Нові тарифи: чи перетвориться ситуація для імпорту, що не є життєво важливим, на критичну?

Недостатність зовнішньої торгівлі товарами "поглинула" більше двох третин загального обсягу фінансової підтримки від партнерів за минулий рік. Значні кошти були витрачені на імпорт побутової техніки, автомобілів та продуктів харчування, зокрема на ті, що помітно поступаються вітчизняним у якості. Внаслідок цього, ймовірність запровадження контрзаходів з боку уряду значно зросла.

Важливим аспектом економічних ризиків для країни є диспропорція між імпортом і експортом товарів, що може призвести до серйозних наслідків. Останні три роки спостерігається постійне збільшення імпорту. Минулого року Україна зазнала рекордного негативного торгового сальдо, яке перевищило 29 мільярдів доларів, що на 1,7 мільярда доларів більше, ніж у 2023 році.

Аналіз, проведений Національним інститутом стратегічних досліджень, підкреслює, що «значний дефіцит у зовнішній торгівлі товарами виник через логістичні труднощі, а також внаслідок руйнувань, завданих країною-агресором, у виробничих та енергетичних інфраструктурах України. Це викликало необхідність задовольняти потреби внутрішнього ринку, зокрема, шляхом імпорту для оборонних та енергетичних потреб (енергетичне обладнання та електроенергія), а також шляхом відновлення та створення нових виробничих потужностей у різних секторах економіки. Крім того, зростання доходів домогосподарств сприяло активізації імпорту».

Платіжний баланс формують два основні компоненти: поточний рахунок та рахунок капіталу. Згідно з методологією Міжнародного валютного фонду, для України нормальним рівнем дефіциту поточного рахунку, який включає торговельний баланс, вважається 3% від валового внутрішнього продукту.

У наукових спільнотах існує думка, що дефіцит поточного рахунку, який перевищує 5% від валового внутрішнього продукту, може створити ризики для макрофінансової стабільності. Як свідчать дані Національного банку України, у 2024 році дефіцит поточного рахунку платіжного балансу досяг 13,4 мільярда доларів США, що становить 7,1% від ВВП.

Звісно, що таке від'ємне сальдо рахунку поточних операцій -- за межами економічної безпеки, пряма загроза цінам на товари та курсу.

Хоча в нашій історії зустрічалася й вища цифра — приблизно 9%, що стало причиною значного падіння гривні у 2014 році. Чи потрібно нам повторювати цей досвід?

Якби індекс інвестиційної привабливості предметів розкоші Knight Frank (KFLII) складав рейтинги країн з великою кількістю шанувальників розкішних товарів, Україна, безсумнівно, зайняла б у ньому гідне місце.

Звичайний споживчий імпорт -- це не лише товари військового чи дитячого призначення. І не завжди звичні нам продукти та предмети побуту. Це також і пляшка вина (ціна якої дорівнює сумі мінімальної пенсії за 12 років), яку можна замовити в Києві з поставкою день у день за 330 тис. грн, чи пляшка віскі за ціною в 275 тис. грн.

Існує також унікальна ювелірна продукція, яка значно відрізняється від звичайних обручок чи недорогих аксесуарів. Наприклад, сережки вартістю 2 мільйони гривень, а також кольє та каблучки, які коштують по 1 мільйону гривень.

Також доступні ванни на замовлення за ціною 700 тисяч гривень за одиницю або морозильні камери за 650 тисяч гривень. Деякі автомобілі, які купують українці в ціновому діапазоні від 100 до 800 тисяч євро, викликають подив навіть у заможних європейців. У сегменті "люкс" є безліч інших цікавих пропозицій.

Уся ця продукція в основному імпортується. Це означає, що кожен окремий товар суттєво сприяє загостренню дисбалансу у зовнішній торгівлі, фактично ведучи економіку до кризового стану.

У цьому контексті весь сегмент розкішних товарів здійснює закупівлі, сплачуючи податки і мита, які насправді не сильно відрізняються від тих, що були під час мирного часу. Курс долара при цьому залишається надзвичайно віддаленим від реальних показників.

Не дивно, що в своєму січневому звіті НБУ чітко натякає на можливість введення нових податків, крім того фіскального набору, який вступив в силу з грудня 2024 року. Наші інсайдерські джерела також вказують на те, що вже восени може стартувати обговорення щодо змін у податковій системі.

На ціну некритичного імпорту можуть вплинути нові податкові ініціативи, про які ми вже мали інформацію раніше (відлуння минулих фінансових концепцій), але які ще не були втілені в життя. Зокрема, йдеться про такі:

Чи є інші методи уникнути подальшого зростання фіскального навантаження? Так, є, але можливі вони лише в тому разі, якщо економіка перестане існувати в парадигмі мирного часу.

У розв'язанні проблеми гострого дефіциту в торгівлі товарами необхідно ретельно обдумати: чи є податок на некритичний імпорт контрпродуктивним кроком, чи все ж немає альтернатив?

В осінній період 2022 року імпорт опинився на межі запровадження суворих 10% "санкцій". Напередодні критичного моменту некритичні імпортні товари "випали" з урядових планів та пропозицій народних депутатів. Це сталося через те, що міжнародні партнери збільшили фінансові надходження в країну, внаслідок чого торговельний баланс трохи покращився, а бюджет отримав додаткові доходи та зменшив видатки.

Проте нині ситуація кардинально змінилася. Таким чином, рано чи пізно, у тій чи іншій формі, споживачам доведеться адаптуватися до нових цінових реалій.

Проте вже зараз стрімголов кидатися й скуповувати все імпортне на власні й кредитні кошти не варто. І от чому:

А от побутову техніку, автомобілі та люксові товари таки доведеться купувати дорожче. Звісно, ні дві пралки, ні два холодильники, ні п'ять телевізорів у квартирі не потрібні. Але якщо ви давно планували замінити стару пралку на нову, більш якісну, з ресурсом та опціями, то таки варто зробити це поточного року. При цьому максимально використавши весь потенціал програм лояльності, знижок і розпродажів. Повна неакційна вартість не підходить, адже переплата магазину в такому разі буде більшою, ніж потенційне подорожчання після фіскальних нововведень.

#Електрична енергія #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Європа #Економіка #Імпорт #Україна #Київ #Товари #Логістика #Машина. #Інфраструктура #Ціна #Міжнародний валютний фонд #Валовий внутрішній продукт #Дефіцитні видатки #Міжнародна торгівля #Баланс (бухгалтерський облік) #Платіжний баланс #Національний інститут стратегічних досліджень #Обсяг #Торговельний баланс #Побутова техніка #Пляшка

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нові тарифи: чи перетвориться ситуація для імпорту, що не є життєво важливим, на критичну?
Недостатня кількість фахівців в Україні: які сфери страждають від браку робочої сили -- Delo.ua
Які кроки повинна вжити Європа в умовах зміни політики США та якою мірою Україна може стати їй у нагоді?
Теги