
Міжнародний валютний фонд фінансує держави в часи кризи, щоб зміцнити їх економічну стабільність, проте ці кошти не надаються безумовно.
Цю інформацію, як зазначено в статті NV, озвучив Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонду.
"Гроші від МВФ надаються країнам не "просто так". Завдання програм, які фінансово підтримує МВФ, -- допомогти країні впоратися з кризами, шоками (навіть такими важкими, як війни) та допомогти розробити політики, які зроблять економіку країни ще більш життєстійкою, що дуже важливо особливо, приймаючи до уваги наш шлях до Європейського союзу", -- наголосив Рашкован.
Він також підкреслив, що Міжнародний валютний фонд зазвичай не надає фінансування одразу в повному обсязі, а розподіляє його в кілька етапів через транші. Ці виплати залежать від дотримання країною певних умов, встановлених у рамках програми макроекономічних коригувань та структурних реформ, узгодженої з МВФ.
"Виконання умов надає МВФ якісь гарантії, що країни -- позичальники використовуватимуть кредити МВФ для вирішення своїх економічних труднощів відповідно до цілей країни, та цілей, для яких був створений МВФ.Фонд не вирішує всі проблеми в світі, а фокусується більше на питаннях кризи платіжного балансу в країні", -- зазначив Рашкован.
Він підкреслив, що головним завданням МВФ є допомога країнам, які стикаються з дефіцитом зовнішнього фінансування, коли власних валютних резервів недостатньо для обслуговування імпорту та погашення зовнішніх боргів або стабілізації національної валюти.
Ця ситуація відома як криза платіжного балансу: держава витрачає більше іноземної валюти, ніж отримує, і стикається з необхідністю термінового фінансування, щоб уникнути дефолту, падіння курсу або втрати довіри з боку інвесторів. Програми Міжнародного валютного фонду (МВФ) надають тимчасову фінансову підтримку, яка допомагає стабілізувати ситуацію, запобігти паніці на фінансових ринках і створити можливість для впровадження необхідних економічних реформ.
Проте, Фонд виступає в ролі кредитора для держави, а не благодійника. Відтак, умови програми мають гарантувати, що країна зможе своєчасно погасити борг перед Фондом. Це також необхідно для того, щоб обмежені фінансові ресурси МВФ залишалися доступними для інших держав-членів, які можуть потребувати допомоги в майбутньому, -- підкреслив Рашкован.
"Якщо країна виконує всі взяті на себе зобов'язанні, МВФ не може одноособово припинити виплати траншів.
Таким чином, умови, що встановлюються у програмах МВФ, виконують кілька важливих функцій: вони оберігають ресурси Фонду, стимулюють реалізацію необхідних реформ у країнах, які отримують позики, а також забезпечують цим країнам впевненість у тому, що при виконанні вимог вони зможуть розраховувати на підтримку Фонду, — підкреслив він.
Найактуальніші та детальні умови програми розширеного кредитування, що фінансується Міжнародним валютним фондом в Україні, доступні в офіційних документах на сайті Фонду. Пакет матеріалів, пов'язаний із сьомим переглядом програми, містить 163 сторінки аналітичних даних. Важливо підкреслити, що Україна, як і інші країни-учасниці МВФ, несе головну відповідальність за вибір, розробку та реалізацію політики, необхідної для успішного виконання програми, підтриманої МВФ. Це не є програмою МВФ. Вона викладена в листі намірів та меморандумі щодо економічної та фінансової політики, фактично представляючи програму уряду, яку підтримує МВФ для досягнення спільно узгоджених цілей. Цю думку висловив заступник виконавчого директора МВФ.
Раніше було зазначено, що Міжнародний валютний фонд очікує зниження темпів зростання світової економіки з 3,3% у 2024 році до 2,8% у 2025 році, після чого передбачає відновлення до 3% у 2026 році. Ці дані наведені в звіті МВФ під назвою World Economic Outlook, опублікованому в квітні 2025 року.
#кредит #Європейський Союз #Економіка #Імпорт #Інвестор #Гроші #Політик #Міжнародний валютний фонд #Макроекономіка #Борг. #Золотовалютні резерви #Валюта #Світова економіка #Платіжний баланс #Дефолт (фінанси) #Кредитор #Фінансові ресурси