Не тільки війна: чому Європейський Союз не прагне відновлювати російські активи

Зниження економічного становища Росії внаслідок війни мало б стримати агресивні наміри Кремля. Проте цього не відбувається, оскільки Путін готовий продовжувати військові дії, навіть якщо доведеться жити в умовах крайньої економії, стверджують аналітики.

Російська економіка нині переживає один з найважчих етапів з початку повномасштабного конфлікту у 2022 році, зазначає Олег Гетман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи. Він підкреслює, що Росія витратила всі свої накопичення, які формувались протягом двох десятиліть, і зараз у росіян залишився, по суті, лише "останній рік".

Казати так підстав багато: За даними Reuters, тільки за лютий 2025 року зростання промислового виробництва у Росії впало з 2,2% до 0,2%. А розвідка Великої Британії опублікувала звіт, де йдеться про те, що інфляція у країні-агресорці перевищить цільовий показник Центробанку Росії (ЦБР) у 4% у 2025 році. При цьому росіяни успішно "доїдають" накопичення зі свого Фонду національного добробуту.

Тож, з точки зору здорового глузду, Путіну конче треба завершувати війну, - вказує фінансовий експерт Сергій Фурса. Але так чомусь не стається.

"Кажуть, Трамп злий на Путіна, що той саботує перемовини, і готовий ввести страшні санкції. Ну головне щоб не ввів їх проти України. Бо з нього станеться... Але, схоже, відбувається дивовижне. Трамп зустрів когось ще менш раціонального, ніж він сам. І це Путін. Бо Трамп вважає: Путін має розуміти, що війна виснажує його економіку, і має шукати вихід з цього. І Трамп дає йому цей вихід. А Путін сміється з нього", - пише він у блозі для Главкому.

Війна справді виснажує економіку Росії: усі нові дані, що з'являються, незважаючи на інформаційну завісу, підтверджують це. Проте, як зауважив Фурса, в інформаційному просторі існує дивне переконання, що війна нібито має позитивний вплив на російську економіку.

Чесно кажучи, я вже не можу терпіти статті, які стверджують, що російська економіка тримається на війні, і тому Путін не бажає її закінчення. Адже економіка не може базуватися виключно на війні. Вона може функціонувати завдяки військовим витратам. Але якщо ці витрати настільки критично важливі для вашої економічної стабільності, ви продовжите їх навіть після завершення конфлікту. Ви займатиметеся будівництвом доріг, мостів, житла, вкладатимете кошти в сфери, які були ігноровані під час війни, підвищуватимете пенсії та зарплати вчителям. Ви знайдете спосіб, - зазначає він.

В той же час витрати, які Путін використовує для фінансування війни, сприяють неконтрольованому підвищенню цін у Росії. Це змушує російський Центральний банк вживати заходів для боротьби з інфляцією, обмежуючи грошову масу в економіці, що, в свою чергу, завдає шкоди здоровій, не військовій частині російської економіки.

Економіст підкреслив, що поки триває війна, ситуація залишиться незмінною. Лише закінчення конфлікту може відкрити шлях до подолання кризи. Однак він уточнив, що це не є гарантією виходу з труднощів, а всього лише можливістю уникнути їх.

А ось коли виходу для Росії не буде - то це у випадку, якщо у росіян закінчяться гроші, а війна ще буде тривати, додає Фурса.

Виходячи з цього, для противника буде цілком доцільно продовжувати безперервну боротьбу за російські активи, які були заморожені Заходом на початку конфлікту.

Ця сума становить близько 300 мільярдів доларів. Водночас, президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю CBS News зазначив, що за три роки на ведення масштабної війни проти України Путін витратив один трильйон доларів. Таким чином, фінансування з "західних" країн могло б забезпечити росіян на приблизно рік активних бойових дій проти України в їх поточному темпі.

Для отримання доступу до цих фінансових ресурсів, ворог вдається до допомоги своїх маріонеток у межах Євросоюзу, де зберігається значна частина заморожених російських активів, які були заморожені на початку конфлікту. Уже в липні існує ймовірність, що ці активи можуть бути розблоковані. Яким чином це може статися? Угорщина має можливість заблокувати ухвалення 17-го пакету санкцій Євросоюзу проти Росії, а також продовження дії інших 16 пакетів.

Отже, Європейський Союз повинен долучитися до дискусій, коли йтиметься про санкції щодо Росії, зокрема їх можливе скасування або підтримання, - повідомила в ефірі Еспресо журналістка Тетяна Висоцька. Варто зазначити, що в Європі поширюються чутки про те, що Росія запропонувала Сполученим Штатам використати частину заморожених активів для придбання американських пасажирських літаків.

Проте, за її інформацією, в Європейському Союзі усвідомлюють значення санкцій як потужного інструмента впливу на Росію. ЄС працює над кількома стратегіями, щоб запобігти можливій зупинці обмежувальних заходів щодо РФ.

Так, активно обговорюється варіант, коли кожна країна ЄС (окрім Угорщини) вводила би ці пакети санкцій одноосібно. Й цілком можливо, що у липні всі 26 країн Євросоюзу синхронно приймуть ці санкції на основі своїх національних законодавств.

У цих 16 пакетах санкцій зосереджена значна частина заморожених активів Росії, яка становить понад 210 мільярдів євро.

Водночас, замороження російських активів з боку Західних країн є цілком легітимним заходом. Відповідно до рішення Ради Європейського Союзу, депозитарії, такі як бельгійська клірингова установа Euroclear, які управляють російськими суверенними активами, що перевищують 1 мільйон євро, зобов’язані окремо обліковувати доходи від депозитів, що накопичуються та не використовуються через запроваджені санкції, зберігаючи їх на окремих банківських рахунках у межах ЄС. Ці доходи стосуються виключно відсотків, отриманих від депозитів, а не самого депозитного капіталу.

При цьому, згідно з умовами депозиту між Центробанком РФ та європейськими депозитаріями, останні не виплачують винагороду, що нарахована на залишки грошових коштів. А отже, отриманий дохід від їх використання (наприклад, через розміщення у Європейському центральному банку) може розглядатися як такий, що не належить власникові рахунку.

Отже, дії Європейського Союзу можуть бути оцінені як абсолютно законні та захищені від можливих позовів з боку Російської Федерації, які вона загрожує висувати у випадку вилучення її активів.

Й, як зазначають журналісти Politico, декілька країн - а саме Франція, Велика Британія та Іспанія - дедалі більше схиляються до ідеї конфіскації цих коштів для посилення української оборони й зміцнення її позицій у мирних переговорах.

Натомість Бельгія виступає щодо цього обережніше, оскільки у Брюсселі розташована та сама фінансова компанія Euroclear, котра утримує значну частину заморожених російських активів.

Зокрема, прем'єр-міністр Бельгії Барт Де Вевер висловився після закритого саміту лідерів ЄС, який відбувся 20 березня. Він зазначив, що конфіскація майже 200 мільярдів євро заморожених російських активів в Європі може бути розцінена як "акт війни". Де Вевер підкреслив, що такий крок міг би створити "системні загрози для глобальної фінансової стабільності" та спровокувати небажану реакцію з боку Москви.

Водночас експерти підтверджують, що відмова від розморожування російських активів з боку європейців викликана не лише їх спробою допомогти Україні захищатися. "Звільнення" їх дійсно може негативно вплинути на європейську економіку.

Крім того, ці фінансові ресурси ефективно використовуються як "приманка для мишей": за даними New York Post, обговорення їх є відмінним приводом, щоб залучити Кремль до переговорів. Як стверджує видання, команда Дональда Трампа, через його спеціального представника Стівена Віткоффа, могла навіть пропонувати Росії зниження санкцій та часткове розмороження російських активів, які знаходяться в Брюсселі, перед початком переговорів у Лондоні.

У європейців тут існує своя легітимна схема: нагадаємо, що у квітні Велика Британія вже здійснила другий транш кредиту, який забезпечується доходами від заморожених активів Росії. Цей транш, як і перший, що був виділений у березні, становить майже мільярд доларів.

#Дональд Трамп #кредит #Лондон #Інфляція #Сміливіше. #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Північна та Південна Америка #Брюссель #Сполучене Королівство #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Євро #Кремль (фортифікаційна споруда) #Росіяни #Політик #Володимир Путін #Європейський центральний банк #Російська мова #Угорщина #Іспанія #Франція #Експрес-телебачення #Бойові дії #CBS #Номер військової частини #Прем'єр-міністр Бельгії #Рада Європейського Союзу #Бельгія #Військова розвідка #Блог #Берестейський мир #Міст #Банківський рахунок

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Скільки ракет щомісяця виготовляє Росія: з’явилися нові деталі.
У Білорусі спостерігається брак "символу національної ідентичності" - картоплі.
Долар на рівні 55 гривень і зниження економіки: НБУ озвучив негативний прогноз для України.
Теги