Передумов для зниження облікової ставки найближчими місяцями немає. Однак існує імовірність, що її може бути підвищено в грудні
Ця інформація була обговорена під час засідання Комітету з монетарної політики Національного банку України, що пройшло 30 жовтня.
"Згідно з інформацією, розміщеною на веб-сайті НБУ, більшість учасників Комітету монетарної політики прогнозують, що облікова ставка залишиться на рівні 13% протягом найближчих місяців, проте вони також не відкидають ймовірність її підвищення."
Регулятор підкреслює, що жоден з учасників обговорення не вважає за необхідне послаблювати процентну політику в найближчому майбутньому.
"Вісім експертів Комітету монетарної політики вважають, що в умовах нинішніх інфляційних прогнозів та стабільності валютного ринку підтримка облікової ставки на позначці 13% є адекватною для ефективного захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення," - повідомили в Національному банку України.
Одночасно деякі представники Комітету висловлюють думку, що в грудні необхідно збільшити облікову ставку до 14%.
Згідно з думкою двох представників Комітету монетарної політики, з посиленням цінового тиску та потенційною реалізацією деяких проінфляційних загроз, очікування економічних агентів можуть суттєво погіршитися. Це, у свою чергу, негативно вплине на реальну дохідність гривневих активів і вимагатиме адекватної реакції з боку Національного банку України. Вони прогнозують, що в грудні ставку потрібно буде підвищити до 14%, - зазначили у пресслужбі.
Водночас у наступному році можливе обережне пом'якшення процентної політики.
Облікова ставка визначає відсоток, під який НБУ надає кредити комерційним банкам, а від цього, відповідно, залежить те, під який відсоток банки надаватимуть кредити населенню та бізнесу, а також прийматимуть депозити.
Національний банк України знижує облікову ставку, коли не існує підстав для прогнозування інфляційних процесів. Натомість, підвищення облікової ставки відбувається у випадках, коли країна стикається з економічними потрясіннями, спостерігається спад економіки та є ризики зростання інфляції. Важливо зазначити, що в червні 2022 року регулятор здійснив різке підвищення ставки з 10% до 25% річних. Цей рівень залишався незмінним до липня 2023 року. Після цього НБУ знизив ставку з 25% до 22%, а в вересні — до 20%.
Станом на 27 жовтня облікова ставка становила 16%, а з 15 грудня знизилася до 15%. 25 січня 2024 року Національний банк України вирішив залишити облікову ставку на позначці 15%, вказавши на ймовірність тривалих бойових дій в країні як на причину такого рішення.
Проте 14 березня Національний банк України зменшив облікову ставку до 14,5%, і вже з 26 квітня вона була знижена до 13,5%. У червні ставка склала 13%, а в липні залишилася на цьому ж рівні.
У серпні в Національному банку України повідомили, що в умовах можливого пришвидшення інфляції та погіршення інфляційних прогнозів не доцільно знижувати облікову ставку принаймні до завершення року.
31 жовтня правління Нацбанку ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%.
#Інфляція #Національний банк України #Економіка #Бізнес #Банк #Кредит (роз'яснення) #Ризик #Монетарна політика #Заощадження #Ощадний рахунок #Бойові дії