн, серед яких були Данія, Канада, Нідерланди, Литва, Велика Британія, Швеція, Норвегія, Ісландія та США. Численні іноземні концерни та компанії виявляють інтерес до співпраці з нашими підприємствами в секторі оборони, і нам необхідно зберегти цю зацікавленість.

Для досягнення цієї мети необхідно не лише організовувати зустрічі з потенційними інвесторами, але й активно вдосконалювати інвестиційний клімат, зокрема, усуваючи перешкоди, що ускладнюють приток іноземних капіталів у галузь. Наприклад, керівник оборонного концерну Rheinmetall Армін Папперґер зазначив, що створення заводу в Німеччині є менш складним завданням, ніж в Україні, оскільки в Німеччині практично відсутні бюрократичні перешкоди. Тому важливо враховувати досвід провідних виробників, щоб розробити правила та процедури, які не ускладнюватимуть життя інвесторам і не змушуватимуть їх знову і знову стикатися з бюрократичними труднощами для отримання необхідних дозволів.

Співпраця з іноземними компаніями через спільні підприємства є ключовим чинником для прогресу українського оборонного комплексу. Тому необхідно вносити зміни до законодавства таким чином, щоб процес реєстрації цих підприємств не розтягувався на тривалі роки. Іншим важливим аспектом є регулювання інвестицій, оскільки в умовах нинішніх обмежень, запроваджених Національним банком України, виведення дивідендів за кордон стало практично неможливим. Ці обмеження, звичайно, є обґрунтованими в умовах військового стану, і після завершення конфлікту це питання, безсумнівно, буде врегульоване на користь інвесторів.

Ще одна проблема, що турбує іноземні компанії, полягає в неможливості експортувати свою продукцію через обмеження на продаж зброї. Проте, відомо, що Міністерство оборони та народні депутати активно досліджують можливості відновлення експорту українських озброєнь. Одним із можливих рішень є так званий обмежений експорт: можна розглянути варіант контрольованого експорту для певних категорій продукції, де Україна виробляє значно більше, ніж споживає на фронті.

Це важливо й для підприємств, які вже працюють у країні, і для нових інвесторів, що лише вивчають наш ринок. Експорт - це обігові кошти, що їх компанії можуть використовувати на нові розробки, закупівлю обладнання, будівництво нових майданчиків і працевлаштування фахівців.

Крім вирішення експортного питання, звісно, державі потрібно гарантувати інвесторам такі умови, коли ті не перейматимуться, що завтра до них завітає чергова "перевірка", яка заблокує роботу компанії на кілька місяців. Зниження регуляторних ризиків мусить стати частиною державної політики, спрямованої на залучення інвестицій у ВПК.

Сьогодні Україна готова запропонувати іноземним компаніям та концернам широкі можливості для поглиблення співпраці в оборонному секторі. Це унікальний момент, адже зацікавленість з боку міжнародних фірм досягла рекордних висот. Вітчизняний оборонно-промисловий комплекс демонструє вражаючі темпи зростання та має всі шанси на подальший успішний розвиток. У країні активно відкриваються нові виробничі потужності, реалізуються сотні інноваційних проєктів, а українські підприємства здатні швидко налагоджувати виробництво зброї та техніки.

Проте подальше масштабування оборонної промисловості неможливе без іноземного капіталу, без розширення співпраці з відомими світовими виробниками. І питання в тому, що досягти такої ефективної співпраці слід уже зараз, не відкладаючи на завтра чи колись.

#Литва #Канада #Національний банк України #Економіка #Боєприпаси #Україна #РБК-Україна #Київ #Інвестор #Інвестиції #Експорт #Німеччина #Туреччина #Нідерланди #Національна безпека #Озброєння #Безпілотний літальний апарат #Військові технології #Міністр оборони #Військово-промисловий комплекс #Швеція #Норвегія #Ісландія #Данія #Танк #Студент #Занепокоєння (бізнес) #Військова розвідка #Спільне підприємство #BAE Systems #Рейнметалл #Протиповітряна оборона #Підприємницька діяльність #Вибухова речовина. #Національний авіаційний університет

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Війна, нестача кадрів і державний тиск: як українські підприємства реагують на основні виклики – Delo.ua
Величезні запаси мінералів. Сполучені Штати зробили крок уперед у переговорах з ще однією державою стосовно видобутку корисних копалин — Bloomberg.
Санкції щодо Петра Порошенка залишаються в силі: які можуть бути наслідки цього рішення?
Теги