Адвокат Тетяна Савченко нагадує: згідно з Конституцією захищати державу мають не лише чоловіки, а всі громадяни незалежно від статі.
"Але мобілізація жінок зараз можлива лише за їхнім бажанням", - каже юристка в розмові з УНІАН.
Проте, відповідно до I статті Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", всі жінки, які отримали медичну або фармацевтичну освіту, повинні стати на військовий облік. Це стосується жінок-медиків віком від 18 до 60 років, які будуть визнані придатними для служби за медичними показниками.
При цьому військовий облік не означає обов'язкову мобілізацію жінок. За законом про зміни в умовах мобілізації, жінки, які стоять на військовому обліку, під час воєнного стану можуть почати служити також лише за власним бажанням.
У мирний час ці жінки можуть вступити на військову службу або службу у резерві виключно на контрактній основі.
Жінки, що мають освіту, яка пов'язана з військово-обліковими спеціальностями з переліку, затвердженого Міністерством оборони, не зобов'язані проходити військовий облік. Вони мають можливість зробити це на добровільних засадах.
У законі йдеться й про гендерну рівність у війську. Він передбачає, що жінки виконують військовий обов'язок на рівних засадах із чоловіками, в однакових умовах приймаються на службу за контрактом та проходять її.
Жінкам, які бажають стати добровольцями, можуть відмовити у підписанні військового контракту за такими підставами:
Крім того, українки мають можливість добровільно здобути базову військову підготовку.
Проте все більше військових виступають за необхідність перегляду підходу до мобілізації жінок.
Посол України у Великій Британії, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний наприкінці жовтня виступив в аналітичному центрі в Лондоні та зробив низку гучних заяв. Зокрема ексголовком висловив власну думку про мобілізацію жінок.
"Якщо виникне потреба залучити жінок для захисту Європи від війни, ми, ймовірно, підемо на це. Проте, я вважаю, що повинні знайти способи уникнути повномасштабної війни в Європі, яка почалася у 1939 році, без необхідності мобілізувати українських жінок," - висловив свою думку Залужний.
На початку листопада народна депутатка Мар'яна Безугла виступила з ініціативою залучати більше жінок до військової служби.
"У Конституції не передбачено існування двох категорій громадян. Сьогодні ми стикаємося з незаконною дискримінацією чоловіків. Більш того, якщо до мобілізації залучатимуть жінок, то чоловіків мобілізують у меншій кількості. Це, шановні чоловіки, один з аргументів на користь підтримки мобілізації наших співвітчизниць," – підкреслила вона.
Безугла вважає, що необхідно розпочати з формування резерву для тилових позицій:
"У тилу зараз багато "пристроєних" - тисячі й тисячі чоловіків, які "порішали" та яких бойові підрозділи вже зачекалися".
Вона також підкреслила значення трудової мобілізації, що наразі залишилася в тіні, проте могла б суттєво зміцнити обороноздатність України.
Також голова Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська в ефірі телемарафону заявила, що Україні потрібно мобілізувати жінок, щоб не програти війну.
"Або ми зберігаємо своїх чоловіків, або нам доведеться і мобілізовувати також жінок, або нам доведеться здатися. Ми хочемо здатися і жити за законами "руского міра", де вся країна буде в братських могилах? Не хочемо", - заявила Берлінська.
Вона підкреслила, що усвідомлює, що це рішення не користується популярністю.
"І я буду підпадати під мобілізацію. Я колись пішла добровільно, і дуже багато моїх посестер пішло. Вже багато з них загинули. Нам треба обирати, адже ми хочемо, щоб наше плем'я вижило",- каже Берлінська.
Подібну думку поділяє і адвокатка та військова 92 окремої штурмової бригади Євгенія Закревська. В інтерв'ю hromadske вона розповіла, що зараз не вистачає новобранців навіть на поповнення втрат.
"Очевидно, вже давно потрібно оголосити обов'язкову мобілізацію жінок. (...) Звісно, це не закриє питання поповнення повністю, але без цього вже також ніяк",- вважає вона.
Отже, складається враження, що залучення жінок до мобілізації є лише справою часу.
В інтерв'ю виданню "Фокус" військовий експерт, полковник запасу Збройних Сил України Олег Жданов зазначив, що в Україні є потенціал для збільшення набору жінок до військових формувань. Проте на даний момент важко однозначно сказати, чи є ця ініціатива дійсно необхідною.
"Сьогодні у нас обговорюють різні цифри: один пропонує мобілізувати півмільйона, інший - 160 тисяч. Пані Берлінська заявляє, що жінок теж слід залучати. Можливо, варто було б і дітей мобілізувати, якщо вже на те пішло. Проте, ключове питання в тому, що лише Генеральний штаб Збройних Сил України має право оголошувати такі цифри. Саме Генштаб здатний оцінити актуальні потреби на сьогодні, на найближчі півроку чи рік, плануючи відповідні бойові дії", - зазначив експерт.
Жданов також акцентував увагу на тому, що трудова мобілізація є політичним кроком, який має бути ініційований Кабінетом міністрів України. Він наголосив, що остаточне затвердження цього рішення повинно відбутися на рівні ставки Верховного головнокомандувача.
Жданов поміркував, чому цього ще не відбудлося.
"Я не знаю, чому ми гасимо пожежу тоді, коли в нас починаються проблеми в економіці, забезпеченні Збройних сил. На жаль, у нас немає планової економіки, немає погляду на крок, два кроки вперед. Ми діємо суто за ситуацією, намагаючись гасити пожежу в міру її виникнення. Це проблема державного управління",- підкреслив експерт.
Публіцист Віталій Портников зазначає, що у разі продовження війни з Росією на кілька наступних років, Україні доведеться вжити ряд "непопулярних" заходів.
"Необхідно адекватно сприймати цю ситуацію: якщо ми приймаємо концепцію затяжної війни без можливості виходу, нам знадобиться додаткова мобілізація," - зазначив журналіст під час виступу на телеканалі Еспресо.
За його оцінками, у найближчі роки конфлікту уряд буде змушений знизити вік мобілізації та розпочати призов жінок.
#Лондон #Європа #Економіка #Міністерство оборони (Україна) #Уряд України #Мобілізація #Українці #Депутат парламенту #Сполучене Королівство #Збройні сили України #Пожежа #Берлін #Задній (військовий) #Воєнний стан #Головнокомандувач #Юрист #Адвокат. #Бойові дії #Конституція України #Маріуполь #Російська імперія #Дискримінація #Військова підготовка #Військові справи #Мирний час #Військова галузь #Верховний головнокомандувач #Генеральний персонал #Віталій Портников #Українське незалежне інформаційне агентство