Новий президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, всього через кілька днів після своєї виборчої перемоги, здійснив численні призначення на високі посади у своїй адміністрації, більшість з яких зайняли його найвідданіші прихильники.
Трамп сформував свій склад для другої президентської адміністрації з тих людей, які зможуть втілити його задумки без зайвих суперечок. Цей підхід до формування команди був запланований заздалегідь. Після досвіду першого терміну Трамп усвідомив, що йому не потрібні співробітники, які не проявляють повну лояльність і можуть заперечувати йому, як це, наприклад, робив Майк Помпео, якого цього разу не запросили на роботу. Тепер йому потрібні виконавці, а не ті, хто генерують ідеї. Основна увага буде зосереджена на внутрішніх перетвореннях в США та питаннях, пов'язаних з Китаєм, а не на Україні чи конфлікті з Росією.
Про те, як і з кого саме новообраний президент США формує свою адміністрацію та чого чекати Україні, - у матеріалі OBOZ.UA.
Державний секретар: Марко Рубіо - акцент на Китаї.
На даний момент Дональд Трамп зосередив свою увагу на сенаторі Марку Рубіо, розглядаючи його як потенційного кандидата на пост держсекретаря. Рубіо має досвід роботи в комітетах з міжнародних відносин та розвідки Сенату, тому, ймовірно, зможе пройти процедуру затвердження без особливих труднощів.
Призначення 53-річного Рубіо, якщо воно відбудеться, стане несподіваним поворотом у його стосунках з Трампом. У 2016 році, під час боротьби за президентську номінацію від Республіканської партії, Рубіо не скупився на критику Трампа, називаючи його "шахраєм" і "найвульгарнішою особою, яка коли-небудь балотувалася на посаду президента". У відповідь Трамп зневажливо називав Рубіо "маленьким Марком" і знущався з його телевізійних виступів.
Рубіо відомий як "яструб" у зовнішній політиці, який відстоює жорсткий курс стосовно Китаю, Ірану, Венесуели та Куби. Спочатку він не погоджувався з деякими республіканцями, які скептично оцінювали активні дії США на міжнародній арені. Проте нещодавно він почав підтримувати ізоляціоністську позицію Трампа, яка має на меті утримати США від участі у закордонних конфліктах. Проте це не поширюється на відносини з Китаєм. Рубіо є одним із найактивніших сенаторів, які закликають до більш агресивної політики США щодо КНР.
Щодо України, то Рубіо повторює наративи Трампа з питань врегулювання війни, та заявляє, що "конфлікт зайшов у глухий кут і має бути доведений до кінця". Попри жорсткі висловлювання на адресу Росії в минулому, Рубіо, найімовірніше, погодиться з очікуваними планами Трампа чинити тиск на Україну, щоб вона знайшла спосіб домовитися з Росією та залишитися поза НАТО. Потенційний держсекретар був одним із 15 сенаторів-республіканців, які на початку року проголосували проти пакета військової допомоги Україні на суму 95 мільярдів доларів. У нещодавніх інтерв'ю Рубіо заявляв, що Україні необхідно добиватися врегулювання конфлікту з Росією шляхом переговорів, а не зациклюватися на поверненні територій, які РФ захопила, починаючи з Криму.
Радник з національної безпеки: Майк Волтц — від підтримки до критики надання допомоги Україні.
Трамп оголосив, що конгресмен Майк Волтц буде призначений його радником з національної безпеки. Перед тим, як зайнятися політичною кар’єрою, він проходив службу в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці, а також має досвід роботи в Пентагоні.
Посада радника з національної безпеки є однією з найважливіших у структурі Білого дому. Цей чиновник відповідає за координацію діяльності всіх відомств, які займаються питаннями, пов'язаними з національною безпекою, а також інформує президента про актуальні події та впроваджує його стратегії в цій сфері. При цьому, для призначення радника президентові не потрібно отримувати згоду Сенату.
Волтц - вірний союзник Трампа і затятий критик Байдена. Він дотримується "яструбиної політики" щодо Китаю і вважає цю країну "екзистенційною загрозою", критикує союзників по НАТО за невеликі витрати на оборону та скептично ставиться до військової підтримки України з боку США. Чиновник наголошував: очікує від Трампа, що він підштовхне Україну та Росію до припинення військового конфлікту шляхом переговорів.
Майк Волтц відвідав Київ влітку 2022 року, під час якого звертався до президента США Джо Байдена з проханням про значно більші обсяги озброєння для України. Проте в вересні 2023 року він опублікував статтю для Fox News з заголовком "Епоха порожніх чеків для України від Конгресу завершилася". У цій статті він підкреслив, що військова підтримка з боку США повинна бути зумовлена внесками європейських країн.
Основний жарт Трампа: ведучий Fox News став міністром оборони.
Те, що новообраний президент несподівано обрав коментатора й телеведучого Піта Гегсета на посаду голови Пентагону, шокувало політичний бомонд Америки, причому обидві його сторони. Там очікували, що кандидатом буде досвідчений законодавець чи людина з досвідом у галузі оборонної політики.
Аналітики очікували несподіванок від Трампа, проте призначення ведучого Fox News і ветерана армії міністром оборони стало для них справжньою сенсацією, незважаючи на його характерну ексцентричність. Здається, під час свого другого президентського терміну Трамп найважливішим вважає лояльність. І в цьому відношенні Гегсет має більше ніж достатньо підтримки Трампа. На відміну від попередніх своїх міністрів оборони, цього разу Трамп обирає людину, яка беззаперечно буде реалізовувати його політику. Риторика Трампа в рамках передвиборчої кампанії свідчить про ймовірну значну реорганізацію в Пентагоні, яку очікує реалізувати повністю відданий йому кандидат, навіть якщо йому бракує відповідного досвіду.
Призначення Гегсета в Пентагон викликало неабияке здивування, оскільки у нього відсутній необхідний досвід для цієї важливої ролі. Саме тому Трамп може стикнутися з труднощами в отриманні затвердження кандидатури Гегсета від Сенату, незважаючи на те, що республіканці мають більшість.
Щодо України позиція скептична: підтримка Києва не має бути пріоритетом для США, бо треба вирішити проблеми всередині країни. Щодо НАТО, то Гегсет критикував союзників по Альянсу за слабкість і говорив, що Китай створює армію, "спеціально призначену для перемоги над США". Гегсет, виступаючи на телеканалі Fox, закликав до фундаментальної зміни військових пріоритетів США, попередивши, що чинний акцент на різноманітті послаблює обороноздатність Америки.
До речі, лише кілька днів тому на пост міністра оборони розглядали кандидатуру колишнього державного секретаря Майка Помпео, якого вважали одним з ключових претендентів. Оскільки Помпео є відданим прихильником підтримки України у її боротьбі проти Росії, це було б для нас справжнім благом. Проте Трамп особисто повідомив (таке трапляється лише в надзвичайних ситуаціях), що Помпео не буде частиною його нової адміністрації.
ЦРУ очолить віддана людина
Колишній директор Національної розвідки США Джон Реткліфф призначений на посаду керівника Центрального розвідувального управління. Раніше демократи звинувачували його у передачі конфіденційної інформації на користь Дональда Трампа, що використовувалося для атак на його політичних суперників, зокрема на Джо Байдена, який тоді був кандидатом у президенти. Крім того, саме Реткліфф спростував так званий "російський слід" у виборчій кампанії Трампа 2016 року. Його можна вважати відданим союзником, який завжди готовий прийти на допомогу у критичні моменти.
Як і багато інших членів цієї адміністрації, Реткліфф змінив свою позицію: від критики Байдена за затримки у наданні допомоги Україні до висловлення заперечень проти підтримки цієї країни.
Національна розвідка отримає нове керівництво - "захисницю" Росії.
Дональд Трамп висловив пропозицію призначити колишню конгресвумен Тулсі Габбард на посаду директора національної розвідки США. Габбард, яка є ветераном війни в Іраку та офіцером, раніше висловлювалася про "біолабораторії в Україні", які, на її думку, можуть створювати небезпечні патогени, а також звинувачувала США у військовій агресії Росії, стверджуючи, що Америка багато років провокувала агресора. Вона порівнювала американську політику щодо України з ситуацією в Афганістані. Габбард критикувала адміністрацію Байдена, вважаючи, що конфлікт в Україні можна було б уникнути, якби Вашингтон визнав законні побоювання Росії щодо можливого вступу Києва до НАТО. У 2017 році вона таємно відвідала Сирію і провела зустріч із президентом Башаром Асадом, що викликало значну критику.
Раніше вона була членом Демократичної партії, але вирішила вийти з її складу через ряд суттєвих розбіжностей, зокрема, щодо питань допомоги Україні, та висловила свою підтримку Трампу на виборах.
Маск отримав повноваження
Підприємець Ілон Маск, а також засновник біотехнологічної компанії та колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасавамі очолять Департамент ефективності уряду та працюватимуть над скороченням видатків і реструктуризацією федеральних агентств.
Схоже, що Ілон Маск після перемоги Дональда Трампа йде шляхом українських олігархів, тобто монетизує свою моральну та фінансову підтримку, яку він надав Трампу, у своє збагачення. Так, про те, що Маск може стати новим "олігархом", впливаючи на республіканця для підтримки своїх проєктів, пише Bloomberg, зазначаючи, що підприємець ставиться до кампанії республіканця як до власного бізнесу.
DOGE працюватиме поза федеральним урядом, і очікується, що Маск не стане офіційним державним службовцем, а отже, від нього, найімовірніше, не вимагатимуть позбутися своєї бізнес-імперії.
Основний показник - вірність.
Якщо подивитися на всі призначення Трампа, то головний критерій - відданість. Тобто немає людей, які навіть теоретично могли б стати в опозицію до нього. Звичайно, є призначення професійних людей. Як от голова адміністрації Вайлс, а також Волтц і Рубіо. Та чи знадобиться їхня думка Трампу - велике питання, таке припущення в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та Франції Олег Шамшур.
На думку дипломата, абсолютно несподіване призначення від Трампа на посаду міністра оборони Піта Гегсета - людини, яка має бойові навички, але без організаційного та військово-стратегічного досвіду роботи. Його призначення пов'язують з тим, що він особисто подобається Трампу, і це людина, яка також є на передових позиціях у трампівському русі "Зробити Америку знову великою".
Щодо можливих труднощів, які можуть виникнути під час затвердження нового міністра оборони, Олег Шамшур зазначає, що, хоча цей крок і здивував навіть республіканців, варто врахувати, що нині Республіканська партія перебуває під значним впливом Трампа. Це означає, що навіть сенатори, які зазвичай дотримуються більш-менш незалежної позиції, навряд чи виступлять проти кандидатури Гегсета. Вочевидь, процес його затвердження буде складнішим у порівнянні з призначенням Рубіо, проте в кінцевому підсумку немає сумнівів, що всі кандидати, висунуті Трампом, отримають необхідну підтримку.
"Для нас, звичайно, важливо, кого призначили або планують це зробити в зовнішньополітичний блок. Тут ключовими посадами є радник з Нацбезпеки та держсекретар. Щодо призначення Рубіо, поки що немає повної впевненості, адже його кандидатуру критикують деякі люди з ближчого оточення президента США. Він свого часу досить критично говорив про Трампа, але потім повністю став, як кажуть, у стрій.
Проте варто пам’ятати, що зовнішньою політикою займатиметься безпосередньо Трамп. Він не бажає працювати з людьми, які пропонуватимуть рекомендації, що не відповідають його уявленням. На думку Шамшура, як Волтц, так і Рубіо повністю підпорядковуватимуться його вказівкам і стануть його відданими союзниками.
На думку експерта, ще одним важливим чинником, який вплинув на призначення Рубіо та Волтца, є їхня позиція "яструбів" стосовно Китаю. Обидва політики дотримуються досить жорсткої політики щодо КНР, що в значній мірі узгоджується з планами Трампа.
Вони також славилися своєю критичною позицією щодо Росії і нині відкрито висловлюють неприязнь до Путіна. Проте, на сьогоднішній день вони все ще дотримуються підходу до питання російсько-української війни, який окреслив Трамп, підтримуючи концепції, викладені в так званому мирному плані для України. Сподіватися на те, що ці двоє спробують змінити думку Трампа щодо України, навряд чи варто.
Зовнішньополітичний курс адміністрації Трампа зосереджений на Китаї, який вона вважає своїм головним економічним та стратегічним опонентом на світовій арені. Усе, що робиться, буде підпорядковане цій боротьбі. Ось чому для Трампа критично важливо швидко завершити конфлікт в Україні. Це не викликано якоюсь особистою неприязню до України, а радше прагненням звільнити свої ресурси для активніших дій у відношенні Китаю та зосередитися на внутрішніх питаннях, таких як економіка та імміграція. Яким буде його план щодо врегулювання війни в Україні, поки що неясно. Проте те, що відомо на цей момент, не вселяє оптимізму. Безумовно, це не відповідає національним інтересам України. На мій погляд, це лише шлях до капітуляції нашої країни, - підкреслив Олег Шамшур.
#НАТО #Дональд Трамп #Китай #Майк Помпео #Башар Асад #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #Демократична партія (США) #Володимир Путін #Конгрес Сполучених Штатів #Білий дім #Bloomberg L.P. #Близький Схід #Національна безпека #Пентагон #Озброєння #Джо Байден #Міністр оборони #Чиновник #Центральне розвідувальне управління #Іран #Підприємництво #Дипломат #Ілон Маск #Збройний конфлікт #Крим #Оцінка розвідданих #Франція #Міністр (уряд) #Африка #Міжнародні відносини #Сенат Сполучених Штатів Америки #Державний секретар США #Куба #Фокс Ньюс #Афганістан #Республіка #Аристократія #Сенат #Венесуела #Сирія #Телерадіокомпанія Fox Broadcasting Company