Опитування ЄБА показало збільшення числа компаній, які мають намір інвестувати в Україну.

Інтегральний показник актуального "Індексу інвестиційної привабливості України" продемонстрував незначне зростання, піднявшись з 2,44 балів з 5 можливих у минулому році до 2,49 балів у цьому. За словами авторів дослідження, опублікованого 4 жовтня Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) у співпраці з NEQSOL Holding, загальна оцінка цього показника за 2023-2024 роки досягла рівня, зафіксованого у "ковідному" 2020 році.

Інвестори виявляють обережний оптимізм, незважаючи на військові дії.

Кількість компаній, які вже працюють на українському ринку та планують продовжувати свої інвестиції незважаючи на війну, зросла з 57% минулого року до 70% цього року. Водночас, частка бізнес-лідерів, які вважають інвестиційний клімат в Україні невигідним, зменшилася на 5% — з 84% у минулому році до 79% у поточному. Крім того, відсоток тих, хто оцінює український інвестиційний клімат як вкрай несприятливий, знизився з 53% у 2022 році до 20% у 2024 році.

Водночас тільки 17 відсотків компаній прогнозують, що новим інвесторам було би вигідно інвестувати в Україну. Але, як зазначили дослідники, подібних скептиків вже вдвічі менше, ніж торік.

Прибутковість роботи інвесторів на українському ринку обумовлена перш за все посиленим попитом на товари та послуги всередині України. "Своєю чергою, цей попит є високим завдяки фінансовій підтримці, що її надають державі країни Заходу", - сказав DW аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса. Він прогнозує значне збільшення західних інвестицій в українську економіку після завершення війни і в разі успішного перебігу переговорів України про вступ до Європейського Союзу.

Які фактори впливають на інвестиційну привабливість України, а які створюють перешкоди для інвесторів?

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, лише 12% респондентів відзначили покращення інвестиційного середовища. 39% заявили, що не помітили жодних змін, тоді як 49% відчувають погіршення умов для інвестицій і прогнозують, що ситуація залишиться такою ж і в наступні шість місяців.

У списку основних негативних факторів, що впливають на інвестиційну привабливість України, на першому місці, як і передбачалося, опинилася неспровокована військова агресія Росії. Друге місце займає корупція, за нею слідує недостатньо ефективна судова система. Четверту позицію займає тіньова економіка, а завершує список — ракетні удари з боку Росії по українській енергетичній інфраструктурі.

Також 81% опитаних підприємств висловили незадоволення через обмеження на валютні операції. 54% компаній зазнали фінансових втрат через воєнні дії. З них чверть звернулася до правоохоронних органів, а ще 11% мають намір це зробити. Лише 3% респондентів звернулися до національних або міжнародних судових інстанцій.

Серед чинників, які позитивно впливають на бізнес-клімат в Україні, респонденти відзначили надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу. Цей статус, який Україна отримала вже третій рік тому, залишається ключовим фактором для розвитку, підкреслила виконавча директорка Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко.

Серед численних переваг, які відзначають інвестори, варто виділити скасування мит і квот на експорт з України. Також до позитивів належать "транспортний безвіз" з Європейським Союзом, впровадження цифрових державних послуг та інтеграція в єдину енергетичну систему Європи.

Інвестування в Україну під час війни

Аналітики ЄБА зазначили, що компанії-члени цієї асоціації поступово адаптуються до складних умов бізнесу в державі під час війни. А одним з найголовніших їхніх запитів є боротьба з тіньовою економікою та припинення тиску на "білий" бізнес збільшенням податків.

Перспективи прибуткової роботи в Україні мають інвестори, які розуміють український ринок, мають відповідний управлінський досвід роботи в умовах війни та додатково присутні на міжнародних ринках, вважає регіональний директор NEQSOL Holding Україна Володимир Лавренчук. "Впровадження відповідних практик забезпечить сталість інвестицій в умовах інтеграції України в ЄС", - сказав він.

У новому дослідженні, проведеному Європейською Бізнес Асоціацією, взяли участь 80 керівників провідних міжнародних та українських компаній. ЄБА аналізує "Індекс інвестиційної привабливості України" з 2008 року, але жодного разу цей індекс не досяг позитивного значення, навіть у 4 бали.

#Податок #Європейський Союз #Агресія #Росія #Економіка #Україна #Товари #Інвестор #Інвестиції #Бізнес #Експорт #Deutsche Welle #Західна Європа #Корупція #Українська мова #Тіньова економіка #Клімат #Dragon Capital (компанія) #Судова система #Мито (економіка) #Європейська бізнес асоціація #Правоохоронний орган #Виконавча влада (уряд)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги