Загроза виникнення нової "Ялти" та розділу світу залишається актуальною, особливо після нещодавніх висловлювань Трампа. Розмова з колишнім послом в США Шамшуром.

Нещодавно президент США Дональд Трамп висловив Росії та її лідеру Володимиру Путіну серію пропозицій, які закликають до "укладення угоди" для завершення конфлікту, супроводжуючи це погрозами різноманітних покарань у разі відмови – від "високих податків, мит та санкцій" до обвалу цін на нафту. Нова адміністрація також планує розглянути можливість використання заморожених російських активів для фінансування постачання зброї Україні. Раніше Кремль сподівався, що Трамп швидко почне скасовувати хоча б частину санкцій, демонструючи готовність до діалогу, але фактично президент США посилив тиск. Схоже, що тепер він не так вже й цінує свої дружні стосунки з Путіним.

Ця жорстка позиція викликала здивування навіть у найближчого союзника Трампа та Путіна в Європейському Союзі — угорського прем'єра Віктора Орбана. Він неодноразово висловлював намір заблокувати продовження санкцій проти Росії, стверджуючи, що чекає на Трампа. Проте, несподівано для всіх, він змінив свою думку і погодився на продовження санкцій щодо РФ.

У ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та Франції Олег Шамшур поділився своїми поглядами на останні події, що стосуються початку мирного процесу та заяв, зроблених зацікавленими сторонами.

Що ж можна передбачити від Дональда Трампа в найближчому майбутньому, враховуючи його нещодавні особисті коментарі та висловлювання членів його команди? З одного боку, ми спостерігаємо певну рішучість у його позиції, а з іншого - Трамп все ще виявляє позитивне ставлення до Путіна та Росії.

- Щодо заяв Трампа, то вони зроблені задля того, аби посадити Путіна за стіл переговорів. До речі, говорячи про санкції, той же Трамп сказав, що все-таки він більше віддає перевагу тарифам і митам, але і використання санкцій можливе, і про це казав також й спецпредставник щодо України Келлог, і держсекретар США Рубіо. Але якщо Росія погодиться з вимогами, з позицією Сполучених Штатів щодо початку переговорів і буде себе нормально поводити, то і ці санкції можна в перспективі послабити. Як на мене, друга частина цієї політики вкрай небезпечна.

Ще один аспект: якщо уявити, що цей сценарій спрацював, Росія може сісти за стіл переговорів. Безперечно, підвищення видобутку нафти та продаж зрідженого газу можуть суттєво підірвати економічні схеми Росії та, перш за все, зменшити її військову спроможність. Отже, це дійсно є важелями впливу на Росію.

Чому Трамп так певною мірою агресивно розпочав зразу ж тиснути на обидві сторони, бо це відповідає його завданню - вивільнити руки для вирішення внутрішньополітичних і зовнішньополітичних проблем та зосередитися на протистоянні з Китаєм.

Проте важливо розглядати ситуацію в цілому. Наприклад, Росію запросили до переговорів, але що нового, і тим більше позитивного, ми дізналися про позицію Трампа щодо вирішення конфлікту в Україні? Усе, що відомо, навпаки, викликає песимізм і не дає жодних підстав для оптимізму. Починаючи з можливого припинення вогню на лінії розмежування, збереження контролю Росії над окупованими територіями та створення невизначеної демілітаризованої зони, чий контроль залишився невідомим. До цього додаються й заяви Трампа, які ставлять під сумнів наші перспективи на вступ до НАТО. Знову ж таки, говорять про необхідність надати Україні якісь гарантії, ніби усвідомлюючи важливість цього питання, але насправді нічого конкретного не пропонують. Загалом, на мою думку, незважаючи на жорсткі заяви та готовність навіть примусити Росію до переговорів, не варто відволікатися від можливого змісту угод, як їх бачить Трамп, оскільки це становить основну загрозу для України.

- Тобто ви вважаєте, що зараз не на часі сідати й починати розмовляти?

Це питання повинні вирішити як наші лідери, так і наші союзники. Вони мають визначити, на що ми можемо сподіватися в даний момент. Я вже згадував, що на сьогоднішній день головним аспектом є не лише початок переговорів. Найважливіше – це зупинити Путіна та перехопити стратегічну ініціативу на фронті. Якщо цього не буде зроблено, і ми разом із нашими партнерами не зможемо це реалізувати, переговори проходитимуть під контролем Путіна, що призведе до трагічних наслідків для України. У такому випадку Москва буде висувати свої умови, які для нас абсолютно неприйнятні і, на мою думку, є планом капітуляції України.

Реакція Кремля на різкі висловлювання Трампа є досить обережною. Хоча слова американського президента створюють враження, що Володимир Путін виступає лише як маріонетка, яка повинна негайно з’явитися на переговорах і укласти мирну угоду, інакше її чекає покарання. Проте Путін, здається, не звертає уваги на цей свого роду ультиматум і продовжує висловлювати компліменти Трампу, охарактеризувавши його як "по-справжньому геніальну й обдаровану особистість". Він також зазначив, що якби у Трампа "не вкрали перемогу" у 2020 році, війна в Україні могла б бути уникнена. На його думку, Трамп — настільки великий лідер, що європейські еліти врешті-решт "стануть біля його ніг" і "ніжно помахуватимуть хвостиками". Багато спостерігачів вважають це спробою маніпулювати самолюбством Трампа.

- Як на мене, тут головне питання, чи потрібні Путіну дійсно перемовини. Я вважаю, що якщо і потрібні, то лише для того, щоб перегрупувати свої збройні сили та знову атакувати Україну. Тобто це потрібно йому лише з військового погляду. З іншого боку, судячи з усього і як видно з оцінок експертів, російська економіка нарешті захиталася, і це Путін також враховує. Тобто йому потрібна передишка з багатьох факторів, але лише для продовження агресивних дій у недалекому майбутньому. Саме тому він, скажімо так, більш спокійно реагує на жорсткі висловлювання Трампа.

Здається, Трамп усвідомлює цю ситуацію. Як зазначає Рубіо, важливо досягти реального і тривалого миру. Ви абсолютно праві: очевидно, він сподівається на свої навички у встановленні контактів з Трампом, щоб не лише маніпулювати, а й впливати на нього. Адже, зазвичай, їхні зустрічі завершуються на користь Путіна. Напевно, Путін також це усвідомлює.

Обрання Трампа сприймається Путіним та його оточенням як неабияка перевага. Я вважаю, що вони тепер ще більше сподіваються на укладення угод, які будуть вигідні Росії. Особливо якщо звернути увагу на висловлювання Трампа щодо Гренландії, Панамського каналу та Канади. Це свідчить про те, що погляди на світовий порядок і право великих держав діяти на свій розсуд збігаються як у Путіна, так і у Трампа.

Я не виключаю, що за завісою цих "димових" заяв, які часто суперечать одна одній, можуть відбуватися таємні переговори між Росією та США без нашого відома. Дуже важливо, щоб усі перемовини між Трампом і Путіним — будь то зустріч або телефонна розмова — проходили з урахуванням наших інтересів, адже принцип "нічого про Україну без України" має залишатися непорушним. Але чи відбудеться це, сьогодні мені, відверто кажучи, неясно. Було б доцільно, щоб будь-які контакти Трампа з Путіним передували консультації з українським президентом.

Враховуючи ваші слова, наскільки ймовірно, що може виникнути нова Ялта в результаті переговорів між Трампом, Путіним і Сі Цзіньпіном? Трамп уже висловив думку, що під час їхньої зустрічі з Путіним можливо досягти чогось "важливого".

На Заході, враховуючи недавні події, виникають певні паралелі. Я б охарактеризував це як аспекти, про які не хочеться навіть думати. Щоб уникнути негативних сценаріїв, важливо, щоб наша позиція залишалася завжди чіткою. Європейські країни мають реагувати не лише словами про "недопущення розділу України", а й підкріплювати свою риторику конкретними діями. Загроза "Ялти" справді існує. Я почав про це замислюватися, особливо після заяв Трампа, які, здавалося б, не стосуються України. На мою думку, вони створюють тривожний фон для можливих переговорів і контактів між Трампом і Путіним.

Путін знову підняв тему про нібито нелегітимність українського керівництва. Він стверджує, що Володимир Зеленський є "нелегітимним лідером" і не має права брати участь у підписанні будь-яких угод на потенційних переговорах. В останні часи представники Кремля активно наголошують на бажанні Путіна обговорити ситуацію в Україні з Трампом без участі самої України. Хоча відмова Росії визнати Україну як суб'єкта міжнародних відносин не є новим явищем, залишається питанням, чи підтримає цю позицію Трамп?

- Я не думаю, що він на це погодиться, тим більше заявити про це публічно. Для чого це робить Путін, зрозуміло, навіть якщо винести за дужки його особисте ставлення до президента України. Як завжди, він хоче підвищувати ставки, дестабілізувати ситуацію для України. Окрім того, Путін таким чином залишає собі лазівку і з часом може сказати: "Ну, ми це уклали з "нелегітимною" владою, тому я не збираюся дотримуватись жодних домовленостей".

Існує ще один аспект, на який варто звернути увагу. Заяви про нібито нелегітимність українського уряду, безумовно, слугують сигналом для його прихильників в Україні, які нині знизили активність і залишаються в тіні. На мою думку, Путін цими висловлюваннями натякає, що слід готуватися до виходу на політичну сцену та зайняття важливих позицій у парламенті. Це питання вимагає серйозного розгляду.

Щодо питань безпеки, Bloomberg повідомляє, що команда Трампа нібито готова розглянути можливість надання США певних гарантій безпеки Україні. В обмін на це вони очікують, що Європа візьме на себе більшу відповідальність за виконання будь-якої потенційної угоди. Відоме американське видання Foreign Policy також пропонує два сценарії, які можуть бути представлені Україні в обмін на "мирну угоду" з Росією. Перший сценарій передбачає надання Україні військової та економічної підтримки. Другий варіант включає розширення дії статті договору НАТО на територію України, де напад на одного з членів Альянсу вважається атакою на всіх.

Єдина дійсно надійна гарантія, яку визнали багато експертів, — це приєднання України до НАТО. Однак Трамп, принаймні в середньостроковій перспективі, заклав на це край. З іншого боку, Рубіо сьогодні стверджує, що Україні необхідно надати певні гарантії, щоб запобігти новим агресіям з боку Путіна. Це звучить логічно, але які саме можуть бути ці гарантії, якщо президент США говорить про відсутність можливості вступу в НАТО? Я б хотів, щоб Рубіо, Трамп чи Келлог конкретизували, про що йдеться. Останні коментарі Трампа про те, що американські війська не будуть направлені в Україну, я сприймаю більш серйозно, ніж ідею про якісь американські гарантії. Відтак, у мене немає навіть натяку на оптимізм у цьому питання. Якщо одна гарантія відкидається, то які ще можуть бути? Це питання, на яке я хотів би отримати відповідь, але її досі немає.

Які ж мирні переговори можуть мати сенс, якщо навіть у найоптимістичнішому варіанті Україні не надають жодних пропозицій?

Цілком вірно. Підкреслюю, що наразі головним завданням є зупинити агресію Росії. Лише після цього можна говорити про можливість перемовин на умовах, які будуть прийнятні для України. Якщо цього не домогтися, то Путін продовжуватиме чинити тиск і використовувати шантаж. На даний момент ситуація залишається надзвичайно напруженою.

#НАТО #Дональд Трамп #Канада #Природний газ #Нафта #Податок #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Прем'єр-міністр #Західна Європа #Угорщина #Bloomberg L.P. #Капітуляція (капітуляція) #Парламент #Телефон #Франція #Сі Цзіньпін #Армія США #Віктор Орбан #Військові #Еліта #Ультиматум #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Велика сила #Панамський канал #Гренландія #Ялта #Шантажувати.

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги