Ордер для Нетаньяху: хто стоїть за планом його усунення?

Нещодавно, після тривалих роздумів, Міжнародний кримінальний суд ухвалив рішення про видачу ордерів на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та колишнього міністра оборони Галланта. Які наслідки матиме це рішення і яким чином демократичні держави повинні на нього відреагувати?

Беньямін Нетаньяху та Йоав Галант опинилися під підозрою юристів Міжнародного кримінального суду щодо можливих воєнних злочинів у Газі. Як повідомляється, МКС має "обґрунтовані підстави" вважати, що прем'єр Ізраїлю і його колишній міністр оборони "умисно" застосували голод як засіб тиску на цивільне населення, позбавивши його "життєво важливих ресурсів, таких як їжа, вода, медикаменти, медичне обладнання, а також паливо і електрику".

Ці ордери були видані головним прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом — тією ж особою, яка нещодавно підписала документи проти кремлівського лідера Путіна та "дитячого омбудсмена" Росії Марії Львової-Бєлової (за викрадення дітей), а також проти ряду діючих і колишніх російських генералів (за скоєння військових злочинів в Україні).

124 країни, які підписали Римський статут, мають право виконати ордер на арешт Нетаньяху.

За інформацією CNN, більшість громадян Ізраїлю вважають: МКС несправедливо націлився на Нетаньяху - навіть попри протести, що відбуваються проти нього у країні ледве не кожного тижня. Ізраїльтяни розглядають цей крок як напад на їх країну, а не лише на прем'єра.

Рішення МКС викликало "гнів і роздратування" серед мешканців Ізраїлю, повідомляє CNN.

"На мою думку, це абсолютно неприйнятно. А що з Путіним? І як щодо тих, хто насправді вчинив злочини?" - висловилася ізраїльтянка Кацін Сарфаті щодо рішення суду.

Вона також додала, що Нетаньяху "думає про свій народ", тому весь світ має підтримувати Ізраїль, пише сайт NV.

Втім це рішення стало додатковим об'єднуючим фактором для ізраїльського суспільства.

"Ізраїльтяни збираються разом під тиском зовнішніх обставин... Ми можемо мати різні думки, наприклад, чи повинен Нетаньяху обрати варіант А замість варіанту Б, і це нормально. Але коли міжнародна спільнота, так би мовити, виступає проти нас... Цей зовнішній тиск стає силою, яка об'єднує, а не руйнує," - зазначив юрист і науковець Гіл Сігал з Академічного коледжу Воно в Ізраїлі.

Викликає обурення також те, що Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Нетаньяху і Галланта одночасно з ордером на затримання лідера ХАМАСу Мохаммеда Аль-Масрі (також відомого як Мохаммед Дейф, якого Ізраїль вважає одним з організаторів атаки 7 жовтня - ред.).

"Міжнародний кримінальний суд фактично стверджує, що Галлант і Нетаньяху є рівносильними Мохамеду Дейфу... Це те, що ізраїльтяни просто не в змозі сприйняти, зовсім не можуть це усвідомити", - зазначила одна з жінок у розмові з журналістами.

Згідно з інформацією з Ізраїлю, Аль-Масрі був ліквідований 13 липня 2024 року внаслідок повітряного удару. Двоє інших керівників ХАМАС, Ісмаїл Ханія та Яхья Сінвар, яких головний прокурор намагався заарештувати ще в травні, також були знищені ізраїльськими збройними силами.

Проте реакція деяких європейських політиків виявилася, як зазвичай, суперечливою. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що ордер Міжнародного кримінального суду, виданий на Нетаньяху та Галланта, буде виконано.

Незабаром, в умовах значної критики, йому довелося надати детальніше обґрунтування своєї точки зору.

24 листопада Боррель підкреслив, що уряди держав ЄС не мають права обирати, чи виконувати ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом, як повідомляє агентство Reuters.

"Держави, котрі підписали Римську конвенцію, зобов'язані виконати рішення суду. Це не є необов'язковим", - сказав він.

Згідно з висловлюваннями Борреля, ці зобов'язання є обов'язковими для держав, які мають намір стати частиною Європейського Союзу.

"Це виглядало б надзвичайно кумедно, що нові учасники зобов'язані виконувати те, чого не дотримуються нинішні члени," - зазначив він.

У Міністерстві закордонних справ Канади також натякнули на можливість арешту Нетаньяху за міжнародним ордером, виданим Міжнародним кримінальним судом. Схожу позицію, судячи з усього, займає і Швейцарія, а також уряд Великобританії. Водночас німецька влада не змогла дати чіткої відповіді на запитання щодо того, чи буде Нетаньяху затримано, якщо він відвідає країну.

Вражаюче, що суперечливий прем'єр Угорщини Віктор Орбан не упустив можливості використати ситуацію з Нетаньяху та Галлантом для власного піару, негайно запросивши їх відвідати свою країну. Це ще раз підкреслило його "особливу" позицію в рамках Європейського Союзу.

Однак реакція американського політикуму виявилася більш серйозною. Так, сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Грем навіть заявив, що Вашингтон запровадить санкції проти тих країн-союзниць, котрі будуть готові виконати ордер МКС, виданий Нетаньяху, повідомляє Fox News.

"Якщо ви, як держава, допоможете МКС виконати ордер на арешт Нетаньяху та Галанта, колишнього міністра оборони, я накладу на вас санкції як на державу. Вам доведеться обирати між МКС-ізгоєм та Америкою", - пригрозив Грем.

Він також акцентував увагу на співпраці з іншим республіканським сенатором, Томом Коттоном, у розробці законодавства, яке накладає санкції на будь-яку державу, що сприяє арешту ізраїльських політиків.

"Ми маємо намір зруйнувати вашу економічну систему, оскільки ми є наступними. Чому вони не можуть притягнути до відповідальності Трампа чи будь-кого з американських президентів на основі цієї теорії? Багато з найближчих торгових партнерів США готові дотримуватися цього рішення," - зазначив Грем.

Ці застереження мають підстави, оскільки офіційна позиція США щодо ордерів Нетаньяху та Галланта є вже відомою.

"Видання Міжнародним кримінальним судом ордерів на арешт ізраїльських лідерів викликало значне обурення. Я хочу ще раз підкреслити: що б не мали на увазі в МКС, немає жодної рівнозначності - абсолютно жодної - між Ізраїлем та ХАМАСом. Ми завжди будемо на боці Ізраїлю у боротьбі з загрозами його безпеці", - зазначив президент США Джо Байден.

Хто ж став джерелом натхнення для юристів МКС на такі кроки? Безумовно, їхні рішення піддалися впливу лівих політичних ідей, які в даний час активно розвиваються на Заході, не без участі Росії. Деякі аналітики навіть висловлюють припущення про можливу прямий корупційний вплив з боку Росії — з метою зменшення негативного впливу путінського ордеру на репутацію кремлівського лідера.

Проте, як би не складалися обставини, реалізація судового рішення нині перебуває у руках урядів відповідних держав, зазначила в інтерв'ю DW Балкіс Джаррах, експертка з міжнародного права правозахисної організації Human Rights Watch.

Отже, з точки зору Гааги, Нетаньяху та Галлант, керівники держави, яка повинна була реагувати на терористичний напад, виглядають як значно більш небезпечні військові злочинці, ніж безжальні Путін та його соратники. Принаймні, таке враження виникає при ознайомленні з обома ордерами.

Демократичний характер Ізраїлю в даному випадку виступає не як перевага, а як недолік.

Щодо безпосередньої участі Путіна в інших злочинах, зокрема в убивствах цивільних осіб, ми не маємо доступу до відповідних наказів або свідчень у відкритих джерелах. У контексті ізраїльської демократії, де рішення уряду обговорюються на парламентських засіданнях і де існує опозиція, інформаційних джерел значно більше, що полегшує процес збору доказів, – зазначив член експертної ради Центру цивільних свобод В'ячеслав Лихачов, як повідомляє ТСН.

Однак, Марк Еліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів, стверджує, що якщо Дональд Трамп знову стане президентом США, країна може вжити дій проти Міжнародного кримінального суду.

"Адже за минулої каденції Трампа він уже вводив санкції і проти суду, і проти його окремих представників", - каже Еліс.

Та навіть якщо "ложечки знайдуться, осад залишиться" - бо, так чи інакше, міжнародне правосуддя намагалось у цьому випадку зрівняти жертву і агресора.

#Дональд Трамп #Канада #голод #CNN #Європейський Союз #Росія #Їжа #Президент (державна посада) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Республіканська партія (США) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Німеччина #Deutsche Welle #Володимир Путін #Гаага #Вашингтон, округ Колумбія #Дипломатія #Прем'єр-міністр #Західна Європа #Корупція #Угорщина #Ізраїль #Суспільство #Джо Байден #Парламент #Міністр оборони #Сполучені Штати #Прокурор. #Юрист #Міжнародне право #Міністерство закордонних справ (Україна) #Віктор Орбан #Швейцарія #ХАМАС #Фокс Ньюс #Воєнний злочин #Міжнародний кримінальний суд #Міжнародна космічна станція #Біньямін Нетаньяху #Арештуйте. #Сектор Газа #Телевізійна служба новин #Х'юман Райтс Вотч

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Чи є можливість зарезервувати нових співробітників: у Кабінеті Міністрів спростили слова депутата.
Розвідувальні служби Великої Британії опублікували інформацію про фактичний стан економічних систем України та Росії.
У Великій Британії оприлюднили інформацію щодо фактичного стану економік України та Росії.
Теги